Таг: Рим

1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ
ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ СО ЌЕРКАТА ТАМАРА КАЈ ПАПАТА ФРАНЦИСК, МУ ПОДАРИ ПЛОЧА ОД ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ

ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ СО ЌЕРКАТА ТАМАРА КАЈ ПАПАТА ФРАНЦИСК, МУ ПОДАРИ ПЛОЧА ОД ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и владина делегацијата денеска беа примени од Папата Франциск во рамките на дво ...
КОВАЧЕВСКИ И ПЕТКОВ ЌЕ ИМААТ СРЕДБА ВО РИМ НА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

КОВАЧЕВСКИ И ПЕТКОВ ЌЕ ИМААТ СРЕДБА ВО РИМ НА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Премиерот Димитар Ковачевски утре во Рим ќе има средба со бугарскиот премиер Кирил Петков. Средбата ќе се одржи како дел од програма за чествување на ...
НЕ СЕ ПРОДАДЕ ВИЛАТА АУРОРА ВО РИМ ВРЕДНА 471 МИЛИОН ДОЛАРИ, СО ЕДИНСТВЕНИОТ МУРАЛ ОД КАРАВАЏО

НЕ СЕ ПРОДАДЕ ВИЛАТА АУРОРА ВО РИМ ВРЕДНА 471 МИЛИОН ДОЛАРИ, СО ЕДИНСТВЕНИОТ МУРАЛ ОД КАРАВАЏО

Вилата во Рим во која e единствениот мурал на Караваџо не успеа да се продаде на аукција. Вилата Аурора е во центарот на правната битка помеѓу нејзини ...
СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ ФРЛИЈА ПАРИЧКИ ЗА СРЕЌА ВО ФОНТАНАТА ТРЕВИ ВО РИМ

СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ ФРЛИЈА ПАРИЧКИ ЗА СРЕЌА ВО ФОНТАНАТА ТРЕВИ ВО РИМ

Светските лидери фрлија парички за среќа во прославената фонтана Треви, традиција за посетителите во Рим која трае со векови. Легендата вели дека фрла ...
НАД 50.000 ИТАЛИЈАНЦИ ДЕМОНСТРИРАА ПРОТИВ ФАШИЗМОТ ВО РИМ

НАД 50.000 ИТАЛИЈАНЦИ ДЕМОНСТРИРАА ПРОТИВ ФАШИЗМОТ ВО РИМ

Една недела по нападот врз седиштето на Синдикатот во Рим, над 50 илјади луѓе демонстрираа против фашизмот во италијанскиот главен град. „Не за фашиза ...
НИЕ СМЕ ТУКА ДА ЈА РЕЛАКСИРАМЕ АТМОСФЕРАТА, ВЛАДИТЕ СИ ПРЕГОВАРААТ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕ ЗА РИМ СО РАДЕВ

НИЕ СМЕ ТУКА ДА ЈА РЕЛАКСИРАМЕ АТМОСФЕРАТА, ВЛАДИТЕ СИ ПРЕГОВАРААТ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕ ЗА РИМ СО РАДЕВ

Со бугарскиот претседател Румен Радев сега само пиевме кафе, но во Рим, а и на враќање ќе имаме можност да разговараме за проблемите во билатералните ...
ЗАЕВ ВЕРУВА ДЕКА ПЕНДАРОВСКИ И РАДЕВ ВО РИМ ЌЕ ПОТТИКНАТ РЕШЕНИЕ ЗА БУГАРСКОТО ВЕТО

ЗАЕВ ВЕРУВА ДЕКА ПЕНДАРОВСКИ И РАДЕВ ВО РИМ ЌЕ ПОТТИКНАТ РЕШЕНИЕ ЗА БУГАРСКОТО ВЕТО

Претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев, на 26 и 27 мај заеднички ќе оддадат почит на делото на Свети Кирил и Методиј ...
ЈОВАНОВИЌ, ПРЉА, ИВАНОСКА И ЧАЛОВСКИ НА МЕЃУНАРОДНА ГРУПНА ИЗЛОЖБА ВО ПРЕСТИЖНИОТ РИМСКИ МУЗЕЈ MAXXI

ЈОВАНОВИЌ, ПРЉА, ИВАНОСКА И ЧАЛОВСКИ НА МЕЃУНАРОДНА ГРУПНА ИЗЛОЖБА ВО ПРЕСТИЖНИОТ РИМСКИ МУЗЕЈ MAXXI

Четворица македонски уметници, Ѓорѓе Јовановиќ, Нада Прља, Христина Иваноска и Јане Чаловски, учествуваат на групната изложба „Поголем од мене: Херојс ...
РИМСКИОТ КОЛОСЕУМ ЌЕ ДОБИЕ СЦЕНА ЗА ДА СЕ ОДРЖУВААТ НАСТАНИ

РИМСКИОТ КОЛОСЕУМ ЌЕ ДОБИЕ СЦЕНА ЗА ДА СЕ ОДРЖУВААТ НАСТАНИ

Италијанската влада планира да додаде под што може да се повлекува во Римскиот колосеум, за да може да се одржуваат настани. Според планот на Археолош ...
РИМ ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС, ЧЕШКА ВО ДЕЛУМЕН КАРАНТИН

РИМ ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС, ЧЕШКА ВО ДЕЛУМЕН КАРАНТИН

Италијанскиот регион Лацио, на кој му припаѓа и Рим, воведува општа забрана за движење во ноќните часови, што ќе биде на сила 30 дена. Почнувајќи од у ...
1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ