Таг: Сараево

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ПОПЛАВИ ВО САРАЕВО ПО ОБИЛНИТЕ ВРНЕЖИ, И РЕКАТА МИЉАЦКА ПРЕД ИЗЛЕВАЊЕ

ПОПЛАВИ ВО САРАЕВО ПО ОБИЛНИТЕ ВРНЕЖИ, И РЕКАТА МИЉАЦКА ПРЕД ИЗЛЕВАЊЕ

Сараево се соочува со големи поплави како резултат на обилните дождови кои врнат веќе два дена во Босна и Херцеговина. Водостајот на Миљацка утрово и ...
ОКОТО Е СКАПОЦЕНО, НО ФИЛМАЏИЈАТА ГЛЕДА СО СРЦЕТО, РЕЧЕ ВИМ ВЕНДЕРС ЗА ПОЧЕСНАТА НАГРАДА ВО САРАЕВО

ОКОТО Е СКАПОЦЕНО, НО ФИЛМАЏИЈАТА ГЛЕДА СО СРЦЕТО, РЕЧЕ ВИМ ВЕНДЕРС ЗА ПОЧЕСНАТА НАГРАДА ВО САРАЕВО

Култниот германски режисер Вим Вендерс синоќа ја прими почесната награда Срце на Сараево на отворањето на 27. Сараевски филмски фестивал (13-20 август ...
БАРСЕЛОНА САКА ДА ГО ИСКОРИСТИ ПРИЈАТЕЛСТВОТО СО БАЛКАНОТ ЗА ДА ЈА ВРАТИ ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО САРАЕВО ВО 2030

БАРСЕЛОНА САКА ДА ГО ИСКОРИСТИ ПРИЈАТЕЛСТВОТО СО БАЛКАНОТ ЗА ДА ЈА ВРАТИ ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО САРАЕВО ВО 2030

Сараево повторно би можело да биде домаќин на олимписки натпревари, во што клучна улога би одиграло неговото големо пријателство со главниот град на К ...
ЗМИЈА НА МАТКА

ЗМИЈА НА МАТКА

1 Бев неколку дена на новинарски собир во Сараево. Малку ги следев и локалните вести. И еве со што се занимава Босна и Херцеговина, земја чиишто граѓа ...
ГОТВАЧИ ОД БАЛКАНОТ НАПРАВИЈА 14 ИЛЈАДИ ПАЛАЧИНКИ И ГО СРУШИЈА СВЕТСКИОТ РЕКОРД

ГОТВАЧИ ОД БАЛКАНОТ НАПРАВИЈА 14 ИЛЈАДИ ПАЛАЧИНКИ И ГО СРУШИЈА СВЕТСКИОТ РЕКОРД

Тим од балкански готвачи го сруши светскиот рекорд за правење на палачинки. Готвачите од Босна и Херцеговина, Србија, Македонија, Црна Гора и од Слове ...
САРАЕВСКАТА ЖИЧНИЦА ПАК ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА, 26 ГОДИНИ ОТКАКО БЕШЕ УНИШТЕНА ВО ВОЈНАТА

САРАЕВСКАТА ЖИЧНИЦА ПАК ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА, 26 ГОДИНИ ОТКАКО БЕШЕ УНИШТЕНА ВО ВОЈНАТА

Точно 26 години граѓаните на Сараево чекаа повторно да се возат со жичницата која ја поврзува населбата Бистрик со видиковецот на планината Требевиќ. ...
ХОЈТ ЈИ ДЕМАНТИРА ДЕКА ЌЕ БИДЕ НОВ АМЕРИКАНСКИ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА

ХОЈТ ЈИ ДЕМАНТИРА ДЕКА ЌЕ БИДЕ НОВ АМЕРИКАНСКИ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА

Американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји демантираше дека дека ќе биде нов американски амбасадор во Македонија, во интервју за Т ...
ФИЛМОТ ИНСПИРИРАН ОД СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО И ПРИКАЗНАТА ЗА ПРОФЕСОРОТ ОД НЕГОТИНО СО СТАРИТЕ КОЛИ ПРИКАЖАНИ НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ

ФИЛМОТ ИНСПИРИРАН ОД СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО И ПРИКАЗНАТА ЗА ПРОФЕСОРОТ ОД НЕГОТИНО СО СТАРИТЕ КОЛИ ПРИКАЖАНИ НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Се поклопи на шестиот ден на Саревскиот филмски фестивал,  да му биде дадена наградата Срце на Сараево на светски познатиот монтипајтоновец, Џон Клиз, ...
ПОЧИНА РЕЖИСЕРСКАТА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

ПОЧИНА РЕЖИСЕРСКАТА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

Наградуваната македонска режисерка на документарци Билјана Гарванлиева, почина денеска во Берлин, каде што живееше и работеше. Имаше 43 години. Вес ...
ИВАНОВ ВЕЛИ ДЕКА И ИСУС И МУХАМЕД БИ ГИ УБИЛЕ ВО МАКЕДОНИЈА

ИВАНОВ ВЕЛИ ДЕКА И ИСУС И МУХАМЕД БИ ГИ УБИЛЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Модераторот на панелот на денешниот самит на процесот „Брдо-Бриони“ во Сараево му постави прашање на претседателот Ѓорге Иванов: „Како Александар Маке ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ