Таг: сателит

НАЈГОЛЕМИОТ АВИОН НА СВЕТОТ УСПЕШНО ГО ИЗВЕДЕ ПРВИОТ ПРОБЕН ЛЕТ

НАЈГОЛЕМИОТ АВИОН НА СВЕТОТ УСПЕШНО ГО ИЗВЕДЕ ПРВИОТ ПРОБЕН ЛЕТ

Најголемиот авион на светот според распонот на крила го имаше својот прв лет над пустината Мохаве во Калифорнија. Наречен „стратолаунч“, според ком ...
ИЗРАЕЛЦИ СО САТЕЛИТ СНИМААТ КАДЕ ИСТЕКУВА ВОДА ЗА ПИЕЊЕ ВО СКОПЈЕ

ИЗРАЕЛЦИ СО САТЕЛИТ СНИМААТ КАДЕ ИСТЕКУВА ВОДА ЗА ПИЕЊЕ ВО СКОПЈЕ

Со сателит, израелска фирма две недели снима каде истекува водата од цевките од водоводната мрежа во Скопје. Од досегашните снимања лоцирани се 237 ло ...
АМЕРИКАНСКИ РАПЕР СОБИРА СРЕДСТВА ЗА САТЕЛИТ ЗА ДА ДОКАЖЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА

АМЕРИКАНСКИ РАПЕР СОБИРА СРЕДСТВА ЗА САТЕЛИТ ЗА ДА ДОКАЖЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА

Американскиот рапер Б.о.Б. покрена кампања за собирање средства, со кои планира да докаже една од најконтроверзните тези на денешнината: дека Земјата ...
ПОЧИНА СТАНИСЛАВ ПЕТРОВ, ЧОВЕКОТ КОЈ ГО СПАСИ СВЕТОТ ОД НУКЛЕАРНА ВОЈНА

ПОЧИНА СТАНИСЛАВ ПЕТРОВ, ЧОВЕКОТ КОЈ ГО СПАСИ СВЕТОТ ОД НУКЛЕАРНА ВОЈНА

Станислав Петров, поранешниот офицер на советската војска кој го спаси светот од нуклеарна војна, почина на 77-годишна возраст во Москва. Задолжен за ...
РУСКАТА ПЕЈАЧКА НА ЕВРОВИЗИЈА ЌЕ ПЕЕ ПРЕКУ САТЕЛИТ ОТИ УКРАИНА Ѝ ЗАБРАНИ ВЛЕЗ

РУСКАТА ПЕЈАЧКА НА ЕВРОВИЗИЈА ЌЕ ПЕЕ ПРЕКУ САТЕЛИТ ОТИ УКРАИНА Ѝ ЗАБРАНИ ВЛЕЗ

Јулија Самоилова, пејачката која е претставник  на Русија на годишнешната Евровизија во Киев, ќе настапува преку сателит, по забраната за влез во Укра ...
БЕРЛИНАЛЕ ОТВОРИ СО „ЏАНГО“ И ПОЛИТИЧКИ ХУМОР

БЕРЛИНАЛЕ ОТВОРИ СО „ЏАНГО“ И ПОЛИТИЧКИ ХУМОР

Отварањето на Берлинале синоќа беше целосно за политика, од црвениот килим, каде лидерката на Зелената партија и потпретседателка на Бундестагот Клауд ...
6 / 6 НАПИСИ