Таг: семејно насилство

1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ
ОПШТИНА КУМАНОВО ГО ПОДДРЖА СОВЕТУВАЛИШТЕТО ЗА ЖРТВИТЕ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО СО 600.000 ДЕНАРИ

ОПШТИНА КУМАНОВО ГО ПОДДРЖА СОВЕТУВАЛИШТЕТО ЗА ЖРТВИТЕ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО СО 600.000 ДЕНАРИ

Советувалиштето за жртви на семејно насилство на хуманитарното здружение „Мајка“ од Куманово ќе добие 600.000 денари за наредните две години. Средства ...
РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО ВО ВЕЛЕС

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО ВО ВЕЛЕС

Пост-пандемиски во Велес и велешко е зголемен бројот на семејно насилство. Ако лани во првите шест месеци имало 18 случаи, во првата половина од годин ...
ЗА НАД 4 ОТСТО Е НАМАЛЕН БРОЈОТ НА ЖРТВИ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО, НАЈПРИЈАВУВАНА Е ПСИХОЛОШКАТА ТОРТУРА

ЗА НАД 4 ОТСТО Е НАМАЛЕН БРОЈОТ НА ЖРТВИ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО, НАЈПРИЈАВУВАНА Е ПСИХОЛОШКАТА ТОРТУРА

За 4,3 проценти е намален бројот на жртви на семејно насилство во 2022 во споредба со 2021, кажа денеска министерката за труд и социјална политика Јов ...
46-ГОДИШЕН СКОПЈАНЕЦ ТРИПАТИ МУ ЗАБИЛ НОЖ НА СИНОТ ЗА ДА НАУЧЕЛ ДЕКА ТРЕБА ДА ГО ПОЧИТУВА, ИЗБОДЕНОТО МОМЧЕ Е ВО БОЛНИЦА

46-ГОДИШЕН СКОПЈАНЕЦ ТРИПАТИ МУ ЗАБИЛ НОЖ НА СИНОТ ЗА ДА НАУЧЕЛ ДЕКА ТРЕБА ДА ГО ПОЧИТУВА, ИЗБОДЕНОТО МОМЧЕ Е ВО БОЛНИЦА

Тешко семејно насилство од 46-годишен татко врз синот кој бил на околу 20-ина години се случило завчера во Скопје. Незадоволен што не го почитувал, та ...
ВО ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА РЕГИСТРИРАНИ 120 СЛУЧАИ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО, ОД КОИ 85 ОТСТО ЖРТВИ СЕ ЖЕНИ, А ВО ОСУМ СЛУЧАИ ЖРТВИ СЕ МАЖИ

ВО ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА РЕГИСТРИРАНИ 120 СЛУЧАИ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО, ОД КОИ 85 ОТСТО ЖРТВИ СЕ ЖЕНИ, А ВО ОСУМ СЛУЧАИ ЖРТВИ СЕ МАЖИ

Во Штип и соседните градови од Источна Македонија евидентирани се 120 случаи на семејно насилство, од кои во 85 проценти жртви се жени, со неколку про ...
ВО ПОРАСТ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО ВО ВЕЛЕШКО, ЛАНИ ИМАЛО ЕДНО УБИСТВО И ДВА ОБИДА ЗА УБИСТВО

ВО ПОРАСТ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО ВО ВЕЛЕШКО, ЛАНИ ИМАЛО ЕДНО УБИСТВО И ДВА ОБИДА ЗА УБИСТВО

Семејното насилство во велешко континуирано се зголемува, а бројот на жртви на семејно насилство расте, покажуваат податоците на надлежните институции ...
НИТУ ЕДНА ЖРТВА НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО ОД СТРУШКО НЕ КОРИСТЕЛА УСЛУГИ НА ШЕЛТЕР ЦЕНТАРОТ ЗА ЗАШТИТА, ОСТАНУВААТ СО НАСИЛНИКОТ

НИТУ ЕДНА ЖРТВА НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО ОД СТРУШКО НЕ КОРИСТЕЛА УСЛУГИ НА ШЕЛТЕР ЦЕНТАРОТ ЗА ЗАШТИТА, ОСТАНУВААТ СО НАСИЛНИКОТ

Ниту една жена жртва на семејно насилство од Струга и околината досега не користела услуги на Регионалниот шелтер центар за заштита во Охрид. Жртвите ...
РАСТЕ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО, СÈ ПОВЕЌЕ ЖЕНИ ДРЖЕНИ ПОД КЛУЧ И ТЕПАНИ, ЧЕСТО И ПРЕД ДЕЦАТА

РАСТЕ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО, СÈ ПОВЕЌЕ ЖЕНИ ДРЖЕНИ ПОД КЛУЧ И ТЕПАНИ, ЧЕСТО И ПРЕД ДЕЦАТА

Расте семејното насилство, особено врз жените, во сите форми – од силување, присилување и тепање, до киднапирање, односно држење под клуч и забранувањ ...
ОБВИНИТЕЛСТВОТО БАРА ПРИТВОР ЗА СКОПЈАНЕЦ КОЈ ДВАПАТИ ЈА ТЕПАЛ И ЈА ПОВРЕДИЛ ПОРАНЕШНАТА СОПРУГА ПРЕД НИВНИТЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА

ОБВИНИТЕЛСТВОТО БАРА ПРИТВОР ЗА СКОПЈАНЕЦ КОЈ ДВАПАТИ ЈА ТЕПАЛ И ЈА ПОВРЕДИЛ ПОРАНЕШНАТА СОПРУГА ПРЕД НИВНИТЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА

Скопското јавно обвинителство отвори истрага и побара притвор за 42-годишен маж, кој двапати ја нападнал, ја повредил, и ѝ се заканал дека ќе ја убие ...
СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО Е ВО ПОРАСТ, А ВО ПОЛОШКИОТ РЕГИОН СЀ УШТЕ НЕМА ШЕЛТЕР ЦЕНТАР ИАКО Е ЗАКОНСКА ОБВРСКА НА ОПШТИНИТЕ

СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО Е ВО ПОРАСТ, А ВО ПОЛОШКИОТ РЕГИОН СЀ УШТЕ НЕМА ШЕЛТЕР ЦЕНТАР ИАКО Е ЗАКОНСКА ОБВРСКА НА ОПШТИНИТЕ

Речиси секојдневно во полициските извештаи се регистрираат случаи на семејно насилство. За една година се пријавени стотина вакви кривични дела, а мин ...
1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ