Таг: Северна Кореја

1 2 3 4 11 20 / 103 НАПИСИ
СЕВЕРНА И ЈУЖНА КОРЕЈА ИСПУКАА ПРОЕКТИЛИ КОИ ПРВПАТ ПАДНАА ПОКРАЈ БРЕГОТ НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ

СЕВЕРНА И ЈУЖНА КОРЕЈА ИСПУКАА ПРОЕКТИЛИ КОИ ПРВПАТ ПАДНАА ПОКРАЈ БРЕГОТ НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ

Северна и Јужна Кореја испукаа проектили кои за првпат паднаа во водите покрај брегот на двете држави. Сеул се одмазди три часа откако Северна Кореја ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПУКА БАЛИСТИЧКИ ПРОЕКТИЛ НАД ЈАПОНИЈА

СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПУКА БАЛИСТИЧКИ ПРОЕКТИЛ НАД ЈАПОНИЈА

Северна Кореја испука проектил над Јапонија, во она што се чини како намерен обид да го привлече вниманието на Вашингтон и Токио. Балистичкиот проекти ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА ДЕМАНТИРА ДЕКА Ѝ ПРОДАВА ОРУЖЈЕ НА РУСИЈА

СЕВЕРНА КОРЕЈА ДЕМАНТИРА ДЕКА Ѝ ПРОДАВА ОРУЖЈЕ НА РУСИЈА

Северна Кореја објави дека никогаш не ѝ продала оружје на Русија и не планира ни во иднина, демантирајќи ги американските извештаи. Американски функци ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА СЕ ПРОГЛАСИ ЗА НУКЛЕАРНА СИЛА КОЈА МОЖЕ ДА ИЗВЕДЕ АТОМСКИ НАПАД

СЕВЕРНА КОРЕЈА СЕ ПРОГЛАСИ ЗА НУКЛЕАРНА СИЛА КОЈА МОЖЕ ДА ИЗВЕДЕ АТОМСКИ НАПАД

Северна Кореја усвои закон со кој се прогласи за нуклеарна сила, објави државната новинска агенција КЦНА. Лидерот Ким Џонг-ун ја опиша одлуката како н ...
РУСИЈА ПЛАНИРА ДА КУПИ МИЛИОНИ РАКЕТИ И ГРАНАТИ ОД СЕВЕРНА КОРЕЈА, ВЕЛАТ АМЕРИКАНСКИ РАЗУЗНАВАЧИ

РУСИЈА ПЛАНИРА ДА КУПИ МИЛИОНИ РАКЕТИ И ГРАНАТИ ОД СЕВЕРНА КОРЕЈА, ВЕЛАТ АМЕРИКАНСКИ РАЗУЗНАВАЧИ

Руското министерство за одбрана е во процес на купување на милиони ракети и гранати од Северна Кореја за војната во Украина, велат американски разузна ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА НУДИ РАБОТНИЦИ ЗА ОБНОВА НА ОКУПИРАНИТЕ ОБЛАСТИ ВО ИСТОЧНА УКРАИНА

СЕВЕРНА КОРЕЈА НУДИ РАБОТНИЦИ ЗА ОБНОВА НА ОКУПИРАНИТЕ ОБЛАСТИ ВО ИСТОЧНА УКРАИНА

Војната во Украина влезе во седмиот месец, а Северна Кореја покажала интерес за испраќање на свои градежни работници на окупираните територии на исток ...
ПУТИН МУ ПИША НА КИМ И МУ ВЕТИ ДЕКА РУСИЈА ЌЕ ГИ ПРОШИРИ ОДНОСИТЕ СО СЕВЕРНА КОРЕЈА

ПУТИН МУ ПИША НА КИМ И МУ ВЕТИ ДЕКА РУСИЈА ЌЕ ГИ ПРОШИРИ ОДНОСИТЕ СО СЕВЕРНА КОРЕЈА

Владимир Путин вети дека Русија ќе ги прошири своите „сеопфатни и конструктивни“ билатерални односи со Северна Кореја. Во писмото до севернокорејскиот ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА Е ПОДГОТВЕНА ЗА КАКОВ БИЛО ВОЕН СУДИР СО САД, ВЕЛИ КИМ ЏОНГ-УН

СЕВЕРНА КОРЕЈА Е ПОДГОТВЕНА ЗА КАКОВ БИЛО ВОЕН СУДИР СО САД, ВЕЛИ КИМ ЏОНГ-УН

Северна Кореја е подготвена да ги мобилизира сите свои капацитети за нуклеарна војна, изјави лидерот Ким Џонг-ун. Зборувајќи на настан на кој беше одб ...
КОВИД-19 СЕ ПРОШИРИЛ ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА ПРЕКУ СТРАНСКИ ПРЕДМЕТИ НАЈДЕНИ БЛИЗУ ГРАНИЦАТА, ВЕЛАТ ВЛАСТИТЕ

КОВИД-19 СЕ ПРОШИРИЛ ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА ПРЕКУ СТРАНСКИ ПРЕДМЕТИ НАЈДЕНИ БЛИЗУ ГРАНИЦАТА, ВЕЛАТ ВЛАСТИТЕ

Ширењето на коронавирусот во Северна Кореја почнало откако граѓаните допреле „странски предмети“ кои паднале близу границата со Јужна Кореја, објавија ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА ГО ДОБИ СВОЈОТ ЕНТОНИ ФАУЧИ ОТКАКО ГО ПОТВРДИ ПРВОТО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ

СЕВЕРНА КОРЕЈА ГО ДОБИ СВОЈОТ ЕНТОНИ ФАУЧИ ОТКАКО ГО ПОТВРДИ ПРВОТО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ

Секој ден во 9:30 часот оваа недела, официјално лице со смирен глас се појавува на севернокорејската телевизија за да даде извештај за бројот на луѓе ...
1 2 3 4 11 20 / 103 НАПИСИ