Таг: Северна Македонија

1 2 330 / 30 НАПИСИ
КЛИЕНТИ СО ИДЕНТИТЕТ

КЛИЕНТИ СО ИДЕНТИТЕТ

1 Зарем навистина уште мислите дека можете да сметате на совеста и демократското изјаснување на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, за изгласувањ ...
ЕУРОПА ЗДАЈ

ЕУРОПА ЗДАЈ

1 Да викнеш навивачки групи на одбележување на 115-годишнина на Илинденското востание да ти скандираат во знак на поддршка „Мртов шиптар е добар шипта ...
ДОЈРАНСКИ ДОГОВОР

ДОЈРАНСКИ ДОГОВОР

1 Не им се бендисувало името Северна Македонија. И мене. Ич не ми прави ќеф. И не е фер. И ич не е праведно. Ама, сега веќе не збориме за името. За то ...
ГРАЃАНИТЕ НА ИДНАТА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВААТ ЕВРОПСКА ИДНИНА, РЕЧЕ ХАН ВО ОТЕШЕВО

ГРАЃАНИТЕ НА ИДНАТА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВААТ ЕВРОПСКА ИДНИНА, РЕЧЕ ХАН ВО ОТЕШЕВО

Еврокомесарот Јоханес Хан прв го употреби новото име на Македонија во Отешево по потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се решава ...
ПРЕСПА БУДНА ГО ЧЕКА ИСТОРИСКИОТ РУЧЕК ВО „ПРЕСПАВ“

ПРЕСПА БУДНА ГО ЧЕКА ИСТОРИСКИОТ РУЧЕК ВО „ПРЕСПАВ“

Преспа се вика, но не може да го преспие Денот Д. Тука и хумористичната серија „Преспав“ се снимаше, но ова не се преспива. Со денови сме во исчекувањ ...
СЕВЕР СЕВЕРОЗАПАД

СЕВЕР СЕВЕРОЗАПАД

1 Ало, будење! Сите влади на Македонија од сите партии што биле на власт, 27 години преговараат за промена на името. Не преговараат за да не се промен ...
ЌЕ ГО БРАНАМ ДОГОВОРОТ СО СЀ ШТО СУМ И СО ЦЕЛОТО СРЦЕ, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

ЌЕ ГО БРАНАМ ДОГОВОРОТ СО СЀ ШТО СУМ И СО ЦЕЛОТО СРЦЕ, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој беше главен преговарач на крајот, вели дека со предложеното решение се става точка на сите иденти ...
ЗАЕВ БАРА НАЧИН МАКЕДОНИЈА ДА ПРОДОЛЖИ ДА ГО УПОТРЕБУВА УСТАВНОТО ИМЕ, ОБЈАВИ ГРЧКИ „КАТИМЕРИНИ“

ЗАЕВ БАРА НАЧИН МАКЕДОНИЈА ДА ПРОДОЛЖИ ДА ГО УПОТРЕБУВА УСТАВНОТО ИМЕ, ОБЈАВИ ГРЧКИ „КАТИМЕРИНИ“

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас се договориле за името Северна Македонија за време на вчерашниот телефонски разговор, објави грчкиот весник „Ка ...
ЗА АТИНА Е ПОДОБРО ИМЕТО ДА БИДЕ СО АНГЛИСКИ ПРЕВОД, ИНАКУ СИТЕ ЌЕ НÈ ВИКААТ САМО МАКЕДОНИЈА, АНАЛИЗИРА „КАТИМЕРИНИ“

ЗА АТИНА Е ПОДОБРО ИМЕТО ДА БИДЕ СО АНГЛИСКИ ПРЕВОД, ИНАКУ СИТЕ ЌЕ НÈ ВИКААТ САМО МАКЕДОНИЈА, АНАЛИЗИРА „КАТИМЕРИНИ“

Северна или Нова Македонија напишано на англиски, а не на словенски јазик, треба да биде единственото прифатливо решение за спорот за името, кое би ја ...
ПРЕСПА Е ЕДЕН УБАВ ГРАД ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, КАЖА МИЦКОСКИ КОМЕНТИРАЈЌИ ГИ НАЈАВИТЕ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ПРЕСПА Е ЕДЕН УБАВ ГРАД ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, КАЖА МИЦКОСКИ КОМЕНТИРАЈЌИ ГИ НАЈАВИТЕ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Преспа е еден убав град во Република Македонија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во Битола запрашан за тоа како ги коментира нај ...
1 2 330 / 30 НАПИСИ