Таг: слики

1 2 10 / 17 НАПИСИ
ИЗЛОЖБА СО 75 ДЕЛА ОД ПОЧЕТОЦИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЈА ВО ЧИФТЕ АМАМ ЗА 75-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ

ИЗЛОЖБА СО 75 ДЕЛА ОД ПОЧЕТОЦИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЈА ВО ЧИФТЕ АМАМ ЗА 75-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ

Изложбата 75/75“ ќе се отвори утре (19 јули) во 20 часот во Чифте амам, со што почнува одбележувањето на јубилејот 75 години од формирањето на Национа ...
УМЕТНИКОТ ОД ШВАЈЦАРИЈА ДРАГАН ГЕЛЕВ ПРОДАДЕ 20 ДЕЛА ЗА ПОМОШ НА СТУДЕНТКА ПРЕКУ ШТИПСКАТА ФОНДАЦИЈА „Д-Р СИМОН ВАСИЛЕВ“

УМЕТНИКОТ ОД ШВАЈЦАРИЈА ДРАГАН ГЕЛЕВ ПРОДАДЕ 20 ДЕЛА ЗА ПОМОШ НА СТУДЕНТКА ПРЕКУ ШТИПСКАТА ФОНДАЦИЈА „Д-Р СИМОН ВАСИЛЕВ“

Во Уметничката галерија „Безистен“ во Штип е отворена изложба на 20 дела од македонскиот уметник од Швајцарија Драган Гелев, со потекло од Штип, а сре ...
ШПАНСКОТО КРАЛСКО БОГАТСТВО СОБРАНО ВО НОВ МУЗЕЈ ВО МАДРИД ОД 162 МИЛИОНИ ЕВРА

ШПАНСКОТО КРАЛСКО БОГАТСТВО СОБРАНО ВО НОВ МУЗЕЈ ВО МАДРИД ОД 162 МИЛИОНИ ЕВРА

Шпанското кралско богатство од последниве пет века ќе биде собрано на едно место во новиот музеј во Мадрид, кој ќе се отвори на 29 јуни. Изградбата по ...
СЛИКИТЕ НА ПЕНУШЛИСКИ И ТАШКОВСКИ КОИ СЕ ПРОДАВАА ЗА 60-ТИНА ЕВРА ВО АВСТРАЛИЈА, ОД СКОПЈЕ ГИ КУПИЛ БРИТАНСКИ АДВОКАТ ПО ПАДОТ НА „ПАЛЕР“

СЛИКИТЕ НА ПЕНУШЛИСКИ И ТАШКОВСКИ КОИ СЕ ПРОДАВАА ЗА 60-ТИНА ЕВРА ВО АВСТРАЛИЈА, ОД СКОПЈЕ ГИ КУПИЛ БРИТАНСКИ АДВОКАТ ПО ПАДОТ НА „ПАЛЕР“

Уметничките слики на Илија Пенушлиски и Васко Ташковски, едни од најпознатите македонски сликари кои минатата недела се продадоа за неразумно евтини ц ...
СЛИКАРСКИОТ ПАР ФИЛЕВИ ОД СТРУМИЦА ПРОДАДЕ ДВЕ ДЕЛА ЗА ПОМОШ НА НАСТРАДАНИТЕ ВО ТУРЦИЈА

СЛИКАРСКИОТ ПАР ФИЛЕВИ ОД СТРУМИЦА ПРОДАДЕ ДВЕ ДЕЛА ЗА ПОМОШ НА НАСТРАДАНИТЕ ВО ТУРЦИЈА

Сликарите Александар и Ана Филеви од Струмица продадоа две уметнички дела масло на платно за 60 илјади денари, за настраданите од земјотресот во Турци ...
ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ ОТВОРЕНА АЛЕЈА НА УКРАИНА СО СЛИКИ ОД РАЗУРНАТОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ ОТВОРЕНА АЛЕЈА НА УКРАИНА СО СЛИКИ ОД РАЗУРНАТОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

На улицата Никола Кљусев во центарот на Скопје денеска беше отворена изложба за уништените објекти и културно наследство на Украина за време на военат ...
ПРИТВОР ЗА КРАДЕЦОТ КОЈ УКРАДЕ 16 СЛИКИ ОД ПАВЛЕ КУЗМАНОВСКИ ОД ГАЛЕРИЈАТА „МАТИЦА ЕКСКЛУЗИВ“ ВО СКОПЈЕ

ПРИТВОР ЗА КРАДЕЦОТ КОЈ УКРАДЕ 16 СЛИКИ ОД ПАВЛЕ КУЗМАНОВСКИ ОД ГАЛЕРИЈАТА „МАТИЦА ЕКСКЛУЗИВ“ ВО СКОПЈЕ

Притворен е крадецот кој на 26 и 27 јуни украде вкупно 16 слики од Павле Кузмановски изложени во „Матица ексклузив“ во центарот на Скопје. Како што со ...
НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЈА СЛАВИ 150 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ЃОРЃИ ЗОГРАФСКИ СО ИКОНИ И СЛИКИ ОД ПОВЕЌЕ КОЛЕКЦИИ

НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЈА СЛАВИ 150 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ЃОРЃИ ЗОГРАФСКИ СО ИКОНИ И СЛИКИ ОД ПОВЕЌЕ КОЛЕКЦИИ

Педесетина икони и слики од сите творечки фази на зографот Ѓорѓи Зографски (1871-1945),  ќе бидат дел од јубилејната изложба „Ѓорѓи Зографски 150 годи ...
ГЕРМАНСКИ ВОЈНИК ОД ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА ГО КОРИСТЕЛ МАКЕДОНСКИОТ НАРОДЕН ВЕЗ ЗА ДА ПРАЌА ШИФРИРАНИ ПОРАКИ

ГЕРМАНСКИ ВОЈНИК ОД ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА ГО КОРИСТЕЛ МАКЕДОНСКИОТ НАРОДЕН ВЕЗ ЗА ДА ПРАЌА ШИФРИРАНИ ПОРАКИ

Влатко Милошевски повеќе од 25 години работи како професионалец во областа на електрониката и компјутерските науки во Ајндховен, Холандија. Во слободн ...
СО ЧЕПКАЛКИ ЗА ЗАБИ И ТУШ ЈА СЛИКА ДУШАТА НА БИТОЛСКАТА СТАРОГРАДСКА АРХИТЕКТУРА

СО ЧЕПКАЛКИ ЗА ЗАБИ И ТУШ ЈА СЛИКА ДУШАТА НА БИТОЛСКАТА СТАРОГРАДСКА АРХИТЕКТУРА

Во вештите раце на битолскиот ликовен уметник Панде Петровски дури и чепкалките за заби цртаат врвни уметнички дела. Таков е случајот со неговиот цикл ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ