Таг: слобода

ВО ГРАДОТ НА СТИВ НАУМОВ НЕМА МЕСТО ЗА ВАНЧО МИХАЈЛОВ, РЕКОА НА ПРОТЕСТОТ ЗА СЛОБОДА НА ЛАМБЕ АЛАБАКОВСКИ ВО БИТОЛА

ВО ГРАДОТ НА СТИВ НАУМОВ НЕМА МЕСТО ЗА ВАНЧО МИХАЈЛОВ, РЕКОА НА ПРОТЕСТОТ ЗА СЛОБОДА НА ЛАМБЕ АЛАБАКОВСКИ ВО БИТОЛА

Со развиорени знамиња со ѕвездата од Вергина, пеејќи „нека разберат клетите фашисти македонско име нема да загине,“ стотици битолчани денес излегоа на ...
„НÈ НАПАДНА ЗОМБИ, АКО НЕ ПУКАШЕ ТАТКО МИ И НИЕ ЌЕ БЕВМЕ МРТВИ“, РЕЧЕ НА ПРОТЕСТОТ БИТОЛЧАНЕЦОТ ЧИЈ ТАТКО ГО УБИ ЗЕТОТ КОЈ ИМ ВЛЕЗЕ ДОМА СО МАЧЕТА

„НÈ НАПАДНА ЗОМБИ, АКО НЕ ПУКАШЕ ТАТКО МИ И НИЕ ЌЕ БЕВМЕ МРТВИ“, РЕЧЕ НА ПРОТЕСТОТ БИТОЛЧАНЕЦОТ ЧИЈ ТАТКО ГО УБИ ЗЕТОТ КОЈ ИМ ВЛЕЗЕ ДОМА СО МАЧЕТА

„Ако татко ми не пукаше ќе настрадаше дел од семејството со гаранција. Денес ние ќе бевме мртви. Беше подготвен и сопствените деца да ги убие“, кажа Ј ...
СЕКОЈ УКРАДЕН ДЕНАР, НАМЕСТЕН ТЕНДЕР, СЕ ПРИЧИНА ЗА ЗАМИНУВАЊЕ НА МЛАДИТЕ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ ЗА ИЛИНДЕН ВО ПЕЛИНЦЕ

СЕКОЈ УКРАДЕН ДЕНАР, НАМЕСТЕН ТЕНДЕР, СЕ ПРИЧИНА ЗА ЗАМИНУВАЊЕ НА МЛАДИТЕ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ ЗА ИЛИНДЕН ВО ПЕЛИНЦЕ

Претседателот Стево Пендаровски од Пелинце денеска побара правда, слобода и достоинствен живот за граѓаните, за да не ја напуштаат државата за подобра ...
ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ПРОПУШТА САМО БРЗА ПОМОШ, БЛОКИРАНИ ТРИ МОСТА ВО СКОПЈЕ

ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ПРОПУШТА САМО БРЗА ПОМОШ, БЛОКИРАНИ ТРИ МОСТА ВО СКОПЈЕ

Само возила на Брза помош го поминуваат мостот Гоце Делчев. Шарената револуција го блокираше точно напладне, заедно со мостовите Слобода, кај МНР и Ма ...
ЗНАМЕТО СО ВИНОЖИТО НА ЛГБТИ ЗАЕДНИЦАТА ОСТАНА ЗАД ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ПРЕД ВЛАДА

ЗНАМЕТО СО ВИНОЖИТО НА ЛГБТИ ЗАЕДНИЦАТА ОСТАНА ЗАД ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ПРЕД ВЛАДА

Шарените на асфалтот пред Влада го нацртаа знамето на ЛГБТИ заедницата, познато и како знаме со виножито оти вечерашниот протест беше посветен и на хо ...
ДЕНЕС ПРОТЕСТ, УТРЕ БЛОКАДИ НА МОСТОВИ, ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА НЕ ДОЗВОЛУВА КРИМИНАЛЦИТЕ ДА ОСТАНАТ НЕКАЗНЕТИ

ДЕНЕС ПРОТЕСТ, УТРЕ БЛОКАДИ НА МОСТОВИ, ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА НЕ ДОЗВОЛУВА КРИМИНАЛЦИТЕ ДА ОСТАНАТ НЕКАЗНЕТИ

Денес протест, а утре блокада на Скопје најавува Шарената револуција чии активисти ги засилуваат активностите во очекување на 18 јуни, рок кој го дадо ...
ТРИУМФАЛНА ПОВТОРНО БОЈАДИСАНА

ТРИУМФАЛНА ПОВТОРНО БОЈАДИСАНА

Шарените револуционери повторно ја бојадисаа Тирумфалната капија и испишаа „Слобода“ на фасадата. Тие застaнаа во паркот „Жена - борец“ оти им е огран ...
„ФРИДОМ ХАУС“: ОД ДЕЛУМНО СЛОБОДНА, МАКЕДОНИЈА СТАНА НЕСЛОБОДНА ЗЕМЈА

„ФРИДОМ ХАУС“: ОД ДЕЛУМНО СЛОБОДНА, МАКЕДОНИЈА СТАНА НЕСЛОБОДНА ЗЕМЈА

Според најновиот извештај на „Фридом хаус“ за слободата медиумите статусот на Македонија од „делумно слободна“ се намали на „неслободна“ земја поради ...
8 / 8 НАПИСИ