Таг: Словенија

1 2 3 7 10 / 64 НАПИСИ
„НЕШТО СЛАТКО“ ГО СНИМИВМЕ БЕЗ БУЏЕТ, СО МНОГУ КОМПРОМИСИ, НО ЦЕЛТА Е ПУБЛИКАТА ДА УЖИВА, ВЕЛИ САШКО КОЦЕВ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА СЛОВЕНЕЧКИОТ ФИЛМ

„НЕШТО СЛАТКО“ ГО СНИМИВМЕ БЕЗ БУЏЕТ, СО МНОГУ КОМПРОМИСИ, НО ЦЕЛТА Е ПУБЛИКАТА ДА УЖИВА, ВЕЛИ САШКО КОЦЕВ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА СЛОВЕНЕЧКИОТ ФИЛМ

Словенечката романтична комедија „Нешто слатко“, со македонските глумци Сашко Коцев и Јелена Јованова, утре (20 часот) ќе има премиера во скопското ки ...
ОСВЕН УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ НЕ СМЕАТ ДА ВИ СЕ ПОСТАВУВААТ ДРУГИ УСЛОВИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ, МУ КАЖА СЛОВЕНЕЧКИОТ ПРЕМИЕР ГОЛОБ НА КОВАЧЕВСКИ

ОСВЕН УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ НЕ СМЕАТ ДА ВИ СЕ ПОСТАВУВААТ ДРУГИ УСЛОВИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ, МУ КАЖА СЛОВЕНЕЧКИОТ ПРЕМИЕР ГОЛОБ НА КОВАЧЕВСКИ

Словенечкиот премиер Роберт Голоб се надева дека кај сите политички партии во земјава ќе преовлада разумот и уставните измени  до ноември ќе бидат изг ...
БИВШИОТ СЛОВЕНЕЧКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПАХОР ГО ПРОДАДЕ СВОЈОТ СТАР „РЕНО 4“ ЗА 60.000 ЕВРА, ЌЕ ГИ ДОНИРА ЗА ДЕЦАТА БОЛНИ ОД РАК

БИВШИОТ СЛОВЕНЕЧКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПАХОР ГО ПРОДАДЕ СВОЈОТ СТАР „РЕНО 4“ ЗА 60.000 ЕВРА, ЌЕ ГИ ДОНИРА ЗА ДЕЦАТА БОЛНИ ОД РАК

Поранешниот словенечки претседател Борут Пахор собра 60.000 евра од продажбата на својот стар „рено 4“, што ќе ги донира на хуманитарните организации ...
ВО СЛОВЕНИЈА УАПСЕНИ ДВАЈЦА РУСКИ ШПИОНИ

ВО СЛОВЕНИЈА УАПСЕНИ ДВАЈЦА РУСКИ ШПИОНИ

Словенечката разузнавачко-безбедносна агенција (СОВА) објави дека уапсила двајца странски државјани обвинети дека шпионирале за Русија. Тие работеле т ...
СЛОВЕНИЈА ЌЕ ДАВА СУБВЕНЦИИ ЗА ОТВОРАЊЕ АВИОНСКА ЛИНИЈА ЉУБЉАНА-СКОПЈЕ

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ДАВА СУБВЕНЦИИ ЗА ОТВОРАЊЕ АВИОНСКА ЛИНИЈА ЉУБЉАНА-СКОПЈЕ

Словенечката влада објави дека ќе субвенционира авиокомпании со цел да ја подобри воздушната поврзаност на земјата следната година, а меѓу новите дест ...
СКОПСКИОТ МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ ДОБИ СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАНИЕ ЗА КРЕАТИВНОСТ ОД СЛОВЕНИЈА

СКОПСКИОТ МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ ДОБИ СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАНИЕ ЗА КРЕАТИВНОСТ ОД СЛОВЕНИЈА

Музејот на современата уметност (МСУ) од Скопје доби специјално признание за креативност во рамките на наградата Жива за најдобар словенски музеј, соо ...
БИВШАТА АДВОКАТКА НА МЕЛАНИЈА ТРАМП, НАТАША ПИРЦ МУСАР, ИЗБРАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СЛОВЕНИЈА

БИВШАТА АДВОКАТКА НА МЕЛАНИЈА ТРАМП, НАТАША ПИРЦ МУСАР, ИЗБРАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СЛОВЕНИЈА

Новинарката и адвокатка Наташа Пирц Мусар, која ја застапуваше и бившата прва дама на САД Меланија Трамп, ќе биде првата жена на претседателската функ ...
СЛОВЕНЕЧКО СЕМЕЈСТВО МЕЃУ СЕДУМТЕМИНА ЗАГИНАТИ ВО ХЕЛИКОПТЕРСКА НЕСРЕЌА ВО ИТАЛИЈА

СЛОВЕНЕЧКО СЕМЕЈСТВО МЕЃУ СЕДУМТЕМИНА ЗАГИНАТИ ВО ХЕЛИКОПТЕРСКА НЕСРЕЌА ВО ИТАЛИЈА

Седум луѓе загинаа во хеликоптерска несреќа во јужна Италија, меѓу нив и четиричлено семејство од Словенија. Хеликоптерот летал од јадранскиот остров ...
ТРИ НАГРАДИ ВО СЛОВЕНИЈА ЗА „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА СТРУГАР МИТЕВСКА

ТРИ НАГРАДИ ВО СЛОВЕНИЈА ЗА „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА СТРУГАР МИТЕВСКА

Филмот на македонската режисерка Теона Стругар Митевска, „Најсреќниот човек на светот“ синоќа доби три награди на 25.Филмски фестивал на словенечки фи ...
ДЕСНИЧАРОТ ЛОГАР И НЕЗАВИСНАТА ПИРЦ-МУСАР ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО СЛОВЕНИЈА

ДЕСНИЧАРОТ ЛОГАР И НЕЗАВИСНАТА ПИРЦ-МУСАР ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО СЛОВЕНИЈА

Десничарскиот политичар Анже Логар и центристички независната кандидатка Наташа Пирц-Мусар ќе се соочат на вториот круг од претседателските избори во ...
1 2 3 7 10 / 64 НАПИСИ