Таг: Словенија

1 2 3 4 5 20 / 46 НАПИСИ
ЕВРОПА СЕ БЛИЖИ КОН МИЛИОН НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС НЕДЕЛНО, СЛОВЕНИЈА ЗАБЕЛЕЖА ПОРАСТ ОД 150%

ЕВРОПА СЕ БЛИЖИ КОН МИЛИОН НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС НЕДЕЛНО, СЛОВЕНИЈА ЗАБЕЛЕЖА ПОРАСТ ОД 150%

Светската здравствена организација објави дека Европа се ближи кон еден милион нови случаи на коронавирус неделно, откако за период од седум дена била ...
СЛОВЕНИЈА ОД ВЕЧЕРВА ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС ЗА ПРВПАТ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

СЛОВЕНИЈА ОД ВЕЧЕРВА ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС ЗА ПРВПАТ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

По Франција и Белгија, Словенија е третата земја од Европската Унија која од вечерва воведува полициски час, во обид да се спречи ширењето на коронави ...
СЛОВЕНИЈА ПОВТОРНО ПРОГЛАСИ ЕПИДЕМИЈА НА КОРОНАВИРУСОТ

СЛОВЕНИЈА ПОВТОРНО ПРОГЛАСИ ЕПИДЕМИЈА НА КОРОНАВИРУСОТ

Словенија прогласи 30-дневна епидемија на коронавирусот среде големиот пораст на бројот на нови случаи на зараза. Тоа ќе ѝ овозможи на владата да вове ...
ВО СЛОВЕНИЈА И ХРВАТСКА НАД 700 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС

ВО СЛОВЕНИЈА И ХРВАТСКА НАД 700 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС

Хрватска и Словенија бележат нови рекорди откако во изминатите 24 часа потврдиле над 700 нови случаи на коронавирус. Словенија се подготвува да вов ...
ПАЦИЕНТИТЕ ВО СЛОВЕНИЈА ЈА ИЗБРАА ГОСТИВАРКАТА ХАТИЈЕ ИСМАИЛИ ЗА НАЈДОБАР ДОКТОР ВО 2020

ПАЦИЕНТИТЕ ВО СЛОВЕНИЈА ЈА ИЗБРАА ГОСТИВАРКАТА ХАТИЈЕ ИСМАИЛИ ЗА НАЈДОБАР ДОКТОР ВО 2020

Гинекологот Хатије Исмалили е изгласана на најдобар доктор на 2020 во Словенија, во конкуренција со 2014 лекари од земјата. На традиционалниот избор з ...
СЛОВЕНЕЦОТ ПОГАЧАР ГО ОСВОИ ТУР ДЕ ФРАНС ПРЕД СВОЈОТ СОНАРОДНИК РОГЛИЧ

СЛОВЕНЕЦОТ ПОГАЧАР ГО ОСВОИ ТУР ДЕ ФРАНС ПРЕД СВОЈОТ СОНАРОДНИК РОГЛИЧ

Словенија се промовираше во нова велесила во велосипедизмот откако Тадеј Погачар го освои Тур де Франс, а неговиот сонародник Примож Роглич заврши на ...
ЛЕПЧЕ ЗА СИТЕ

ЛЕПЧЕ ЗА СИТЕ

1 Ако три месеци главна вест е дека не може да се најде кој гради дивоградба кај „Мавровка“ во строгиот центар на Скопје, уште од мај кога некој го ис ...
СЛОВЕНИЈА ГИ ЛАНСИРАШЕ СВОИТЕ ПРВИ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

СЛОВЕНИЈА ГИ ЛАНСИРАШЕ СВОИТЕ ПРВИ САТЕЛИТИ ВО ВСЕЛЕНАТА

По неколку одложувања поради лошото време, Словенија конечно ги лансираше своите први сателити „Немо ХД“ и Трисат“, кои се дел од проект на Европската ...
СЛОВЕНЕЧКИОТ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПО АПСЕЊЕТО НА МИНИСТЕРОТ ЗА ЕКОНОМИЈА ЗА СКАНДАЛОТ СО РЕСПИРАТОРИ

СЛОВЕНЕЧКИОТ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПО АПСЕЊЕТО НА МИНИСТЕРОТ ЗА ЕКОНОМИЈА ЗА СКАНДАЛОТ СО РЕСПИРАТОРИ

Министерот за внатрешни работи на Словенија Алеш Хојс поднесе оставка во знак на протест поради апсењето на министерот за економија Здравко Почивалшек ...
СЛОВЕНИЈА ГО ПОТВРДИ ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС КАЈ УЧЕНИЦИ ОТКАКО ПОВТОРНО ГИ ОТВОРИ УЧИЛИШТАТА

СЛОВЕНИЈА ГО ПОТВРДИ ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС КАЈ УЧЕНИЦИ ОТКАКО ПОВТОРНО ГИ ОТВОРИ УЧИЛИШТАТА

Ученик од основно училиште во Марибор имал позитивен тест на коронавирус, што е прв таков случај откако Словенија постепено почна да ги отвора училишт ...
1 2 3 4 5 20 / 46 НАПИСИ