Таг: смртност

1 2 3 10 / 23 НАПИСИ
СО 1.000 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА ЕДЕН ДЕН, РУСИЈА ИМА НАЈВИСОКА БРОЈКА ВО ЕВРОПА

СО 1.000 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ЗА ЕДЕН ДЕН, РУСИЈА ИМА НАЈВИСОКА БРОЈКА ВО ЕВРОПА

Илјада починати од ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во Русија, највисока дневна бројка од почетокот на коронакризата. Денес се регистрир ...
83 ОТСТО ОД ПОЧИНАТИТЕ ОД КОВИД-19 ИЗМИНАТИВЕ ДВА МЕСЕЦИ НЕ БИЛЕ ВАКЦИНИРАНИ

83 ОТСТО ОД ПОЧИНАТИТЕ ОД КОВИД-19 ИЗМИНАТИВЕ ДВА МЕСЕЦИ НЕ БИЛЕ ВАКЦИНИРАНИ

Осумдесет и три отсто од починатите лица од ковид-19 од 8 август до 14 октомври во земјава не биле вакцинирани, или 1.149 од вкупно 1.882 починати, ст ...
ЗА 4 НЕДЕЛИ ОД КОВИД-19 ПОЧИНАА 480 ЛИЦА, ОД КОИ 89 ОТСТО НЕ БИЛЕ ВАКЦИНИРАНИ

ЗА 4 НЕДЕЛИ ОД КОВИД-19 ПОЧИНАА 480 ЛИЦА, ОД КОИ 89 ОТСТО НЕ БИЛЕ ВАКЦИНИРАНИ

За четири недели во земјава по компликации од ковид-19 починале 480 лица. Од нив, 429 пациенти (89,3%) од починатите не биле вакцинирани, а 51 (10,6%) ...
ТЕТОВО, ГОСТИВАР И КУМАНОВО СО НИСКА СТАПКА НА ВАКЦИНИРАНОСТ И НАЈГОЛЕМА СМРТНОСТ ОД КОВИД-19 ВО ЧЕТВРТИОТ БРАН

ТЕТОВО, ГОСТИВАР И КУМАНОВО СО НИСКА СТАПКА НА ВАКЦИНИРАНОСТ И НАЈГОЛЕМА СМРТНОСТ ОД КОВИД-19 ВО ЧЕТВРТИОТ БРАН

Најголема смртност кај пациенти со ковид-19 во јули и август имало во градовите каде имало најнизок процент на вакцинирано население, вели Министерств ...
СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 Е ВИСОКА ОТИ ПАЦИЕНТИТЕ ДОЦНА ДОАЃААТ ВО БОЛНИЦА, ГОЛЕМ ДЕЛ ИМАЛЕ РАК ИЛИ ДИЈАБЕТЕС, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 Е ВИСОКА ОТИ ПАЦИЕНТИТЕ ДОЦНА ДОАЃААТ ВО БОЛНИЦА, ГОЛЕМ ДЕЛ ИМАЛЕ РАК ИЛИ ДИЈАБЕТЕС, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

Големата смртност на пациенти болни од ковид-19 се должи на тоа дека долго време се лекуваат надвор од болница и доаѓаат доцна со лоши параметри, а го ...
НЕМА ДА ИМА КАРАНТИН, ЗАЕВ ВЕЛИ СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 КАЈ НАС Е КАКО И ВО СИТЕ ДРУГИ ЗЕМЈИ

НЕМА ДА ИМА КАРАНТИН, ЗАЕВ ВЕЛИ СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 КАЈ НАС Е КАКО И ВО СИТЕ ДРУГИ ЗЕМЈИ

Владата не размислува да воведе карантин во градовите со висока стапка заболени лица со ковид-19. Премиерот Зоран Заев денеска, одговарајќи на новинар ...
ЧАДОТ ОД ПОЖАРОТ СПОЕН СО КОВИД-19 Е СМРТОНОСНА КОМБИНАЦИЈА, ВЕЛАТ НАУЧНИЦИ ОД ХАРВАРД

ЧАДОТ ОД ПОЖАРОТ СПОЕН СО КОВИД-19 Е СМРТОНОСНА КОМБИНАЦИЈА, ВЕЛАТ НАУЧНИЦИ ОД ХАРВАРД

Научници од Универзитетот Харвард објавија дека пронашле докази оти изложеноста на зголемено ниво на загадување со ситни честички пронајдени во чадот ...
СМРТНОСТА НА ПАТИШТАТА ДА СЕ СФАТИ СЕРИОЗНО КАКО ПАНДЕМИЈАТА, ВЕЛИ ПРОФЕСОРКАТА ЈАСМИНА БУНЕВСКА-ТАЛЕВСКА

СМРТНОСТА НА ПАТИШТАТА ДА СЕ СФАТИ СЕРИОЗНО КАКО ПАНДЕМИЈАТА, ВЕЛИ ПРОФЕСОРКАТА ЈАСМИНА БУНЕВСКА-ТАЛЕВСКА

Безбедноста на патиштата е јавно-здравствено прашање и треба да му се пристапи со енергија и посветеност како на предизвиците со ковид-19, вели д-р Ја ...
ДЕНОВИВЕ ВО ТЕТОВО РЕГИСТРИРАНИ ПОВЕЌЕ ПОЧИНАТИ ОД НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ОД БОЛНИЦАТА ВЕЛАТ ДЕКА ТОА СЕ ДОЛЖИ НА БАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА

ДЕНОВИВЕ ВО ТЕТОВО РЕГИСТРИРАНИ ПОВЕЌЕ ПОЧИНАТИ ОД НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ОД БОЛНИЦАТА ВЕЛАТ ДЕКА ТОА СЕ ДОЛЖИ НА БАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА

Според податоците добиени од Институтот за јавно здравје, во изминатата недела во Тетовскиот регион имало повеќе починати отколку новозаразени со кови ...
ИНДИЈА НА ВТОРО МЕСТО ПО СМРТНОСТ СО 303.720 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19

ИНДИЈА НА ВТОРО МЕСТО ПО СМРТНОСТ СО 303.720 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19

Индија пријави 303.720 илјади починати од почетокот на коронакризата и со тоа е на второ место по смртност од ковид-19 во светот, по САД. Министерствт ...
1 2 3 10 / 23 НАПИСИ