Таг: спикер

АФРИМ ГАШИ ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО, АПАСИЕВ ГО ОБВИНИ МИЦКОСКИ ДЕКА Е МАЛО МАЧЕ КОЕ МЈАУКА И ГИ ИЗЛАЖА ГЛАСАЧИТЕ ДЕКА НА ТОА МЕСТО ЌЕ СЕ ВРАТИ МАКЕДОНЕЦ

АФРИМ ГАШИ ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО, АПАСИЕВ ГО ОБВИНИ МИЦКОСКИ ДЕКА Е МАЛО МАЧЕ КОЕ МЈАУКА И ГИ ИЗЛАЖА ГЛАСАЧИТЕ ДЕКА НА ТОА МЕСТО ЌЕ СЕ ВРАТИ МАКЕДОНЕЦ

Пратеникот Африм Гаши од Алтернатива за Албанците, со 76 гласа „за“ и шест од Левица „против“, е избран за претседател на Собранието. Тој беше единств ...
АФРИМ ГАШИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА КАКО ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА ЗА ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО

АФРИМ ГАШИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА КАКО ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА ЗА ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши поднел оставка од сите партиски функции, бидејќи ќе биде кандидат за претседател на Собранието, соопштија од н ...
КЕВИН МЕКАРТИ ОД 15. ОБИД ИЗБРАН ЗА СПИКЕР НА ПРЕТСТАВНИЧКИОТ ДОМ

КЕВИН МЕКАРТИ ОД 15. ОБИД ИЗБРАН ЗА СПИКЕР НА ПРЕТСТАВНИЧКИОТ ДОМ

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го избра републиканецот Кевин Мекарти за нов спикер по досега невидена ситуација која опфати дури 15 рунд ...
ЏАФЕРИ РЕИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО, ВМРО-ДПМНЕ ЈА НАПУШТИ САЛАТА ЗА ЗАКЛЕТВАТА

ЏАФЕРИ РЕИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО, ВМРО-ДПМНЕ ЈА НАПУШТИ САЛАТА ЗА ЗАКЛЕТВАТА

На предлог на целото мнозинство на СДСМ и ДУИ од 62 пратеника, Талат Џафери повторно е избран за претседател на Собранието. За изборот на Џафери гл ...
СЕКОГАШ КОГА ЌЕ МИ СЕ ОБРАТИТЕ СО ПРАТЕНИК, ЈАС ЌЕ ГО ИСКОРИСТАМ ПРАВОТО ДА ЗБОРУВАМ НА АЛБАНСКИ, МУ ОДГОВОРИ ЏАФЕРИ НА МИЛОШОСКИ

СЕКОГАШ КОГА ЌЕ МИ СЕ ОБРАТИТЕ СО ПРАТЕНИК, ЈАС ЌЕ ГО ИСКОРИСТАМ ПРАВОТО ДА ЗБОРУВАМ НА АЛБАНСКИ, МУ ОДГОВОРИ ЏАФЕРИ НА МИЛОШОСКИ

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, чија пратеничка група на чело со лидерот Никола Груевски од денеска се на левата, опозициска страна во пле ...
СЕКРЕТАРОТ НА СОБРАНИЕТО ГО ЗАФРКАВА ТАЛАТ

СЕКРЕТАРОТ НА СОБРАНИЕТО ГО ЗАФРКАВА ТАЛАТ

Нема одговор од генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски на барањето од претседателот на Собранието Талат Џафери да му овозможи услови за ра ...
ЕУ И САД ГО ПРИЗНАА СПИКЕРОТ НА ПАРЛАМЕНТОТ, СЛЕДНО Е ШТО ПОБРЗО ДА ИМА ВЛАДА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР ПЛОМП

ЕУ И САД ГО ПРИЗНАА СПИКЕРОТ НА ПАРЛАМЕНТОТ, СЛЕДНО Е ШТО ПОБРЗО ДА ИМА ВЛАДА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР ПЛОМП

Амбасадорот на Холандија во Македонија Ваутер Пломп изјави дека по конституирањто на Собранито следен чекор е формирање влада за да земјата тргне напр ...
ТАЛАТ ЏАФЕРИ Е ИЗБРАН ЗА СПИКЕР НА РЕДОВНА СЕДНИЦА, ЌЕ РАБОТИМЕ СО НЕГО ЗА ПОДДРШКА НА ДЕМОКРАТИЈАТА, ВЕЛИ САД

ТАЛАТ ЏАФЕРИ Е ИЗБРАН ЗА СПИКЕР НА РЕДОВНА СЕДНИЦА, ЌЕ РАБОТИМЕ СО НЕГО ЗА ПОДДРШКА НА ДЕМОКРАТИЈАТА, ВЕЛИ САД

Американската амбасада вечерва најостро го осуди насилството врз пратениците на мнозинствот во Собранието, го поздрави изборот на Талат Џафери за спик ...
НЕ ГО ТЕРОРИЗИРАЈТЕ МНОЗИНСТВОТО, ДОЗВОЛЕТЕ ДА СЕ ИЗБЕРЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО, МУ НАЈАВИ ЗАЕВ НА ВЕЉАНОСКИ

НЕ ГО ТЕРОРИЗИРАЈТЕ МНОЗИНСТВОТО, ДОЗВОЛЕТЕ ДА СЕ ИЗБЕРЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО, МУ НАЈАВИ ЗАЕВ НА ВЕЉАНОСКИ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев побара од претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски да не го тероризира оформеното мнозинство, да го почиту ...
9 / 9 НАПИСИ