Таг: спомен обележје

ОДБЕЛЕЖАНА 22-ГОДИШНИНАТА ОД МАСАКРОТ КАЈ ВЕЈЦЕ, СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ТЕТОВО ЈА ОДБИ ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА ПОСТАВУВАЊЕ СПОМЕНИК-ОБЕЛЕЖЈЕ

ОДБЕЛЕЖАНА 22-ГОДИШНИНАТА ОД МАСАКРОТ КАЈ ВЕЈЦЕ, СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ТЕТОВО ЈА ОДБИ ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА ПОСТАВУВАЊЕ СПОМЕНИК-ОБЕЛЕЖЈЕ

На патот кај село Вејце, Одборот на бранители денеска ја одбележа 22-годишнината од масакрот на осуммина припадници на безбедносните сили. Министеркат ...
СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ОД КОСОВО СО БЛАГОДАРНОСТ ДО СТРУЖАНИ ЌЕ БИДЕ ПОСТАВЕНО НА КЕЈОТ НА ДРИМ ВО СТРУГА

СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ОД КОСОВО СО БЛАГОДАРНОСТ ДО СТРУЖАНИ ЌЕ БИДЕ ПОСТАВЕНО НА КЕЈОТ НА ДРИМ ВО СТРУГА

До средината на месецов, Струга ќе добие спомен-обележје од Република Косово кое ќе биде поставено на кејот на реката Црн Дрим. Мнозинството во струшк ...
ВО ВЕЛЕШКО ИМА 80 СПОМЕНИЦИ ОД НОБ, ДЕСЕТИНА СЕ УКРАДЕНИ ИЛИ ОШТЕТЕНИ

ВО ВЕЛЕШКО ИМА 80 СПОМЕНИЦИ ОД НОБ, ДЕСЕТИНА СЕ УКРАДЕНИ ИЛИ ОШТЕТЕНИ

Во Велешко има 80-тина споменици, спомен-обележја и спомен бисти кои се посветени на борбите и загинатите во Народно-ослободителната борба (НОБ) во Вт ...
ВРАТНИЧАНЕЦОТ КОЈ ЛАНИ ПОЧИНА НА БАРИКАДИТЕ ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА МИНИХИДРОЦЕНТРАЛИ ДОБИ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ

ВРАТНИЧАНЕЦОТ КОЈ ЛАНИ ПОЧИНА НА БАРИКАДИТЕ ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА МИНИХИДРОЦЕНТРАЛИ ДОБИ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ

Долгогодишната борба на жителите на Вратница, Старе Село и Орашје против изградба на минихидроцентрала на Вратничка Река однесе и една жртва. Минатата ...
ШВЕДСКАТА ФОНДАЦИЈА „УЛОФ ПАЛМЕ“ ЌЕ ПОМОГНЕ ДА СЕ ПОСТАВИ СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈЕТО „МАГИЧЕН КОНЕЦ“ ВО ШТИП, ПОСВЕТЕНО НА ТЕКСТИЛНИТЕ РАБОТНИЦИ

ШВЕДСКАТА ФОНДАЦИЈА „УЛОФ ПАЛМЕ“ ЌЕ ПОМОГНЕ ДА СЕ ПОСТАВИ СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈЕТО „МАГИЧЕН КОНЕЦ“ ВО ШТИП, ПОСВЕТЕНО НА ТЕКСТИЛНИТЕ РАБОТНИЦИ

На барање на Здружението на тестилните, кожарските и чевларските работници „Гласен текстилец“, Комисијата за култура при Советот на Општина Штип одлуч ...
ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОСТАВИ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ЗА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ, ДОНАЦИЈА НА РУСКАТА АМБАСАДА

ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОСТАВИ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ЗА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ, ДОНАЦИЈА НА РУСКАТА АМБАСАДА

Општина Центар со донација од амбасадата на Русија во земјава постави спомен-обележје во чест на 9 Мај, Денот на победата над фашизмот и 75-годишнинат ...
ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ЌЕ ДОБИЕ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ВО СКОПСКО ДЕБАР МААЛО

ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ЌЕ ДОБИЕ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ВО СКОПСКО ДЕБАР МААЛО

Горан Стефановски, еден од најреномираните македонски драмски писатели кој почина лани на 27 ноември, ќе добие спомен-обележје во скопско Дебар Маало, ...
ЗАГИНАТИТЕ БРАНИТЕЛИ ОД КАРПАЛАК СЀ УШТЕ НЕМААТ ДОСТОИНСТВЕНО СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ

ЗАГИНАТИТЕ БРАНИТЕЛИ ОД КАРПАЛАК СЀ УШТЕ НЕМААТ ДОСТОИНСТВЕНО СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ

Во месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје денеска беше одбележа 17-годишнината од убиството на десеттемина припадници на АРМ кои во конвој се дв ...
И ПО ТРИ ГОДИНИ НЕМА СПОМЕНИК ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПИЛОТИ ВО ХЕЛИКОПТЕРСКАТА НЕСРЕЌА ВО СТРУМИЦА

И ПО ТРИ ГОДИНИ НЕМА СПОМЕНИК ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПИЛОТИ ВО ХЕЛИКОПТЕРСКАТА НЕСРЕЌА ВО СТРУМИЦА

Општина Струмица сè уште нема подигнато спомен обележје во чест на четворицата пилоти, кои пред три години на 10 јули загинаа во хеликоптерската несре ...
ШЕКУЛАРАЦ ЌЕ ДОБИЕ СПОМЕНИК ВО ШТИП НА МЕСТОТО КАДЕ ШТО КАКО ДЕТЕ ИГРАЛ ФУДБАЛ

ШЕКУЛАРАЦ ЌЕ ДОБИЕ СПОМЕНИК ВО ШТИП НА МЕСТОТО КАДЕ ШТО КАКО ДЕТЕ ИГРАЛ ФУДБАЛ

Во Штип се поставува споменик на jугословенската фудбалска легенда Драгослав Шекуларац-Шеки. Спомен обележјето се наоѓа во паркот кај Домот на култура ...
10 / 10 НАПИСИ