ВРАТНИЧАНЕЦОТ КОЈ ЛАНИ ПОЧИНА НА БАРИКАДИТЕ ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА МИНИХИДРОЦЕНТРАЛИ ДОБИ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ

  ВРАТНИЧАНЕЦОТ КОЈ ЛАНИ ПОЧИНА НА БАРИКАДИТЕ ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА МИНИХИДРОЦЕНТРАЛИ ДОБИ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕСпомен-обележјето во чест на Душко Златевски заеднички ја подигнаа жителите на Вратница, Старе Село и Орашје (Фото: СДК.МК)

  Долгогодишната борба на жителите на Вратница, Старе Село и Орашје против изградба на минихидроцентрала на Вратничка Река однесе и една жртва. Минатата година на 18 ноември, дојавата дека инвеститорот донел механизација за почеток на градбата ги алармираше жителите на овие три села и тие уште во утринските часови поставија барикади на патот кој води до местото на градење. Во таа напната и крајно стресна ситуација, на 64-годишниот Душко Златевски му се слоши и почина на самата барикада.

  Жителите на Вратница, Старе Село и Орашје сега подигнаа спомен-обележје во чест на нивниот соборец.

  „Од 2013 до 2019, жителите и иселениците од овој крај решително се спротивставија на изградбата на хидроцентрали на Вратничка Река. Во таа борба згасна животот на Душко Златевски-Шаро, за да може Раќита да тече и кога е мирна и бистра и кога е матна и бујан. Твојот пример нека служи како патоказ за идните генерации. Не беше залудно“, стои на спомен-плочата.

  Спомен-обележјето е изградено со прилози од месните заедници од овие три села и од иселениците од САД.

  Жителите на Вратница, Старе Село и Орашје велат дека нивната борба продолжува бидејќи се уверени дека еден таков објект ќе нанесе огромна штета и трајно уништување на природата и водните ресурси во нивниот крај.

  З. АНДОНОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира