Таг: споменик

1 2 3 9 10 / 82 НАПИСИ
СПОМЕНИКОТ НА ОСЛОБОДИТЕЛИТЕ НА СКОПЈЕ ЌЕ БИДЕ ОГРАДЕН, ОД ВЛАДАТА ВЕЛАТ ДЕКА ПОРТИТЕ ЌЕ БИДАТ ОТВОРЕНИ ЗА ДА МОЖЕ ДА СЕ ПОСЕТУВА

СПОМЕНИКОТ НА ОСЛОБОДИТЕЛИТЕ НА СКОПЈЕ ЌЕ БИДЕ ОГРАДЕН, ОД ВЛАДАТА ВЕЛАТ ДЕКА ПОРТИТЕ ЌЕ БИДАТ ОТВОРЕНИ ЗА ДА МОЖЕ ДА СЕ ПОСЕТУВА

Споменикот на ослободителите на Скопје кој се наоѓа во дворот на Владата ќе биде заграден со оградата која од вчера повторно се поставува. Од Владата ...
СДСМ 8 ГОДИНИ НЕ ГО УРНА СПОМЕНИКОТ-ДИВОГРАДБА НА МАЈКА ТЕРЕЗА ШТО ГО БЛОКИРА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА, Ѝ ГО ОСТАВИ НА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГО ДОГРАДИ

СДСМ 8 ГОДИНИ НЕ ГО УРНА СПОМЕНИКОТ-ДИВОГРАДБА НА МАЈКА ТЕРЕЗА ШТО ГО БЛОКИРА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА, Ѝ ГО ОСТАВИ НА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГО ДОГРАДИ

Осум години споменикот-дивоградба на Мајка Тереза го блокира влезот на Плоштадот Македонија, а Владата на СДСМ која жестоко го критикуваше проектот „С ...
ШТИПЈАНИ ИМ ОДДАДОА ПОЧИТ НА БРАНИТЕЛИТЕ ДИМИТАР ДВОЈАКОВСКИ И ВЛАТКО ПЕТРОВ КОИ ВО 2001 БЕА УБИЕНИ ОД ЗАСЕДА КАЈ ВАКСИНЦЕ

ШТИПЈАНИ ИМ ОДДАДОА ПОЧИТ НА БРАНИТЕЛИТЕ ДИМИТАР ДВОЈАКОВСКИ И ВЛАТКО ПЕТРОВ КОИ ВО 2001 БЕА УБИЕНИ ОД ЗАСЕДА КАЈ ВАКСИНЦЕ

На споменикот на македонските бранители, штипјани денеска им оддадоа почит на загинатите војници Димитар Двојаковски и Влатко Петров кои на трети мај ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА ГО УРНАЛА СПОМЕНИКОТ ВО ПЈОНГЈАНГ КОЈ БЕШЕ СИМБОЛ НА ОБЕДИНУВАЊЕТО СО ЈУЖНА КОРЕЈА

СЕВЕРНА КОРЕЈА ГО УРНАЛА СПОМЕНИКОТ ВО ПЈОНГЈАНГ КОЈ БЕШЕ СИМБОЛ НА ОБЕДИНУВАЊЕТО СО ЈУЖНА КОРЕЈА

Северна Кореја го урнала големиот споменик во Пјонгјанг кој ги симболизираше надежите за обединување на двете Кории. Ова беше најавено од лидерот Ким ...
ВМРО-ДПМНЕ И ЛЕВИЦА СО АПЛАУЗ ИЗГЛАСАА ДА СЕ ВРАТИ ЌОСЕТО ВО СКОПЈЕ КАКО ШТО ПОБАРА ДАНЕЛА

ВМРО-ДПМНЕ И ЛЕВИЦА СО АПЛАУЗ ИЗГЛАСАА ДА СЕ ВРАТИ ЌОСЕТО ВО СКОПЈЕ КАКО ШТО ПОБАРА ДАНЕЛА

Споменикот на Андон Лазов-Ќосето повторно да се постави откако на денешната седница на Советот на Град Скопје тоа го изгласаа советниците на ВМРО-ДПМН ...
АРСОВСКА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ВРАЌАЊЕ НА ЌОСЕТО, ПО ВТОР ПАТ БАРА СОВЕТНИЦИТЕ ДА ИЗГЛАСААТ ДА СЕ ПОСТАВИ КАЈ ХОТЕЛ „КОНТИНЕНТАЛ“

АРСОВСКА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ВРАЌАЊЕ НА ЌОСЕТО, ПО ВТОР ПАТ БАРА СОВЕТНИЦИТЕ ДА ИЗГЛАСААТ ДА СЕ ПОСТАВИ КАЈ ХОТЕЛ „КОНТИНЕНТАЛ“

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска не се откажува од враќање на споменикот на контраверзниот Андон Лазов-Ќосето, кој беше поставен пред компл ...
АРСОВСКА БАРА ДА СЕ ВРАТИ СПОМЕНИКОТ НА ЌОСЕТО, НО НЕ ПРЕД СУДОТ ТУКУ КАЈ ХОТЕЛОТ „КОНТИНЕНТАЛ“

АРСОВСКА БАРА ДА СЕ ВРАТИ СПОМЕНИКОТ НА ЌОСЕТО, НО НЕ ПРЕД СУДОТ ТУКУ КАЈ ХОТЕЛОТ „КОНТИНЕНТАЛ“

Градоначалничката Данела Арсовска ќе го враќа споменикот на контроверзниот Андон Лазов-Ќосето кој беше отстранет од пред комплексот судови од нејзинио ...
ЗА ЗАШТИТА ОД ПРОКАПУВАЊЕ И ЗА ОБНОВА НА ВИТРАЖОТ ВО МАКЕДОНИУМОТ ВО КРУШЕВО СЕ БАРА ПОМОШ ОД СТРАНСТВО

ЗА ЗАШТИТА ОД ПРОКАПУВАЊЕ И ЗА ОБНОВА НА ВИТРАЖОТ ВО МАКЕДОНИУМОТ ВО КРУШЕВО СЕ БАРА ПОМОШ ОД СТРАНСТВО

Ни бојата од годишнешното молерисување на Македониумот во Крушево, најзначајниот споменик за Илинден, целосно не ги покри трагите од претходните прока ...
ОБЕМЕН ТРУД ЗА СПОМЕНИК ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ НАУМ“ ВО ОХРИД НА ЧАУСИДИС И ЕФТИМОВСКИ ОБЈАВЕН ВО СПИСАНИЕ НА СЛОВЕНЕЧКАТА АКАДЕМИЈА НА НАУКИ

ОБЕМЕН ТРУД ЗА СПОМЕНИК ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ НАУМ“ ВО ОХРИД НА ЧАУСИДИС И ЕФТИМОВСКИ ОБЈАВЕН ВО СПИСАНИЕ НА СЛОВЕНЕЧКАТА АКАДЕМИЈА НА НАУКИ

Научен труд од 79 страници од професорот по археологија Никос Чаусидис и Игор Ефтимовски, негов докторанд на Филозофскиот факултет во Скопје, е објаве ...
ВО ЦЕНТАРОТ НА ШТИП ПОСТАВЕН СПОМЕНИК НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ

ВО ЦЕНТАРОТ НА ШТИП ПОСТАВЕН СПОМЕНИК НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Во центарот на Штип се подигна споменик на Кирил и Методиј на местото каде што пред 70 години се наоѓало најстарото основно училиште во Штип, кое го н ...
1 2 3 9 10 / 82 НАПИСИ