Таг: СЗО

1 2 3 4 5 9 30 / 90 НАПИСИ
ОТКАЖЕТЕ ГИ ПРАЗНИЧНИТЕ ПРОСЛАВИ И СОБИРИ, ПОВИКА СЗО ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА ОМИКРОН

ОТКАЖЕТЕ ГИ ПРАЗНИЧНИТЕ ПРОСЛАВИ И СОБИРИ, ПОВИКА СЗО ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА ОМИКРОН

Светската здравствена организација ги повика луѓето да откажат некои од своите празнични планови во интерес на јавното здравје, додека сојот омикрон з ...
ПОСТОЈНИТЕ КОВИД ВАКЦИНИ СЕ ПОМАЛКУ ДЕЛОТВОРНИ ПРОТИВ ОМИКРОН, ВЕЛИ СЗО

ПОСТОЈНИТЕ КОВИД ВАКЦИНИ СЕ ПОМАЛКУ ДЕЛОТВОРНИ ПРОТИВ ОМИКРОН, ВЕЛИ СЗО

Првичните докази сугерираат дека постојните вакцини против ковид-19 би можеле да бидат помалку делотворни против новиот сој омикрон, што значи дека по ...
СИТЕ ДРЖАВИ МОЖЕ ДА ОЧЕКУВААТ НОВО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛИ СЗО ПО ПОЈАВАТА НА ОМИКРОН

СИТЕ ДРЖАВИ МОЖЕ ДА ОЧЕКУВААТ НОВО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛИ СЗО ПО ПОЈАВАТА НА ОМИКРОН

Сите држави треба да се подготват за ново големо ширење на коронавирусот, предупреди Светската здравствена организација, додека сѐ повеќе земји ги при ...
СЕ ОЧЕКУВА ОМИКРОН ДА СЕ ПРОШИРИ НИЗ ЦЕЛ СВЕТ, ВЕЛИ СЗО, ДОСЕГА НЕМА ПОТВРДЕНИ СМРТНИ СЛУЧАИ

СЕ ОЧЕКУВА ОМИКРОН ДА СЕ ПРОШИРИ НИЗ ЦЕЛ СВЕТ, ВЕЛИ СЗО, ДОСЕГА НЕМА ПОТВРДЕНИ СМРТНИ СЛУЧАИ

Новиот сој на коронавирусот омикрон веројатно ќе се прошири низ цел свет и постои многу висок глобален ризик од порастот на бројот на заразени, што би ...
НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ИМЕНУВАН ОМИКРОН, СЗО ВЕЛИ ДЕКА Е ЗАГРИЖУВАЧКИ

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ИМЕНУВАН ОМИКРОН, СЗО ВЕЛИ ДЕКА Е ЗАГРИЖУВАЧКИ

Светската здравствена организација го означи новиот сој на коронавирусот откриен во Јужна Африка како загрижувачки и го именуваше омикрон. Јужна Африк ...
МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ 2.7 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ОД САД ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19, ОД ПОЧЕТОКОТ НА КОРОНАКРИЗАТА ДОБИ 9.2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ 2.7 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ОД САД ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19, ОД ПОЧЕТОКОТ НА КОРОНАКРИЗАТА ДОБИ 9.2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Македонија следната година ќе добие 2,7 милиони долари од САД зa борба против ковид-19, најави денеска американската амбасадорка во земјава Кејт Мари ...
ОД КОВИД-19 ПОЧИНАЛЕ ОКОЛУ 115.000 ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ, ВЕЛИ СЗО

ОД КОВИД-19 ПОЧИНАЛЕ ОКОЛУ 115.000 ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ, ВЕЛИ СЗО

Ковид-19 сериозно го погодил здравствениот сектор низ светот и се проценува дека од оваа болест починале околу 115.000 медицински лица, вели Светската ...
ВО САД ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ПАТУВА И СО КИНЕСКА ВАКЦИНА

ВО САД ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ПАТУВА И СО КИНЕСКА ВАКЦИНА

САД објавија дека во земјата ќе можат да влезат сите странски патници кои се имунизирани со некоја од ковид вакцините одобрени од Светската здравствен ...
СЗО ЈА ОДОБРИ ПРВАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ МАЛАРИЈА, ШТО ЌЕ СПАСИ ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДИ ДЕЦА ВО АФРИКА ГОДИШНО

СЗО ЈА ОДОБРИ ПРВАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ МАЛАРИЈА, ШТО ЌЕ СПАСИ ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДИ ДЕЦА ВО АФРИКА ГОДИШНО

Децата низ Африка ќе почнат да се вакцинираат против маларија, што се смета за историски момент во борбата против оваа смртоносна болест. Маларијата с ...
СЗО СО ГОЛЕМ ИНТЕРЕС СЛЕДИ НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ НАРЕЧЕН МИ

СЗО СО ГОЛЕМ ИНТЕРЕС СЛЕДИ НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ НАРЕЧЕН МИ

Светската здравствена организација објави дека со голем интерес набљудува нов сој на коронавирусот наречен ми. Тој првпат бил идентификуван во Колумби ...
1 2 3 4 5 9 30 / 90 НАПИСИ