Таг: СЗО

1 2 3 4 9 20 / 88 НАПИСИ
КАЈ 300 ДЕЦА НИЗ СВЕТОТ РЕГИСТРИРАН НОВ ТИП НА ХЕПАТИТ, ПОТВРДИ СЗО, ПРВ МОЖЕН СЛУЧАЈ И ВО СРБИЈА

КАЈ 300 ДЕЦА НИЗ СВЕТОТ РЕГИСТРИРАН НОВ ТИП НА ХЕПАТИТ, ПОТВРДИ СЗО, ПРВ МОЖЕН СЛУЧАЈ И ВО СРБИЈА

Речиси 300 случаи на хепатит кај деца се регистрирани во 20 држави низ светот, објави Светската здравствена организација. И Србија денеска го пријави ...
РУСИЈА БОМБАРДИРАШЕ 14 БОЛНИЦИ ВО УКРАИНА, ВО НАПАДИТЕ ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ НАЈМАЛКУ ДЕВЕТ ЛУЃЕ, ВЕЛИ СЗО

РУСИЈА БОМБАРДИРАШЕ 14 БОЛНИЦИ ВО УКРАИНА, ВО НАПАДИТЕ ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ НАЈМАЛКУ ДЕВЕТ ЛУЃЕ, ВЕЛИ СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека имало најмалку 14 напади на украинските болници од почетокот на руската инвазија. СЗО додава ...
ДЕЦАТА МОРА СЕКОЈА ГОДИНА ДА ДОКАЖАТ ДЕКА СЕ СО ДАУНОВ СИНДРОМ ЗА ДА ОСТВАРАТ ПРАВА, ОД МАРТ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА НОВА КЛАСИФИКАЦИЈА

ДЕЦАТА МОРА СЕКОЈА ГОДИНА ДА ДОКАЖАТ ДЕКА СЕ СО ДАУНОВ СИНДРОМ ЗА ДА ОСТВАРАТ ПРАВА, ОД МАРТ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА НОВА КЛАСИФИКАЦИЈА

Иако Дауновиот синдром е дијагноза за целиот живот, децата кои имаат хромозомско нарушување секоја година мораат од Комисијата при Заводот за ментално ...
ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ДОЛГ ПЕРИОД НА ЗАТИШЈЕ ВО ПАНДЕМИЈАТА, ВЕЛИ СЗО

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ДОЛГ ПЕРИОД НА ЗАТИШЈЕ ВО ПАНДЕМИЈАТА, ВЕЛИ СЗО

Светската здравствена организација соопшти дека Европа наскоро би можела да влезе во долг период на затишје во пандемијата на ковид-19. Директорот на ...
ПОДВАРИЈАНТАТА БА.2 ВЕРОЈАТНО НЕ Е ПОСИЛНА ОД ОРИГИНАЛНИОТ ОМИКРОН, ВЕЛИ СЗО

ПОДВАРИЈАНТАТА БА.2 ВЕРОЈАТНО НЕ Е ПОСИЛНА ОД ОРИГИНАЛНИОТ ОМИКРОН, ВЕЛИ СЗО

Подваријантата БА.2 се чини дека не е ништо посилна од оригиналниот омикрон, наречен БА.1, соопшти Светската здравствена организација, додавајќи дека ...
ШПАНИЈА ПОВИКА КОВИД-19 ДА ПРЕСТАНЕ ДА СЕ СЛЕДИ КАКО ПАНДЕМИЈА, СЗО СМЕТА ДЕКА Е РАНО ДА СЕ ТРЕТИРА КАКО ГРИП

ШПАНИЈА ПОВИКА КОВИД-19 ДА ПРЕСТАНЕ ДА СЕ СЛЕДИ КАКО ПАНДЕМИЈА, СЗО СМЕТА ДЕКА Е РАНО ДА СЕ ТРЕТИРА КАКО ГРИП

Премиерот Педро Санчес изјави дека Шпанија планира да го промени начинот на следењето на ковид-19 и ги повика европските здравствени власти да почнат ...
СО ОМИКРОН ЌЕ СЕ ЗАРАЗИ ПОЛОВИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЕВРОПА, ВЕЛИ СЗО

СО ОМИКРОН ЌЕ СЕ ЗАРАЗИ ПОЛОВИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЕВРОПА, ВЕЛИ СЗО

Сојот омикрон е на пат да зарази половина од жителите на Европа, но ковид-19 сè уште не би требало да се третира како ендемско заболување налик на гри ...
ОМИКРОН Е ПОСЛАБ СОЈ ОД ДЕЛТА, НО И ОД НЕГО СЕ УМИРА, ВЕЛИ СЗО

ОМИКРОН Е ПОСЛАБ СОЈ ОД ДЕЛТА, НО И ОД НЕГО СЕ УМИРА, ВЕЛИ СЗО

Омикрон се чини послаба варијанта на коронавирусот од претходно доминантната делта, но не би требало да се категоризира како блага, изјави шефот на Св ...
ОТКАЖЕТЕ ГИ ПРАЗНИЧНИТЕ ПРОСЛАВИ И СОБИРИ, ПОВИКА СЗО ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА ОМИКРОН

ОТКАЖЕТЕ ГИ ПРАЗНИЧНИТЕ ПРОСЛАВИ И СОБИРИ, ПОВИКА СЗО ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА ОМИКРОН

Светската здравствена организација ги повика луѓето да откажат некои од своите празнични планови во интерес на јавното здравје, додека сојот омикрон з ...
ПОСТОЈНИТЕ КОВИД ВАКЦИНИ СЕ ПОМАЛКУ ДЕЛОТВОРНИ ПРОТИВ ОМИКРОН, ВЕЛИ СЗО

ПОСТОЈНИТЕ КОВИД ВАКЦИНИ СЕ ПОМАЛКУ ДЕЛОТВОРНИ ПРОТИВ ОМИКРОН, ВЕЛИ СЗО

Првичните докази сугерираат дека постојните вакцини против ковид-19 би можеле да бидат помалку делотворни против новиот сој омикрон, што значи дека по ...
1 2 3 4 9 20 / 88 НАПИСИ