РУСИЈА БОМБАРДИРАШЕ 14 БОЛНИЦИ ВО УКРАИНА, ВО НАПАДИТЕ ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ НАЈМАЛКУ ДЕВЕТ ЛУЃЕ, ВЕЛИ СЗО

  РУСИЈА БОМБАРДИРАШЕ 14 БОЛНИЦИ ВО УКРАИНА, ВО НАПАДИТЕ ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ НАЈМАЛКУ ДЕВЕТ ЛУЃЕ, ВЕЛИ СЗОИ дел од болничките одделенија се преселени во подруми од почетокот на инвазијата (Фото: Гети)

  Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека имало најмалку 14 напади на украинските болници од почетокот на руската инвазија.

  СЗО додава дека веројатно имало и други напади. Како резултат на овие напади загинале најмалку девет луѓе, а 16 биле повредени.

  „СЗО силно ги осудува овие напади. Напади на здравствените установи претставуваат кршење на меѓународното право и загрозуваат животи“, соопшти организацијата.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира