Таг: театар

1 2 3 4 10 / 37 НАПИСИ
ОТКАЖАНО ГОСТУВАЊЕТО НА БУГАРСКИОТ ТЕАТАР „ИВАН РАДОЕВ“ НИЗ МАКЕДОНИЈА, СПОНЗОРИРАНО ОД БУГАРСКОТО МНР И ФОНДАЦИЈАТА ВРАБЕВСКИ

ОТКАЖАНО ГОСТУВАЊЕТО НА БУГАРСКИОТ ТЕАТАР „ИВАН РАДОЕВ“ НИЗ МАКЕДОНИЈА, СПОНЗОРИРАНО ОД БУГАРСКОТО МНР И ФОНДАЦИЈАТА ВРАБЕВСКИ

Откажани се театарските претстави на комедијата „Вражалец“ на Драмско-културниот театар „Иван Радоев“ од Плевен, Бугарија кои требаше да се одржат на ...
ПОРАДИ ИСЕЛУВАЊАТА ЗА ТРИ ПАТИ Е НАМАЛЕНА ПУБЛИКАТА ВО БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР

ПОРАДИ ИСЕЛУВАЊАТА ЗА ТРИ ПАТИ Е НАМАЛЕНА ПУБЛИКАТА ВО БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР

Ако до пред 12 години во Битола имаше во просек околу 17.000 до 18.000 битолчани кои гледале по една театарска претстава, сега таа бројка е повеќе од ...
ШТИП СЛАВИ 128 ГОДИНИ ТЕАТАРСКИ ЖИВОТ СО 10 ПРЕТСТАВИ ЗА ЦЕЛА НЕДЕЛА

ШТИП СЛАВИ 128 ГОДИНИ ТЕАТАРСКИ ЖИВОТ СО 10 ПРЕТСТАВИ ЗА ЦЕЛА НЕДЕЛА

Од денес до сабота, со театарски претстави Штип ќе прослави слави 128 години театарско живеење во градот. Неделата на штипскиот театар ќе стартува со ...
ТЕХНИЧКИОТ ДИРЕКТОР НА МНТ ПЛИВАЛ ВО ПОПЛАВЕНИОТ ПОДРУМ ЗА ДА ЈА ИСКЛУЧИ СТРУЈАТА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ТЕХНИЧКИОТ ДИРЕКТОР НА МНТ ПЛИВАЛ ВО ПОПЛАВЕНИОТ ПОДРУМ ЗА ДА ЈА ИСКЛУЧИ СТРУЈАТА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Техничкиот директор на Македонскиот народен театар (МНТ) Гунтер Кубе, буквално пливал во вода до појасот за да стигне до осигурувачите во подрумот и д ...
СО ПЕТИЦИЈА ЖИТЕЛИТЕ КАЈ СТАРИОТ ТЕАТАР ВО ВЕЛЕС БАРААТ ТАМУ ДА НЕ СЕ ГРАДИ ДЕВЕТКАТНИЦА, ПЛАНОТ ГО ДОНЕСЕ СДСМ, А ВМРО-ДПМНЕ НЕ САКА ДА ГО СМЕНИ

СО ПЕТИЦИЈА ЖИТЕЛИТЕ КАЈ СТАРИОТ ТЕАТАР ВО ВЕЛЕС БАРААТ ТАМУ ДА НЕ СЕ ГРАДИ ДЕВЕТКАТНИЦА, ПЛАНОТ ГО ДОНЕСЕ СДСМ, А ВМРО-ДПМНЕ НЕ САКА ДА ГО СМЕНИ

Со петиција, дел од граѓаните во близина на зградата на стариот театар во Велес бараат да не се дозволи изградба на деветкатница на тоа место. Бараат ...
ДВЕТЕ АКТЕРСКИ ЛЕГЕНДИ НА БИТОЛСКОТО ГЛУМИШТЕ МИТКО С. АПОСТОЛОВСКИ И ЈУЛИЈАНА СТЕФАНОВА ИСПРАТЕНИ СО ПОЧЕСТИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО БИТОЛСКИ ТЕАТАР

ДВЕТЕ АКТЕРСКИ ЛЕГЕНДИ НА БИТОЛСКОТО ГЛУМИШТЕ МИТКО С. АПОСТОЛОВСКИ И ЈУЛИЈАНА СТЕФАНОВА ИСПРАТЕНИ СО ПОЧЕСТИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО БИТОЛСКИ ТЕАТАР

Со громогласен аплауз кој траеше повеќе од 15 минути, колегите актери и другата публика за последен пат ги поздравија доајените на битолското глумиште ...
ПОЧИНА ЉУБИША НИКОДИНОВСКИ-БИШ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА МОТ

ПОЧИНА ЉУБИША НИКОДИНОВСКИ-БИШ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА МОТ

Почина Љубиша Никодиновски-Биш, театарски актер и продуцент и еден од основачите и долгогодишен селектор на фестивалот Млад отворен театар (МОТ) во 19 ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ МИТКО АПОСТОЛОВСКИ

ПОЧИНА АКТЕРОТ МИТКО АПОСТОЛОВСКИ

Почина актерот Митко Апостоловски, објави Народниот театар во Битола(НТБ)  чиј што член беше тој. Имаше 67 години. „Денеска не напушти доајенот на ...
ПОЧИНА ПИТЕР БРУК, РЕЖИСЕРОТ КОЈ ЈА ПРОМЕНИ СУШТИНАТА НА ТЕАТАРОТ

ПОЧИНА ПИТЕР БРУК, РЕЖИСЕРОТ КОЈ ЈА ПРОМЕНИ СУШТИНАТА НА ТЕАТАРОТ

Револуционерниот британски театарски режисер Питер Брук, чие огромно влијание допре низ целиот свет, почина на 97 години. Брук го редефинира начинот н ...
„НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ НА МНТ ИЗБРАНА ЗА НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА НА 56. ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

„НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ НА МНТ ИЗБРАНА ЗА НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА НА 56. ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

„Народен непријател“ на Македонскиот народен театар е прогласена за најдобра претстава на 56. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Черно ...
1 2 3 4 10 / 37 НАПИСИ