Таг: Токио

ОЛИМПИЈАДАТА ВО ТОКИО ВО ОПАСНОСТ ОД НОВО ОДЛОЖУВАЊЕ ПОРАДИ ЧЕТВРТИОТ БРАН НА КОВИД ВО ЈАПОНИЈА

ОЛИМПИЈАДАТА ВО ТОКИО ВО ОПАСНОСТ ОД НОВО ОДЛОЖУВАЊЕ ПОРАДИ ЧЕТВРТИОТ БРАН НА КОВИД ВО ЈАПОНИЈА

На помалку од 100 дена од почетокот на одложената Олимпијада во Токио, во Јапонија зема замав четвртиот бран на пандемијата на ковид за кој има страво ...
ЈАПОНИЈА ЗАБРАНИ СТРАНСКА ПУБЛИКА ЗА ЛЕТНАТА ОЛИМПИЈАДА ВО ТОКИО

ЈАПОНИЈА ЗАБРАНИ СТРАНСКА ПУБЛИКА ЗА ЛЕТНАТА ОЛИМПИЈАДА ВО ТОКИО

Ќе нема странска публика на летната Олимпијада и Параолимпијадата во Токио годинава, соопштија организаторите. Мерката се носи поради загриженост од ш ...
ТОКИСКИОТ МАРАТОН СЕ ТРЧАШЕ ПО ПРАЗНИ УЛИЦИ

ТОКИСКИОТ МАРАТОН СЕ ТРЧАШЕ ПО ПРАЗНИ УЛИЦИ

Маратонот во Токио денеска се трчаше по празни улици и со само неколку стотици учесници поради ширењето на коронавирусот. Организаторите ја огранич ...
ЈАПОНСКАТА ВЛАДА БАРА ЕКСПЕРТ ЗА БАНКСИ ДА УТВРДИ ДАЛИ Е НЕГОВ ГРАФИТОТ СО СТАОРЕЦ

ЈАПОНСКАТА ВЛАДА БАРА ЕКСПЕРТ ЗА БАНКСИ ДА УТВРДИ ДАЛИ Е НЕГОВ ГРАФИТОТ СО СТАОРЕЦ

Властите во Токио се обидуваат да ја утврдат автентичноста на графит со стаорец како држи чадор, дали е на мистериозниот графити уметник Банкси. „З ...
ЈАПОНСКИ ВОЗ ТРГНАЛ 20 СЕКУНДИ ПОРАНО, КОМПАНИЈАТА СЕ ИЗВИНИ ЗА НЕПРИЈАТНОСТА

ЈАПОНСКИ ВОЗ ТРГНАЛ 20 СЕКУНДИ ПОРАНО, КОМПАНИЈАТА СЕ ИЗВИНИ ЗА НЕПРИЈАТНОСТА

Железничка компанија во Јапонија се извини откако еден од нејзините возови тргна и стигна 20 секунди порано. Менаџментот на „Цукуба Експрес“ за линија ...
ПРИВЕДЕН УБИЕЦ ВО ЈАПОНИЈА, 9 РАСПАРЧЕНИ ТЕЛА НАЈДЕНИ ВО НЕГОВАТА СОБА

ПРИВЕДЕН УБИЕЦ ВО ЈАПОНИЈА, 9 РАСПАРЧЕНИ ТЕЛА НАЈДЕНИ ВО НЕГОВАТА СОБА

Најмалку девет распарчени човечки тела се пронајдени во стан Јапонија, по што 27 годишниот осомничен беше приведен, соопшти локалната полиција. Осо ...
ТОЈОТА РАЗВИВА ЛЕТАЧКИ АВТОМОБИЛ КАКО ВО ФИЛМОТ „ВРАЌАЊЕ ВО ИДНИНАТА“

ТОЈОТА РАЗВИВА ЛЕТАЧКИ АВТОМОБИЛ КАКО ВО ФИЛМОТ „ВРАЌАЊЕ ВО ИДНИНАТА“

Јапонскиот производител на коли „Тојота“ работи на производство на „летачка кола“. До сега една мала стартап дизајнерска компанија има развиено тес ...
РИО ГО ПРЕДАДЕ ОЛИМПИСКОТО ЗНАМЕ НА ТОКИО НА КАРНЕВАЛСКА ЦЕРЕМОНИЈА НА ЗАТВОРАЊЕ НА ИГРИТЕ

РИО ГО ПРЕДАДЕ ОЛИМПИСКОТО ЗНАМЕ НА ТОКИО НА КАРНЕВАЛСКА ЦЕРЕМОНИЈА НА ЗАТВОРАЊЕ НА ИГРИТЕ

Летните олимписки игри во Рио официјално завршија ноќеска и олимпиското знаме беше предадено на Токио, кој ќе биде домаќин на следното издание на Игри ...
8 / 8 НАПИСИ