Таг: трудници

ДРЖАВАТА ТРЕБА ДА ГО ПЛАЌА ТЕСТОТ СО КОЈ СЕ ОТКРИВААТ МНОГУ АНОМАЛИИ КАЈ ПЛОДОТ, НО САМО КАЈ ТРУДНИЦИ СО ВИЗОК РИЗИК, А НЕ ПО НИВНА ЖЕЛБА, ВЕЛИ Д-Р АНА ДАНЕВА-МАРКОВА

ДРЖАВАТА ТРЕБА ДА ГО ПЛАЌА ТЕСТОТ СО КОЈ СЕ ОТКРИВААТ МНОГУ АНОМАЛИИ КАЈ ПЛОДОТ, НО САМО КАЈ ТРУДНИЦИ СО ВИЗОК РИЗИК, А НЕ ПО НИВНА ЖЕЛБА, ВЕЛИ Д-Р АНА ДАНЕВА-МАРКОВА

Државата треба да најде начин да го покрива неинвазивниот пренатален тест за одредена медицинска индикација, за кој сега трудниците плаќаат во приватн ...
ТРУДНИЦИТЕ КОИ НЕ СЕ ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАНИ ОСТАНАА БЕЗ БЕСПЛАТНИТЕ ПРЕГЛЕДИ И ПОРОДУВАЊА, НАДЛЕЖНИТЕ ВЕЛАТ СЕКОЈ ИМА ЗАКОНСКА МОЖНОСТ ЗА ОСИГУРУВАЊЕ

ТРУДНИЦИТЕ КОИ НЕ СЕ ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАНИ ОСТАНАА БЕЗ БЕСПЛАТНИТЕ ПРЕГЛЕДИ И ПОРОДУВАЊА, НАДЛЕЖНИТЕ ВЕЛАТ СЕКОЈ ИМА ЗАКОНСКА МОЖНОСТ ЗА ОСИГУРУВАЊЕ

Министерството за здравство веќе одум месеци го има укина буџетот за бесплатни прегледи и лабораториски прегледи во тек на бременост и бесплатно пород ...
БЕЗ КОВИД СЕРТИФИКАТ ЗА ВЛЕЗ ВО МОЛ И ИЗЛЕЗ ОД ЗЕМЈАТА, ТРУДНИЦИТЕ СЕ ВРАЌААТ НА РАБОТА, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

БЕЗ КОВИД СЕРТИФИКАТ ЗА ВЛЕЗ ВО МОЛ И ИЗЛЕЗ ОД ЗЕМЈАТА, ТРУДНИЦИТЕ СЕ ВРАЌААТ НА РАБОТА, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Владата донесе одлука да се укине мерката за задолжително поседување ковид сертификат за влез во трговски центри, за кои останува како задолжително но ...
ИЗЛЕЗ ОД ЗЕМЈАВА БЕЗ ПЦР ТЕСТ И ПОТВРДА ЗА ВАКЦИНА, ТРУДНИЦИТЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА РАБОТА, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

ИЗЛЕЗ ОД ЗЕМЈАВА БЕЗ ПЦР ТЕСТ И ПОТВРДА ЗА ВАКЦИНА, ТРУДНИЦИТЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА РАБОТА, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Укинување на задолжителното поседување негативен ПЦР тест или потврда за прележаност на ковид-19 или вакцинација при излез од земјава, а бремените жен ...
ЗА ТРУДНИЦИТЕ И ДОИЛКИТЕ БЕЗБЕДНИ СЕ ВАКЦИНИТЕ НА „ФАЈЗЕР“ И КИНЕСКИТЕ, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

ЗА ТРУДНИЦИТЕ И ДОИЛКИТЕ БЕЗБЕДНИ СЕ ВАКЦИНИТЕ НА „ФАЈЗЕР“ И КИНЕСКИТЕ, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

Освен руската вакцина „спутник“ чија употреба не е препорачана за трудници и доилки, останатите вакцини против ковид-19 се аплицираат според упатствот ...
ПОРОДИЛНОТО ОД 12 МЕСЕЦИ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА ОД 2022, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРУД

ПОРОДИЛНОТО ОД 12 МЕСЕЦИ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА ОД 2022, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРУД

Во 2022 треба да започне примената на Законот за работни односи, според кој породилното отсуство ќе трае повеќе од девет месеци. Министерката за труд ...
ТРУДНИЦИТЕ СЀ УШТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО, ВЕЛИ ВЛАДАТА

ТРУДНИЦИТЕ СЀ УШТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО, ВЕЛИ ВЛАДАТА

Сѐ уште важи одлуката за ослободување на бремените жени од работа и работни обврски со физичко присуство, велат од Владата за САКАМДАКАЖАМ.МК. Оваа од ...
ТРУДНИЦИ МОЖАТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ПРОТИВ КОВИД-19, ОБЈАВИЈА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ НА САД

ТРУДНИЦИ МОЖАТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ПРОТИВ КОВИД-19, ОБЈАВИЈА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ НА САД

Бремени жени можат да се вакцинираат против ковид-19, соопшти Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), давајќи зелено светло за ...
ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ИМ ДАВААТ ЗАШТИТА НА ТРУДНИЦИ И ДОИЛКИ, НО И НА БЕБИЊАТА

ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ИМ ДАВААТ ЗАШТИТА НА ТРУДНИЦИ И ДОИЛКИ, НО И НА БЕБИЊАТА

Вакцините против ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ и „Модерна“ се делотворни за бремени жени и доилки, кои притоа можат да ги пренесат антителата на бебиња ...
КУМАНОВКА КОЈА СЕ ПОРОДИЛА НА СКОПСКА ГИНЕКОЛОГИЈА Е ПОЗИТИВНА НА КОВИД-19, И ТАА И БЕБЕТО СЕ ДОБРИ И СЕ ПУШТЕНИ ДОМА

КУМАНОВКА КОЈА СЕ ПОРОДИЛА НА СКОПСКА ГИНЕКОЛОГИЈА Е ПОЗИТИВНА НА КОВИД-19, И ТАА И БЕБЕТО СЕ ДОБРИ И СЕ ПУШТЕНИ ДОМА

На Киниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје пред три дена се породила пациентка за која резултатот од тестирање  покажал дека е позитивна ...
10 / 10 НАПИСИ