Таг: туристи

1 3 4 5 6 50 / 59 НАПИСИ
СКОПЈЕ Е НАЈЕВТИН ГЛАВЕН ГРАД ЗА ТУРИСТИ ВО ЕВРОПА, САМО КАФЕТО Е ПОСКАПО ОТКОЛКУ ВО РИМ

СКОПЈЕ Е НАЈЕВТИН ГЛАВЕН ГРАД ЗА ТУРИСТИ ВО ЕВРОПА, САМО КАФЕТО Е ПОСКАПО ОТКОЛКУ ВО РИМ

Низ Европа има малку земји каде драстично варираат трошоците за транспорт, јадење и знаменитости. Во некои  земји има и огромни разлики од град во гра ...
СЕДУММИНА ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ ПО НАПАД СО НОЖ ВО ПАРИЗ

СЕДУММИНА ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ ПО НАПАД СО НОЖ ВО ПАРИЗ

Седум луѓе се тешко повредени, откако ги нападна човек со нож и со железна шипка во францускиот главен град Париз. Нападот се случил пред 23 часот, на ...
ВО ОХРИДСКО ВЕЛЕСТОВО МЕЃУ ХАЦИЕНДИТЕ ЌЕ СЕ ОДГЛЕДУВААТ ИНТЕЛИГЕНТНИ МАГАРИЊА

ВО ОХРИДСКО ВЕЛЕСТОВО МЕЃУ ХАЦИЕНДИТЕ ЌЕ СЕ ОДГЛЕДУВААТ ИНТЕЛИГЕНТНИ МАГАРИЊА

Охридското село Велестово, сместено во подножјето на Галичица, пред четири децении беше познато по тоа што странците, особено Холанѓаните, до него доа ...
НА ПОПОВА ШАПКА РАСТАТ САМО ДИВОГРАДБИТЕ, НЕ БИВА СКИ ЦЕНТАР

НА ПОПОВА ШАПКА РАСТАТ САМО ДИВОГРАДБИТЕ, НЕ БИВА СКИ ЦЕНТАР

Последниве неколку години, Попова Шапка е заспана убавица, свесна за својата убавина ама немоќна сама да се разбуди и повторно да заживее. Надлежности ...
ИТАЛИЈАНСКИТЕ МУЗЕИ ЛАНИ ИМАЛЕ РЕКОРДНИ 50 МИЛИОНИ ТУРИСТИ

ИТАЛИЈАНСКИТЕ МУЗЕИ ЛАНИ ИМАЛЕ РЕКОРДНИ 50 МИЛИОНИ ТУРИСТИ

Италијанските музеи и културно- историски знаменитости лани привлекоа повеќе од 50 милиони туристи, објави Министерството за култура, додавајќи оти ов ...
АРХЕОЛОШКОТО БОГАТСТВО НА СТРУМИЦА НИКОЈ НЕ ГО ЗНАЕ ОТИ НЕМА ПАРИ ЗА ПРОМОЦИЈА

АРХЕОЛОШКОТО БОГАТСТВО НА СТРУМИЦА НИКОЈ НЕ ГО ЗНАЕ ОТИ НЕМА ПАРИ ЗА ПРОМОЦИЈА

Римската терма кај Бања Банско, која потекнува од 3. век и сведочи за доцноримското термално лекување,  средновековната базилика „Св. 15 Тивериполски ...
ИТАЛИЈАНСКИОТ ОСТРОВ САРДИНИЈА КАЗНУВА ЗА НОСЕЊЕ ПЕСОК ОД ПЛАЖИТЕ КАКО СУВЕНИР

ИТАЛИЈАНСКИОТ ОСТРОВ САРДИНИЈА КАЗНУВА ЗА НОСЕЊЕ ПЕСОК ОД ПЛАЖИТЕ КАКО СУВЕНИР

Познат по прекрасните плажи,  медитеранскиот остров Сардинија почна да ги казнува туристите кои го земаат песокот од плажите како сувенир. Според з ...
ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИ ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ ПОЖАР НА ФРАНЦУСКАТА РИВИЕРА

ИЛЈАДНИЦИ ЕВАКУИРАНИ ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ ПОЖАР НА ФРАНЦУСКАТА РИВИЕРА

Големиот пожар во јужна Франција принуди над 10.000 луѓе да ги напуштат своите домови преку ноќ. Стотици пожарникари се распоредени за да се справат с ...
ПОПЛАВИ НА ВТОРИОТ КРАК НА ХАЛКИДИКИ, ЕВАКУИРАНИ И МАКЕДОНСКИ ТУРИСТИ, ДЕЖУРЕН КОНЗУЛАТОТ ВО СОЛУН

ПОПЛАВИ НА ВТОРИОТ КРАК НА ХАЛКИДИКИ, ЕВАКУИРАНИ И МАКЕДОНСКИ ТУРИСТИ, ДЕЖУРЕН КОНЗУЛАТОТ ВО СОЛУН

Поројните дождови што ја погодија цела Грција предизвикаа поплави по патиштата. Од невремето поплавен е патот Лариса – Козани и Ситонија, вториот крак ...
СЕ УРНА ДРВО ПРЕД ГОСТИТЕ ВО ЛЕТНИЦА ВО ОХРИД

СЕ УРНА ДРВО ПРЕД ГОСТИТЕ ВО ЛЕТНИЦА ВО ОХРИД

Попладнево во Охрид се урна зимзелено дрво врз масите на ресторанот „Летница“ и за среќа, иако имаше бројни гости на масите, повредени немаше. Комунал ...
1 3 4 5 6 50 / 59 НАПИСИ