Таг: туристи

1 4 5 659 / 59 НАПИСИ
ГРЧКИТЕ ТУРИСТИ 40 ГОДИНИ КРШАТ ЈАЈЦА ВО ОХРИД

ГРЧКИТЕ ТУРИСТИ 40 ГОДИНИ КРШАТ ЈАЈЦА ВО ОХРИД

Гостите од Грција за Велигден доаѓаат во Охрид веќе четири децении. Неофицијалните проценки велат дека во Охрид има неколку стотини грчки туристи, кои ...
ОХРИД Е УБАВ И КОГА Е ПРАЗЕН

ОХРИД Е УБАВ И КОГА Е ПРАЗЕН

Охрид е привлечен во зима исто како и во лето. За разлика од остатокот од земјата, Охрид периодов не прекриен со снег и е потопол за неколку степени о ...
ТУРИСТИТЕ ВЕЌЕ НЕМА ДА ГАЗАТ ПО МОЗАИЦИТЕ ВО ХЕРАКЛЕЈА

ТУРИСТИТЕ ВЕЌЕ НЕМА ДА ГАЗАТ ПО МОЗАИЦИТЕ ВО ХЕРАКЛЕЈА

Туристите веќе не смеат да газат по мозаиците во Хераклеја и да одат по ѕидовите на археолошкиот локалитет во Битола. Тоа беше практика која се примен ...
МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН ЗАГИНА И НЕКОЛКУ СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИР НА АВТОБУС И ШЛЕПЕР ВО ТУРЦИЈА

МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН ЗАГИНА И НЕКОЛКУ СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИР НА АВТОБУС И ШЛЕПЕР ВО ТУРЦИЈА

Едно лице загинало, а неколку се повредени во сообраќајна несреќа што се случила ноќеска во Турција, меѓу шлепер и автобус од Македонија, јавуваат тур ...
ПОЗНАТО ПО ШПАГЕТИТЕ „АЛ АМАТРИЧАНА“, ОД РАЗУРНАТОТО АМАТРИЧЕ ПОТЕКНУВААТ ГОТВАЧИТЕ НА ПАПИТЕ

ПОЗНАТО ПО ШПАГЕТИТЕ „АЛ АМАТРИЧАНА“, ОД РАЗУРНАТОТО АМАТРИЧЕ ПОТЕКНУВААТ ГОТВАЧИТЕ НА ПАПИТЕ

Саат-кулата од 13. век за чудо сѐ уште се извишува среде урнатините во Аматриче со времето замрзнато на 3.36 часот, како морничав потсетник на точниот ...
ВО ПРЕСПА ПРВПАТ СЕ ОДРЖУВА ПЛИВАЧКИ МАРАТОН

ВО ПРЕСПА ПРВПАТ СЕ ОДРЖУВА ПЛИВАЧКИ МАРАТОН

Во Преспа денеска првпат се одржува пливачки маратон, кој е дел од Македонскиот куп во далечинско пливање во организација на Пливачката федерација на ...
НАЈМАЛКУ 4 ЗАГИНАТИ И ДЕСЕТИЦИ ПОВРЕДЕНИ ВО КООРДИНИРАНИ БОМБАШКИ НАПАДИ НА ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ВО ТАЈЛАНД

НАЈМАЛКУ 4 ЗАГИНАТИ И ДЕСЕТИЦИ ПОВРЕДЕНИ ВО КООРДИНИРАНИ БОМБАШКИ НАПАДИ НА ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ВО ТАЈЛАНД

Користејќи запаливи бомби и импровизирани експлозивни направи, напаѓачи удрија по неколку популарни туристички одморалишта и плажи во Тајланд во еден ...
ОД ДЕНЕСКА ЗА ВЛЕЗ ВО КОКИНО ОД 30 ДО 120 ДЕНАРИ

ОД ДЕНЕСКА ЗА ВЛЕЗ ВО КОКИНО ОД 30 ДО 120 ДЕНАРИ

Од денеска се  наплаќа влезница за влез во мегалитската опсерваторија Кокино, според одлуката на Кумановскиот музеј за воведување систем за наплата на ...
ВО ТУРЦИЈА ОДЕТЕ САМО ВО ХОТЕЛИ СО ПЕТ ЅВЕЗДИ, ПРЕПОРАЧУВА ТУРИСТИЧКАТА КОМОРА

ВО ТУРЦИЈА ОДЕТЕ САМО ВО ХОТЕЛИ СО ПЕТ ЅВЕЗДИ, ПРЕПОРАЧУВА ТУРИСТИЧКАТА КОМОРА

Сите македонски туристи кои планираат да ја посетат Турција во наредните десет дена, да престојуваат исклучиво во хотели и капацитети со пет ѕвезди, и ...
1 4 5 659 / 59 НАПИСИ