Таг: учебна година

1 2 3 10 / 23 НАПИСИ
ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ПРОДОЛЖУВА СО ХИБРИДНА НАСТАВА, РЕЧЕ ЦАРОВСКА

ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ПРОДОЛЖУВА СО ХИБРИДНА НАСТАВА, РЕЧЕ ЦАРОВСКА

Наставата во второто полугодие од учебната 2020/2021 година ќе продолжи како и во првото, со хибридниот модел на настава, физичко присуство за ученици ...
ШКОЛИТЕ И ФАКУЛТЕТИТЕ ЈА ПОЧНАА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА СО КОМБИНИРАНИ МОДЕЛИ НА НАСТАВА

ШКОЛИТЕ И ФАКУЛТЕТИТЕ ЈА ПОЧНАА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА СО КОМБИНИРАНИ МОДЕЛИ НА НАСТАВА

Со задоцнување од 1 месец поради коронакризата, новата учебна година 2020/2021 почнува денес под посебни протоколи и со комбиниран модел на настава. ...
ОПШТИНА ОХРИД ВЛОЖИ 150.000 ЕВРА ЗА ПОБРЗ ИНТЕРНЕТ И КОМПЈУТЕРИ ЗА ОНЛАЈН НАСТАВАТА, НО НЕ ИСКЛУЧУВА МОЖНИ ПРОБЛЕМИ

ОПШТИНА ОХРИД ВЛОЖИ 150.000 ЕВРА ЗА ПОБРЗ ИНТЕРНЕТ И КОМПЈУТЕРИ ЗА ОНЛАЈН НАСТАВАТА, НО НЕ ИСКЛУЧУВА МОЖНИ ПРОБЛЕМИ

Со над 150.000 евра се подобруваат условите во охридските училишта за реализирање на онлајн наставата во новата школска година, која треба да започне ...
СРЕДНОШКОЛЦИТЕ НАЈАВИЈА БОЈКОТ НА НАСТАВАТА ВО НОЕМВРИ, ЦАРОВСКА ВЕЛИ СИТЕ МЕРКИ СЕ НОСАТ ПО ПРЕПОРАКА НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ НАЈАВИЈА БОЈКОТ НА НАСТАВАТА ВО НОЕМВРИ, ЦАРОВСКА ВЕЛИ СИТЕ МЕРКИ СЕ НОСАТ ПО ПРЕПОРАКА НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ

Претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи за ноември најави бојкот на наставата, ако надлежните институции не дозволат постепено враќање н ...
ПЛАТФОРМАТА ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА МОЖЕ ДА ПАДНЕ И ДЕНЕС, ДОСЕГА СЕ РЕГИСТРИРАЛЕ 88 ИЛЈАДИ КОРИСНИЦИ, ВЕЛИ МОН

ПЛАТФОРМАТА ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА МОЖЕ ДА ПАДНЕ И ДЕНЕС, ДОСЕГА СЕ РЕГИСТРИРАЛЕ 88 ИЛЈАДИ КОРИСНИЦИ, ВЕЛИ МОН

Над 88 илјади активни корисници биле најавени вчера на Националната платформа за учење на далечина, кога започна тестирањето, кое ќе продолжи и денес, ...
ОБЈАВЕНА WWW.SCHOOLS.MK, ПЛАТФОРМАТА ЗА ОНЛАЈН УЧЕЊЕ

ОБЈАВЕНА WWW.SCHOOLS.MK, ПЛАТФОРМАТА ЗА ОНЛАЈН УЧЕЊЕ

На пет дена пред стартот на новата учебна година, од полноќ е достапна веб страницата на eдинствената национална платформа за онлајн учење преку адрес ...
УЧЕНИЦИТЕ ПОСТЕПЕНО ЌЕ СЕ ВРАЌААТ ВО УЧИЛНИЦИТЕ, ДА БИДЕМЕ ТРПЕЛИВИ ДОДЕКА ДА ДОЈДЕ ВАКЦИНАТА, КАЖА ФИЛИПЧЕ

УЧЕНИЦИТЕ ПОСТЕПЕНО ЌЕ СЕ ВРАЌААТ ВО УЧИЛНИЦИТЕ, ДА БИДЕМЕ ТРПЕЛИВИ ДОДЕКА ДА ДОЈДЕ ВАКЦИНАТА, КАЖА ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека има 20,6 отсто намалување на новозаразени лица од коронавирус во однос на минатата недела, на денешнат ...
НИЗ ЕВРОПА СЕ ОТВОРААТ УЧИЛИШТАТА, ВО НЕКОИ ДРЖАВИ МАСКА ЌЕ МОРА ДА СЕ НОСИ И НА ЧАС

НИЗ ЕВРОПА СЕ ОТВОРААТ УЧИЛИШТАТА, ВО НЕКОИ ДРЖАВИ МАСКА ЌЕ МОРА ДА СЕ НОСИ И НА ЧАС

Училиштата низ Европа повторно се отвораат по завршувањето на летниот распуст, додека владите инсистираат на враќањето во училишните клупи по неколку ...
ЅВОНКО СПАСИЧ

ЅВОНКО СПАСИЧ

1 Во Македонија вечна, нема толку голем проблем чие што решавање не може да се одложи. Па така и почетокот на школската година. Нема Влада, нема учење ...
УЧЕБНАТА ГОДИНА НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ОКТОМВРИ, ОБЈАВИ МАНДАТАРОТ ЗАЕВ

УЧЕБНАТА ГОДИНА НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ОКТОМВРИ, ОБЈАВИ МАНДАТАРОТ ЗАЕВ

Мандатарот Зоран Заев кажа дека учебната година најверојатно ќе почне на 1 октомври, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција ...
1 2 3 10 / 23 НАПИСИ