Таг: учебна година

1 2 3 4 30 / 36 НАПИСИ
НИЗ ЕВРОПА СЕ ОТВОРААТ УЧИЛИШТАТА, ВО НЕКОИ ДРЖАВИ МАСКА ЌЕ МОРА ДА СЕ НОСИ И НА ЧАС

НИЗ ЕВРОПА СЕ ОТВОРААТ УЧИЛИШТАТА, ВО НЕКОИ ДРЖАВИ МАСКА ЌЕ МОРА ДА СЕ НОСИ И НА ЧАС

Училиштата низ Европа повторно се отвораат по завршувањето на летниот распуст, додека владите инсистираат на враќањето во училишните клупи по неколку ...
ЅВОНКО СПАСИЧ

ЅВОНКО СПАСИЧ

1 Во Македонија вечна, нема толку голем проблем чие што решавање не може да се одложи. Па така и почетокот на школската година. Нема Влада, нема учење ...
УЧЕБНАТА ГОДИНА НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ОКТОМВРИ, ОБЈАВИ МАНДАТАРОТ ЗАЕВ

УЧЕБНАТА ГОДИНА НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ОКТОМВРИ, ОБЈАВИ МАНДАТАРОТ ЗАЕВ

Мандатарот Зоран Заев кажа дека учебната година најверојатно ќе почне на 1 октомври, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција ...
МОРАМЕ ДА ГО ИСКОРИСТИМЕ ГОДИШНИОТ ОДМОР, АМА РАБОТИМЕ ОД ДОМА, ВЕЛАТ ОД БИРОТО ЗА РАЗВОЈ НА ОБРАЗОВАНИЕТО

МОРАМЕ ДА ГО ИСКОРИСТИМЕ ГОДИШНИОТ ОДМОР, АМА РАБОТИМЕ ОД ДОМА, ВЕЛАТ ОД БИРОТО ЗА РАЗВОЈ НА ОБРАЗОВАНИЕТО

Бирото за развој на образованието вели дека заради законската обврска нивните советници имаат решенија за користење на годишен одмор од 10 работни ден ...
АДЕМИ ВЕЛИ УЧЕБНАТА ГОДИНА ПОЧНА ВО ПОВЕЌЕТО УЧИЛИШТА, СИНДИКАТОТ ВЕЛИ ПОВЕЌЕТО ШТРАЈКУВАЛЕ

АДЕМИ ВЕЛИ УЧЕБНАТА ГОДИНА ПОЧНА ВО ПОВЕЌЕТО УЧИЛИШТА, СИНДИКАТОТ ВЕЛИ ПОВЕЌЕТО ШТРАЈКУВАЛЕ

Во дел од основните и средните училишта денеска се примаа ученици, а дел не работеа, по одлуката на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) ...
НЕМА НАСТАВА ВО САБОТА, А НА КРАЈОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА ЌЕ СЕ ПОЛАГААТ ТЕСТОВИ КОИ НЕМА ДА ВЛИЈААТ НА ОЦЕНКИТЕ, СПОРЕД НОВИОТ ЗАКОН ЗА ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ

НЕМА НАСТАВА ВО САБОТА, А НА КРАЈОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА ЌЕ СЕ ПОЛАГААТ ТЕСТОВИ КОИ НЕМА ДА ВЛИЈААТ НА ОЦЕНКИТЕ, СПОРЕД НОВИОТ ЗАКОН ЗА ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ

Нема да се намалува бројот на часови за основците, но нема да има ни настава во сабота, предвидува новиот закон за основно образование, кој е во подго ...
И НАТАМУ НАД 100 ЗАБОЛЕНИ ОД МАЛИ СИПАНИЦИ НЕДЕЛНО, ФИЛИПЧЕ ОЧЕКУВА ЕПИДЕМИЈАТА ДА СПЛАСНЕ ПО КРАЈОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА

И НАТАМУ НАД 100 ЗАБОЛЕНИ ОД МАЛИ СИПАНИЦИ НЕДЕЛНО, ФИЛИПЧЕ ОЧЕКУВА ЕПИДЕМИЈАТА ДА СПЛАСНЕ ПО КРАЈОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА

Намалување на бројот на заболени од мали сипаници министерот за здравство Венко Филипче очекува по завршување на учебната година на 10 јуни. „Бројо ...
ДА НЕ СЕ ПРОДОЛЖИ ЗИМСКИОТ РАСПУСТ ПОРАДИ ЕПИДЕМИЈАТА СО МАЛИ СИПАНИЦИ, ПРЕДЛОЖИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

ДА НЕ СЕ ПРОДОЛЖИ ЗИМСКИОТ РАСПУСТ ПОРАДИ ЕПИДЕМИЈАТА СО МАЛИ СИПАНИЦИ, ПРЕДЛОЖИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Комисијата за заразни болести на денешната седница одлучи да му предложи на Министерството за здравство и на останатите надлежни да не се одложува поч ...
ПУШТЕНА СТРУЈАТА ВО БИТОЛСКИТЕ УЧИЛИШТА

ПУШТЕНА СТРУЈАТА ВО БИТОЛСКИТЕ УЧИЛИШТА

Пуштена е струјата во десетте битолски училишта, па во понеделник без проблем ќе започне учебната година во сите школи во општина Битола. Општината ...
НАРЕДНАТА САБОТА РАБОТНА ЗА УЧИЛИШТАТА, ВО АПРИЛ УШТЕ ЕДНА

НАРЕДНАТА САБОТА РАБОТНА ЗА УЧИЛИШТАТА, ВО АПРИЛ УШТЕ ЕДНА

Основните и средните училишта ќе работат две саботи до крајот на учебната година, потврдија од Министерството за образование. Работни ќе бидат сабо ...
1 2 3 4 30 / 36 НАПИСИ