Таг: уметник

1 2 10 / 18 НАПИСИ
ПОЧИНА ГОЛЕМИОТ РУСКИ УМЕТНИК ИЛЈА КАБАКОВ

ПОЧИНА ГОЛЕМИОТ РУСКИ УМЕТНИК ИЛЈА КАБАКОВ

Рускиот уметник Илја Кабаков, еден од најзначајните современи уметници и еден од основачите на движењето Московски концептуализам, почина вчера на 89 ...
ПОЧИНА ЛИКОВНИОТ УМЕТНИК ЈОВАН БАЛОВ

ПОЧИНА ЛИКОВНИОТ УМЕТНИК ЈОВАН БАЛОВ

Почина македонскиот ликовен уметник Јован Балов, кој живееше и твореше во Берлин, Германија. Балов почина вчера, неколку недели пред неговиот 61. роде ...
ИЗЛОЖБАТА НА АКАДЕМИК ТАШКОВСКИ ПРОДОЛЖЕНА ДО 15 ЈАНУАРИ ПОРАДИ ГОЛЕМ ИНТЕРЕС

ИЗЛОЖБАТА НА АКАДЕМИК ТАШКОВСКИ ПРОДОЛЖЕНА ДО 15 ЈАНУАРИ ПОРАДИ ГОЛЕМ ИНТЕРЕС

До 15 јануари 2022 е продолжена изложбата на уметникот академик Васко Ташковски во Даут пашин амам, вели директорката на Националната галерија на Севе ...
ДАНСКИ МУЗЕЈ МУ ДАЛ 84 ИЛЈАДИ ДОЛАРИ НА УМЕТНИК ЗА ДЕЛО, ТОЈ ИМ ВРАТИЛ БЕЛИ ПЛАТНА НАСЛОВЕНИ „ЗЕМИ ГИ ПАРИТЕ И БЕГАЈ’

ДАНСКИ МУЗЕЈ МУ ДАЛ 84 ИЛЈАДИ ДОЛАРИ НА УМЕТНИК ЗА ДЕЛО, ТОЈ ИМ ВРАТИЛ БЕЛИ ПЛАТНА НАСЛОВЕНИ „ЗЕМИ ГИ ПАРИТЕ И БЕГАЈ’

Данскиот уметник Јенс Ханинг добил 84 илјади долари од музеј да создаде дело, и тој им дал две празни платна, насловени „Земи ги парите и бегај“. Умет ...
НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЈА ГИ ПОВИКА КОЛЕКЦИОНЕРИТЕ ЗА СОРАБОТКА ЗА ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА НА ДИМИТАР КОНДОВСКИ

НАЦИОНАЛНАТА ГАЛЕРИЈА ГИ ПОВИКА КОЛЕКЦИОНЕРИТЕ ЗА СОРАБОТКА ЗА ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА НА ДИМИТАР КОНДОВСКИ

На крајот на годината ќе се отвори голема ретроспективна изложба на еден од најголемите македонски уметници, Димитар Кондовски, а изложбата интентзивн ...
ОД КОВИД-19 ПОЧИНА ШТИПСКИОТ УМЕТНИК МЕТОДИ АНДОНОВ, АВТОР НА ЛОГОТО И ПЛАКЕТАТА НА МАКФЕСТ

ОД КОВИД-19 ПОЧИНА ШТИПСКИОТ УМЕТНИК МЕТОДИ АНДОНОВ, АВТОР НА ЛОГОТО И ПЛАКЕТАТА НА МАКФЕСТ

По компликации од ковид-19 вчера во Штип почина ренмираниот уметник Методи Андонов, на 75 години. Тој на 11 март годинава го прими големото признание ...
ВОЛШЕБНИОТ СВЕТ НА ДИМИТАР КОНДОВСКИ ПРЕКУ 200 ИЛУСТРАЦИИ ЌЕ СЕ ПРЕТСТАВИ В СРЕДА ВО МАЛА СТАНИЦА

ВОЛШЕБНИОТ СВЕТ НА ДИМИТАР КОНДОВСКИ ПРЕКУ 200 ИЛУСТРАЦИИ ЌЕ СЕ ПРЕТСТАВИ В СРЕДА ВО МАЛА СТАНИЦА

Илустрациите на книгите како „Зоки Поки“, „Колибата на чичо Том“, „Белото циганче“, се дел од 200-те илустрации од големиот ликовен уметник Димитар Ко ...
СЛИКАРОТ КИРИЛ ЕФРЕМОВ ПОЧИНА ОД КОВИД-19 ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА

СЛИКАРОТ КИРИЛ ЕФРЕМОВ ПОЧИНА ОД КОВИД-19 ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА

Познатиот ликовен уметник и поранешен претседател на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) Кирил Ефремов почина на 82 години, соопшти Нац ...
АМЕРИКАНСКИОТ УМЕТНИК СО БУГАРСКО ПОТЕКЛО КРИСТО, КОЈ ЗАМОТУВАШЕ ЗНАМЕНИТОСТИ, ПОЧИНА НА 84 ГОДИНИ

АМЕРИКАНСКИОТ УМЕТНИК СО БУГАРСКО ПОТЕКЛО КРИСТО, КОЈ ЗАМОТУВАШЕ ЗНАМЕНИТОСТИ, ПОЧИНА НА 84 ГОДИНИ

Американскиот уметник со бугарско потекло Кристо, кој се прослави со замотување на згради и знаменитости со ткаенина и пластика, почина на 84 години в ...
САКАМ ДА СТАВАМ ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ НА ЦЕЛАТА ФАСАДА НА МСУ, АМА КАЈ ДА НАЈДАМ ТОЛКУ МНОГУ, ВЕЛИ УМЕТНИКОТ ГЛИГОР СТЕФАНОВ

САКАМ ДА СТАВАМ ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ НА ЦЕЛАТА ФАСАДА НА МСУ, АМА КАЈ ДА НАЈДАМ ТОЛКУ МНОГУ, ВЕЛИ УМЕТНИКОТ ГЛИГОР СТЕФАНОВ

Стопроцентна авторска посветеност, педантност и грандиозност се првите впечатоци кои македонската публика ги добива на самиот влез на изложбата на уме ...
1 2 10 / 18 НАПИСИ