Таг: Унгарија

1 2 3 10 10 / 100 НАПИСИ
УНГАРИЈА ЌЕ ОДРЖИ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗАШТИТА НА ДЕЦАТА ОД ХОМОСЕКСУАЛНОСТА

УНГАРИЈА ЌЕ ОДРЖИ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗАШТИТА НА ДЕЦАТА ОД ХОМОСЕКСУАЛНОСТА

Виктор Орбан најави дека Унгарија ќе одржи национален референдум за заштита на децата, што се однесува на неодамна усвоениот закон против промовирањет ...
И ВЛАДАТА НА ОРБАН КОРИСТЕЛА СОФИСТИЦИРАН ИЗРАЕЛСКИ ШПИОНСКИ ПРОГРАМ ЗА ДА ХАКИРА НОВИНАРИ ВО УНГАРИЈА

И ВЛАДАТА НА ОРБАН КОРИСТЕЛА СОФИСТИЦИРАН ИЗРАЕЛСКИ ШПИОНСКИ ПРОГРАМ ЗА ДА ХАКИРА НОВИНАРИ ВО УНГАРИЈА

Владата на Виктор Орбан во Унгарија е меѓу десетината други влади во светот кои употребиле ново оружје во својата војна против медиумите,, користејќи ...
РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ ГО ПРОГЛАСИ ОРБАН ЗА НЕПРИЈАТЕЛ НА СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ

РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ ГО ПРОГЛАСИ ОРБАН ЗА НЕПРИЈАТЕЛ НА СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан стана прв лидер на една држава од Европската Унија кого организацијата Репортери без граници (РСФ) го прогласи за „неп ...
НЕМА ДА КЛЕЧИМЕ ПРЕД КОЛОНИЈАЛИСТИ КАКО МАРК РУТЕ, КАЖА УНГАРСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ПРАВДА ПО НЕГОВИТЕ ИЗЈАВИ ДЕКА УНГАРИЈА ТРЕБА ДА ИЗЛЕЗЕ ОД ЕУ

НЕМА ДА КЛЕЧИМЕ ПРЕД КОЛОНИЈАЛИСТИ КАКО МАРК РУТЕ, КАЖА УНГАРСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ПРАВДА ПО НЕГОВИТЕ ИЗЈАВИ ДЕКА УНГАРИЈА ТРЕБА ДА ИЗЛЕЗЕ ОД ЕУ

Унгарската министерка за правда Јудит Варга го обвини холандскиот премиер Марк Руте дека зборува со речникот на старата колонијална ароганција, откако ...
ЗА УНГАРИЈА ВЕЌЕ НЕМА МЕСТО ВО ЕУ СО НОВИОТ ЗАКОН ПРОТИВ ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА, ИЗЈАВИ ХОЛАНДСКИОТ ПРЕМИЕР РУТЕ

ЗА УНГАРИЈА ВЕЌЕ НЕМА МЕСТО ВО ЕУ СО НОВИОТ ЗАКОН ПРОТИВ ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА, ИЗЈАВИ ХОЛАНДСКИОТ ПРЕМИЕР РУТЕ

Холандскиот премиер Марк Руте смета дека Унгарија не би требала да биде дел од Европската Унија откако неодамна усвои закон кој забранува содржини со ...
13 ЧЛЕНКИ НА ЕУ ГО ОСУДИЈА НОВИОТ УНГАРСКИ ЗАКОН ПРОТИВ ПРОМОВИРАЊЕ НА ХОМОСЕКСУАЛНОСТА МЕЃУ МЛАДИТЕ

13 ЧЛЕНКИ НА ЕУ ГО ОСУДИЈА НОВИОТ УНГАРСКИ ЗАКОН ПРОТИВ ПРОМОВИРАЊЕ НА ХОМОСЕКСУАЛНОСТА МЕЃУ МЛАДИТЕ

Тринаесет членки на Европската Унија го осудија новиот унгарски закон кој забранува промовирање на хомосексуалноста меѓу малолетниците, опишувајќи го ...
УНГАРИЈА УСВОИ ЗАКОН КОЈ ЗАБРАНУВА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ПРОМОВИРА ХОМОСЕКСУАЛНОСТ

УНГАРИЈА УСВОИ ЗАКОН КОЈ ЗАБРАНУВА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ПРОМОВИРА ХОМОСЕКСУАЛНОСТ

Унгарските пратеници усвоија закон кој забранува на децата да им се промовираат хомосексуалност или промена на пол, за што поддржувачите велат дека ќе ...
УНГАРИЈА ГИ УКИНУВА СИТЕ КОРОНАМЕРКИ ОТКАКО СО РУСКИТЕ И КИНЕСКИТЕ ВАКЦИНИ ГО ПОСТИГНА НАЈВИСОКОТО НИВО НА ИМУНИЗАЦИЈА ВО ЕУ

УНГАРИЈА ГИ УКИНУВА СИТЕ КОРОНАМЕРКИ ОТКАКО СО РУСКИТЕ И КИНЕСКИТЕ ВАКЦИНИ ГО ПОСТИГНА НАЈВИСОКОТО НИВО НА ИМУНИЗАЦИЈА ВО ЕУ

Унгарија ќе ги укине сите преостанати рестриктивни мерки, вклучувајќи полициски час и носење маска на отворено, откако викендов ќе биде достигната бро ...
УНГАРСКАТА ОПОЗИЦИЈА СЕ ОБЕДИНИ ОКОЛУ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БУДИМПЕШТА СО ЦЕЛ ДА ГО ПОБЕДИ ОРБАН НА ИЗБОРИТЕ ВО 2022

УНГАРСКАТА ОПОЗИЦИЈА СЕ ОБЕДИНИ ОКОЛУ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БУДИМПЕШТА СО ЦЕЛ ДА ГО ПОБЕДИ ОРБАН НА ИЗБОРИТЕ ВО 2022

Градоначалникот на Будимпешта, Гергели Карачони, објави дека ќе биде заеднички кандидат за премиер на шесте опозициски партии, кои ќе се обидат да го ...
УНГАРИЈА ПРЕДНИЧИ ВО ВАКЦИНИРАЊЕТО ПРОТИВ КОВИД-19 ВО ЕУ, НО ЈА ИМА НАЈГОЛЕМАТА СТАПКА НА СМРТНОСТ ВО СВЕТОТ

УНГАРИЈА ПРЕДНИЧИ ВО ВАКЦИНИРАЊЕТО ПРОТИВ КОВИД-19 ВО ЕУ, НО ЈА ИМА НАЈГОЛЕМАТА СТАПКА НА СМРТНОСТ ВО СВЕТОТ

Унгарија вакцинираше повеќе население од која било земја во Европска Унија, но во исто време продолжува да има една од најголемите стапки на смртност ...
1 2 3 10 10 / 100 НАПИСИ