Таг: Унгарија

1 2 3 14 10 / 138 НАПИСИ
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПОБАРА ОД КОМЕСАРИТЕ ДА ГИ БОЈКОТИРААТ СОСТАНОЦИТЕ ОРГАНИЗИРАНИ ОД УНГАРИЈА

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПОБАРА ОД КОМЕСАРИТЕ ДА ГИ БОЈКОТИРААТ СОСТАНОЦИТЕ ОРГАНИЗИРАНИ ОД УНГАРИЈА

Европската комисија побара од своите комесари да присуствуваат на неформалните министерски состаноци за време на унгарското претседателство со Советот ...
ВЛАДАТА НА МИЦКОСКИ ЌЕ ПОЗАЈМИ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ВЛАДАТА НА ОРБАН, УНГАРИЈА СТАНУВА СПЕЦИЈАЛЕН ЕКОНОМСКИ ПАРТНЕР

ВЛАДАТА НА МИЦКОСКИ ЌЕ ПОЗАЈМИ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ВЛАДАТА НА ОРБАН, УНГАРИЈА СТАНУВА СПЕЦИЈАЛЕН ЕКОНОМСКИ ПАРТНЕР

Од Вашингтон за САКАМДАКАЖАМ.МК, Горан Михајловски Унгарската Влада ќе ѝ позајми на македонската Влада 500 милиони евра, соопшти премиерот Христиј ...
УНГАРИЈА ГО ПРЕЗЕМА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО СО ЕУ ПОД МОТОТО „ДА ЈА НАПРАВИМЕ ЕВРОПА ПОВТОРНО ВЕЛИКА“

УНГАРИЈА ГО ПРЕЗЕМА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО СО ЕУ ПОД МОТОТО „ДА ЈА НАПРАВИМЕ ЕВРОПА ПОВТОРНО ВЕЛИКА“

Унапредување на политиката на проширување на ЕУ со земјите од Западниот Балкан, зајакнување на заедничката одбрана и подобрување на европската конкуре ...
ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА ПОРАДИ КРШЕЊЕТО НА ПРАВОТО НА АЗИЛ

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА ПОРАДИ КРШЕЊЕТО НА ПРАВОТО НА АЗИЛ

Европскиот суд на правдата ѝ нареди на Унгарија да плати казна од 200 милиони евра поради ограничувањата на правото на азил што земјата ги воведе пред ...
ОВА Е ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ОРБАН, ИЗЈАВИ ПЕТЕР МАЃАР, ЧИЈА ПАРТИЈА ТИСА ЗАВРШИ ВТОРА НА ЕВРОПСКИТЕ ИЗБОРИ ВО УНГАРИЈА

ОВА Е ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ОРБАН, ИЗЈАВИ ПЕТЕР МАЃАР, ЧИЈА ПАРТИЈА ТИСА ЗАВРШИ ВТОРА НА ЕВРОПСКИТЕ ИЗБОРИ ВО УНГАРИЈА

Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан е на прагот на најлошиот изборен резултат во последните речиси две децении откако нов политички играч ги побе ...
СО ХЕЛИКОПТЕРОТ НА МВР ПО ВТОРПАТ ПРЕНЕСЕНО ЛИЦЕ СО МОЗОЧЕН УДАР ОД УНГАРИЈА ВО СКОПЈЕ

СО ХЕЛИКОПТЕРОТ НА МВР ПО ВТОРПАТ ПРЕНЕСЕНО ЛИЦЕ СО МОЗОЧЕН УДАР ОД УНГАРИЈА ВО СКОПЈЕ

Македонски државјанин кој доживел мозочен удар на 18 април за време на службен пат во Унгарија денеска беше превезен со полициски хеликоптер на МВР на ...
ПОВЕЌЕТО ЗЕМЈИ-ЧЛЕНКИ НЕ САКААТ ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ, АМА НЕ КАЖУВААТ ОТВОРЕНО, ВЕЛИ УНГАРСКИОТ МИНИСТЕР СИЈАРТО

ПОВЕЌЕТО ЗЕМЈИ-ЧЛЕНКИ НЕ САКААТ ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ, АМА НЕ КАЖУВААТ ОТВОРЕНО, ВЕЛИ УНГАРСКИОТ МИНИСТЕР СИЈАРТО

Само малцинство од земјите-членки се навистина за проширување на Европската унија, тоа е вистината и отрезнувачката реалност наспроти перцепцијата на ...
БРАЗИЛСКАТА ПОЛИЦИЈА ИСТРАЖУВА ЗОШТО БОЛСОНАРО ПОМИНАЛ ДВЕ НОЌИ ВО УНГАРСКАТА АМБАСАДА ДОДЕКА Е ПОД ИСТРАГА ЗА ОБИД ЗА ПУЧ

БРАЗИЛСКАТА ПОЛИЦИЈА ИСТРАЖУВА ЗОШТО БОЛСОНАРО ПОМИНАЛ ДВЕ НОЌИ ВО УНГАРСКАТА АМБАСАДА ДОДЕКА Е ПОД ИСТРАГА ЗА ОБИД ЗА ПУЧ

Бразилската полиција истражува зошто поранешниот претседател Жаир Болсонаро поминал две ноќи во унгарската амбасада во Бразилија минатиот месец откако ...
БОЛИД УДРИ ВО ГЛЕДАЧИ НА РЕЛИ ТРКА ВО УНГАРИЈА, ЧЕТВОРИЦА ЗАГИНАТИ

БОЛИД УДРИ ВО ГЛЕДАЧИ НА РЕЛИ ТРКА ВО УНГАРИЈА, ЧЕТВОРИЦА ЗАГИНАТИ

Четворица луѓе загинаа, а најмалку осуммина се повредени откако болид излета од патеката и удри во група гледачи за време на популарното унгарско рели ...
УНГАРИЈА ГО ОДОБРИ ЧЛЕНСТВОТО НА ШВЕДСКА ВО НАТО

УНГАРИЈА ГО ОДОБРИ ЧЛЕНСТВОТО НА ШВЕДСКА ВО НАТО

Со речиси две години одложување, унгарскиот парламент денеска го одобри членството на Шведска во НАТО, ставајќи крај на неизвесноста и на повеќемесечн ...
1 2 3 14 10 / 138 НАПИСИ