Таг: уставни промени

УСВОЕН ПОСЛЕДНИОТ НАЦРТ-АМАНДМАН ЗА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ КОЈ СЕ ОДНЕСУВА НА МАКЕДОНСКИТЕ ИДЕНТИТЕТ, ЈАЗИК И КУЛТУРА

УСВОЕН ПОСЛЕДНИОТ НАЦРТ-АМАНДМАН ЗА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ КОЈ СЕ ОДНЕСУВА НА МАКЕДОНСКИТЕ ИДЕНТИТЕТ, ЈАЗИК И КУЛТУРА

Собранието со 66 гласови „за“, 7 „против“ и 3 „воздржани“ го усвои текстот на нацрт-амандманот (36) за промена на Уставот предвиден со Договорот од Пр ...
ВО СОБРАНИЕТО УТВРДЕН И НАЦРТ-АМАНДМАНОТ СО КОЈ СЕ ГАРАНТИРА НЕПРОМЕНЛИВОСТ НА ГРАНИЦИТЕ

ВО СОБРАНИЕТО УТВРДЕН И НАЦРТ-АМАНДМАНОТ СО КОЈ СЕ ГАРАНТИРА НЕПРОМЕНЛИВОСТ НА ГРАНИЦИТЕ

Собранието со 64 гласови „за“, 14 „против“ и 2 „воздржани“ го утврди текстот на нацрт-амандманот (35) за промена на Уставот предвиден со Договорот од ...
СО ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА ГО ОТВОРАМЕ ПАТОТ КОН ЕУ И НАТО ШТО Е ГАРАНЦИЈА ЗА НАШИОТ ОПСТАНОК, РЕЧЕ ЗАЕВ ПО ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА

СО ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА ГО ОТВОРАМЕ ПАТОТ КОН ЕУ И НАТО ШТО Е ГАРАНЦИЈА ЗА НАШИОТ ОПСТАНОК, РЕЧЕ ЗАЕВ ПО ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА

Република Илинденска Македонија на македонски, Republic of Ilinden Macedonia на англиски и Republika Ilindenase e Maqedonisë на албански е предлогот з ...
СЛЕДНАТА ВЛАДА ЌЕ ГО ИСПРАТИ ЗАЕВ ВО ЗАТВОР АКО НЕ ГО СМЕНИ УСТАВОТ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

СЛЕДНАТА ВЛАДА ЌЕ ГО ИСПРАТИ ЗАЕВ ВО ЗАТВОР АКО НЕ ГО СМЕНИ УСТАВОТ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели дека евентуалното решение за спорот за името треба да се имплементира за внатрешна употреба п ...
ДИМИТРОВ И ГРЧКОТО МНР ДЕМАНТИРАА ДЕКА МАКЕДОНИЈА СЕ СОГЛАСИЛА НА УСТАВНИ ПРОМЕНИ

ДИМИТРОВ И ГРЧКОТО МНР ДЕМАНТИРАА ДЕКА МАКЕДОНИЈА СЕ СОГЛАСИЛА НА УСТАВНИ ПРОМЕНИ

По денешната средба во Виена на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, со посредникот на ОН Метју Ни ...
ТУРСКАТА ДИЈАСПОРА ОД МАКЕДОНИЈА ГЛАСАШЕ „ДА“ ЗА ЕРДОГАН

ТУРСКАТА ДИЈАСПОРА ОД МАКЕДОНИЈА ГЛАСАШЕ „ДА“ ЗА ЕРДОГАН

Според неофицијалните резултати од референдумот за зголемување на овластувањата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во Македонија „Да“ гласал ...
ЕРДОГАН ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НА РЕФЕРЕНДУМОТ, ПРВ ПРИОРИТЕТ ЌЕ МУ БИДЕ ВРАЌАЊЕТО НА СМРТНАТА КАЗНА

ЕРДОГАН ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НА РЕФЕРЕНДУМОТ, ПРВ ПРИОРИТЕТ ЌЕ МУ БИДЕ ВРАЌАЊЕТО НА СМРТНАТА КАЗНА

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа на референдумот со кој му се овозможуваат далекусежни нови овластувања, велејќи дека победил ...
ТУРЦИТЕ ГЛАСАА „ДА“ ЗА ЗГОЛЕМЕНА МОЌ НА ЕРДОГАН, ПОКАЖАА ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ

ТУРЦИТЕ ГЛАСАА „ДА“ ЗА ЗГОЛЕМЕНА МОЌ НА ЕРДОГАН, ПОКАЖАА ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ

Турците изгласаа да му се зголемат овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, покажаа првичните резултати од денешниот референдум. По преброе ...
ТУРЦИЈА СЕ КРШИ МЕЃУ ЕРДОГАН И ДЕМОКРАТИЈА

ТУРЦИЈА СЕ КРШИ МЕЃУ ЕРДОГАН И ДЕМОКРАТИЈА

Турција е пред историски референдум за новиот политички систем што може да го промени курсот на нејзината историја и земјата е длабоко поделена. За по ...
9 / 9 НАПИСИ