Таг: вакцина

1 2 3 33 10 / 329 НАПИСИ
ЗАСЕГА НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОВЕДУВАЊЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ МАСКА ВО НОВИОТ БРАН НА КОВИД-19, ВЕЛАТ ГЕРМАНСКИТЕ ЕКСПЕРТИ

ЗАСЕГА НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОВЕДУВАЊЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ МАСКА ВО НОВИОТ БРАН НА КОВИД-19, ВЕЛАТ ГЕРМАНСКИТЕ ЕКСПЕРТИ

Во Германија повторно се зголемува бројот на болни од ковид-19 како што летото се приближува кон крајот, но претседателот на Германското лекарско здру ...
ПЕДИЈАТРИТЕ И ИНФЕКТОЛОЗИТЕ ВНИМАТЕЛНО ДА ГИ СЛЕДАТ ОСИПИТЕ, ВЕЛИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ OTKAKO ЕДНО БЕБЕ ЗАБОЛЕ ОД МОРБИЛИ

ПЕДИЈАТРИТЕ И ИНФЕКТОЛОЗИТЕ ВНИМАТЕЛНО ДА ГИ СЛЕДАТ ОСИПИТЕ, ВЕЛИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ OTKAKO ЕДНО БЕБЕ ЗАБОЛЕ ОД МОРБИЛИ

Матичните педијатри и инфектолозите да бидат повнимателни во следењето на осипите на децата и да ги пријавуват до надлежните центри за јавно здравје, ...
РОДИТЕЛИТЕ И МЛАДИТЕ МОРА ДА СФАТАТ ДЕКА ИМАМЕ ХПВ ВАКЦИНА КОЈА СПРЕЧУВА РАК НА ГРЛО НА МАТКА, ВЕЛИ Д-Р ГРОЗДАНОВА ЗА НИСКИОТ ОПФАТ НА ВАКЦИНАЦИЈА

РОДИТЕЛИТЕ И МЛАДИТЕ МОРА ДА СФАТАТ ДЕКА ИМАМЕ ХПВ ВАКЦИНА КОЈА СПРЕЧУВА РАК НА ГРЛО НА МАТКА, ВЕЛИ Д-Р ГРОЗДАНОВА ЗА НИСКИОТ ОПФАТ НА ВАКЦИНАЦИЈА

Исклучително е важно да се знае дека имаме вакцина која спречува карцином и затоа мора да се подигне свеста и кај родителите и кај девојчињата за прид ...
ДО 2030 БИ МОЖЕЛЕ ДА ИМАМЕ ВАКЦИНИ ПРОТИВ РАК, ВЕЛАТ ОСНОВАЧИТЕ НА „БИОНТЕК“

ДО 2030 БИ МОЖЕЛЕ ДА ИМАМЕ ВАКЦИНИ ПРОТИВ РАК, ВЕЛАТ ОСНОВАЧИТЕ НА „БИОНТЕК“

Вакцини кои напаѓаат рак би можеле да бидат достапни до крајот на деценијата, велат сопружниците Угур Шахин и Озлем Туречи. Тие се основачи на германс ...
НЕМА ИНТЕРЕС ЗА ВАКЦИНАЦИЈА, НА 350.000 ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19 РОКОТ ИМ ИСТЕКУВА ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА

НЕМА ИНТЕРЕС ЗА ВАКЦИНАЦИЈА, НА 350.000 ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19 РОКОТ ИМ ИСТЕКУВА ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА

Државата располага со 350.000 вакцини за ковид-19 на кои рокот им истекува до крајот на годината, изјави министерот за здравство Беким Сали додавајќи ...
ЕУ ЈА ОДОБРИ ПРВАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ

ЕУ ЈА ОДОБРИ ПРВАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ

Данската биотехнолошка компанија „Баваријан нордик“ објави дека Европската комисија дала одобрение нејзината вакцина „имванекс“ да се продава како заш ...
РОДИТЕЛИТЕ РЕДОВНО ДА ГИ ВАКЦИНИРААТ ДЕЦАТА ПРОТИВ МАЛИ СИПАНИЦИ, ОПФАТОТ Е ОПАСНО НИЗОК, АПЕЛИРА УНИЦЕФ

РОДИТЕЛИТЕ РЕДОВНО ДА ГИ ВАКЦИНИРААТ ДЕЦАТА ПРОТИВ МАЛИ СИПАНИЦИ, ОПФАТОТ Е ОПАСНО НИЗОК, АПЕЛИРА УНИЦЕФ

И понатаму на државно ниво останува недоволен опфатот на деца со вакцината против мали сипаници, рубеола и заушки (МРП), предупредуваат од УНИЦЕФ и Ми ...
ПОД 70% Е ОПФАТОТ НА ВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА ПРОТИВ РУБЕОЛА, МАЛИ СИПАНИЦИ И ЗАУШКИ, РОДИТЕЛИТЕ ДА НЕ БИДАТ ЖРТВИ НА ДЕЗИНФОРМАЦИИ, АПЕЛИРААТ ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ

ПОД 70% Е ОПФАТОТ НА ВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА ПРОТИВ РУБЕОЛА, МАЛИ СИПАНИЦИ И ЗАУШКИ, РОДИТЕЛИТЕ ДА НЕ БИДАТ ЖРТВИ НА ДЕЗИНФОРМАЦИИ, АПЕЛИРААТ ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ

Опфатот на деца со вакцината МРП наменета против мали сипаници, рубеола и заушки е далеку од потребните 95 проценти за постигнување колективен имуните ...
ТУРИСТИЧКИТЕ АГЕНЦИИ БАРААТ ДА СЕ УКИНАТ ПЦР ТЕСТОВИТЕ И ПОТВРДИТЕ ЗА ВАКЦИНА НА ГРАНИЦИТЕ ОТИ ЌЕ НЕМА ТУРИСТИ

ТУРИСТИЧКИТЕ АГЕНЦИИ БАРААТ ДА СЕ УКИНАТ ПЦР ТЕСТОВИТЕ И ПОТВРДИТЕ ЗА ВАКЦИНА НА ГРАНИЦИТЕ ОТИ ЌЕ НЕМА ТУРИСТИ

Да се укине задолжителното поседување сертификат за вакцинација или ПЦР тест за влез во земјава, бараат туристичките агенции. Велат дека со ваквите ре ...
ПОЧНА ДА СЕ ДАВА И ТРЕТА ДОЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД ЗА ДЕЦА ДО 12 ДО 18 ГОДИНИ

ПОЧНА ДА СЕ ДАВА И ТРЕТА ДОЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД ЗА ДЕЦА ДО 12 ДО 18 ГОДИНИ

Од средината на минатата седмица, Министерството за здравство дозволи и деца на возраст од 12 до 18 години да примат трета доза вакцина за заштита од ...
1 2 3 33 10 / 329 НАПИСИ