Таг: вакцинирани

ВКУПНО 14 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС ОД КОИ 4 ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ И УШТЕ 2.051 ЗАРАЗЕНИ

ВКУПНО 14 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС ОД КОИ 4 ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ И УШТЕ 2.051 ЗАРАЗЕНИ

Вкупно 14 починати од коронавирус и уште 2.051 заразени од 6.353 тестови, се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од 14-те по ...
ОД 340 БОЛНИ ОД КОВИД КОИ СЕ В БОЛНИЦА 81 % СЕ НЕВАКЦИНИРАНИ

ОД 340 БОЛНИ ОД КОВИД КОИ СЕ В БОЛНИЦА 81 % СЕ НЕВАКЦИНИРАНИ

Во болниците моментално лежат 340 болни од ковид-19, од кои 19% се вакцинирани, а 81% не се вакцинирани, соопшти Министерството за здравство. Изминати ...
ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ОД КОВИД-19 ПОЧИНАА 124 ЛИЦА, ОД КОИ 27 БИЛЕ ВАКЦИНИРАНИ

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ОД КОВИД-19 ПОЧИНАА 124 ЛИЦА, ОД КОИ 27 БИЛЕ ВАКЦИНИРАНИ

Од 15 до 21 октомври по компликации од ковид-19 во земјава починале 124 лица, од кои 97 пациенти (78 отсто) биле невакцинирани, а 27 од починатите при ...
НАЈМЛАДИОТ ПОЧИНАТ ОД КОВИД, А ВАКЦИНИРАН, Е 48-ГОДИШНИК СО КАРДИОЛОШКА БОЛЕСТ И ДИЈАБЕТ

НАЈМЛАДИОТ ПОЧИНАТ ОД КОВИД, А ВАКЦИНИРАН, Е 48-ГОДИШНИК СО КАРДИОЛОШКА БОЛЕСТ И ДИЈАБЕТ

Сто и пет лица починале од ковид-19 од 8 до 14 октомври,  од кои 26 биле вакцинирани и сите освен еден биле со хронични заболувања. Од 26-те лица, нај ...
84 ОТСТО ОД ХОСПИТАЛИЗИРАНИТЕ ИЗМИНАТИВЕ ПЕТ НЕДЕЛИ НЕ СЕ ВАКЦИНИРАНИ ПРОТИВ КОВИД-19

84 ОТСТО ОД ХОСПИТАЛИЗИРАНИТЕ ИЗМИНАТИВЕ ПЕТ НЕДЕЛИ НЕ СЕ ВАКЦИНИРАНИ ПРОТИВ КОВИД-19

Од 6 август до 9 септември од ковид-19 во земјава починале 678 лица, при што 591 (87%) од починатите не биле вакцинирани, а 87 починат (12%) примиле в ...
НИЧИЕ ЛИЧНО ПРАВО НЕ Е НАД ПРАВОТО НА КОЛЕКТИВНА ЗАШТИТА НА ЈАВНОТО ЗДРАВЈЕ, НЕМА ПОДЕЛБА НА НАРОДОТ СО НОВИТЕ КОВИД МЕРКИ, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

НИЧИЕ ЛИЧНО ПРАВО НЕ Е НАД ПРАВОТО НА КОЛЕКТИВНА ЗАШТИТА НА ЈАВНОТО ЗДРАВЈЕ, НЕМА ПОДЕЛБА НА НАРОДОТ СО НОВИТЕ КОВИД МЕРКИ, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

Новите владини мерки против ковид-19 со кои од 16 август на настани во затворено ќе може да влегуваат само вакцинирани лица, а рестораните и кафулињат ...
СИТЕ ШТО СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ ОД КОВИД-19 ВО СКОПЈЕ НЕ СЕ ВАКЦИНИРАНИ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ

СИТЕ ШТО СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ ОД КОВИД-19 ВО СКОПЈЕ НЕ СЕ ВАКЦИНИРАНИ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ

Пациентите кои во моментов лежат во скопските ковид-центри поради компликации од ковид-19 не се целосно вакцинирани, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК министеро ...
ВАКЦИНИРАНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 МОЖЕ ДА ДАРУВААТ КРВ ОД 48 ЧАСА ДО 28 ДЕНА ПО ВТОРАТА ДОЗА, ВЕЛИ Д-Р РАДИЦА ГРУБОВИЌ-РАСТВОРЦЕВА

ВАКЦИНИРАНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 МОЖЕ ДА ДАРУВААТ КРВ ОД 48 ЧАСА ДО 28 ДЕНА ПО ВТОРАТА ДОЗА, ВЕЛИ Д-Р РАДИЦА ГРУБОВИЌ-РАСТВОРЦЕВА

Лицата кои примиле вакцина против ковид-19 може да даруваат крв од 48 часа до 28 дена по втората доза, во зависност од вакцината којашто ја примиле, в ...
ЗАБОЛЕНА ОД МАЛИ СИПАНИЦИ СО НОВООТКРИЕН ДИЈАБЕТ ВО ТЕШКА СОСТОЈБА

ЗАБОЛЕНА ОД МАЛИ СИПАНИЦИ СО НОВООТКРИЕН ДИЈАБЕТ ВО ТЕШКА СОСТОЈБА

Заболена од мали сипаници со новооткриен дијабет во тешка здравствена состојба вчера била хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести. Од Клини ...
13 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД МАЛИ СИПАНИЦИ, ДЕТЕ И ВОЗРАСЕН ВО ТЕШКА СОСТОЈБА

13 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД МАЛИ СИПАНИЦИ, ДЕТЕ И ВОЗРАСЕН ВО ТЕШКА СОСТОЈБА

На Клиниката за инфективни болести во текот на последното деноноќие регистрирани 13 новозаболени од мали сипаници (морбили), од кои на лекување се при ...
10 / 10 НАПИСИ