ВКУПНО 31 ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 1.222 ПОЗИТИВНИ ОД 4.342 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 31 ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 1.222 ПОЗИТИВНИ ОД 4.342 ТЕСТОВИОд вкупниот број нови позитивни регистрирани се 157 реинфекции.(фото: СДК.МК)

  Вкупно 31 лице е регистрирано за починато од ковид-19, од кои 21 лице починато е во изминативе 24 часа, а останати 10 се од 3 до 10 февруари, Од вкупниот број на починати, 9  се целосно вакцинирани, кај 30 лица се регистрирани коморбидитети.

  Изминатите 24 часа 6 починати лица се од Скопје (62г, 70г, 73г, 83г, 84г и 85г), 5 лица од Куманово (65г, 67г, 72г,81г и 85г), 3 лица од Битола (70г, 80г и 89г), 2 лица од Охрид (53г и 62г), по едно од Прилеп (85г), Радовиш (81г), Виница (61г), Македонска Каменица (83г) и Неготино (62г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 10 починати лица, Скопје (3), Битола (2), Охрид (2), Делчево (1), Гевгелија (1) и Кичево (1). Починатите се на возраст од 63г до 86г. Од пријавените лица, 2 се починати во болнички услови и 8 лица се починати во домашни услови.

  Денеска се регистрирани 1.222 новид случаи на ковид-19 од направени се 4.342 тестов и тоа во Скопје – 649, Битола – 61, Тетово – 56, Куманово – 55, Велес – 50, Кавадарци – 49, Гостивар и Прилеп – по 35, Струмица – 34, Охрид – 26, Штип – 20, Неготино – 19, Кочани – 18, Струга – 16, Кичево и Гевгелија – по 14, Радовиш – 12, Крива Паланка – 9, Македонски Брод и Делчево – по 6, Берово, Ресен, Свети Николе и Валандово – по 5, Богданци и Дебар – по 4, Демир Хисар и Виница – по 3, Дојран, Кратово, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

  Од вкупниот број нови позитивни, регистрирани се 157 реинфекции.

  Регистрирани сe 1.502 оздравени пациенти од: Скопје – 862, Битола – 118, Куманово – 78, Кавадарци – 54, Тетово – 51, Велес – 49, Струмица – 40, Гостивар – 33, Кочани – 31, Штип – 24, Кичево – 20, Неготино – 17, Прилеп, Свети Николе и Делчево – по 14, Охрид и Радовиш – по 10, Гевгелија и Ресен – по 9, Богданци – 8, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Валандово – 4, Струга и Виница – по 3, Берово, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

  Направените 4.342 тестови се преку: ИЈЗ-425, ЦЈЗ Скопје-110, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–1, ЦЈЗ Куманово-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–161, Жан Митрев (Филип Втори)-107, Авицена-189, Биотек-172, Систина-65, лабораторија Лаор-172, Синлаб-29, Ремедика-7, Плодност-44, Генеа-10, Никоб Лаб-489, ВФВ Медикал-129, Ели Медика-30, Ројал Медика–28, Спектра-ММ-30, Рапид Лаб–13, Жан Митрев Струмица–17, Нова Лаб Дијагностика–21, Рамус-26, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.824.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.842.926 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 286.096, бројот на оздравени пациенти е 265.945, на починати е 8.736, а бројот на активни случаи изнесува 11.415.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 131810, Активни 6863
  Куманово 15680, Активни 469
  Битола 13674, Активни 499
  Прилеп 13228, Активни 331
  Тетово 13039, Активни 384
  Кавадарци 9751, Активни 421
  Гостивар 9196, Активни 232
  Велес 8990, Активни 292
  Охрид 8312, Активни 260
  Штип 7755, Активни 114
  Струмица 7663, Активни 223
  Кичево 5179, Активни 136
  Кочани 4842, Активни 106
  Струга 4544, Активни 104
  Гевгелија 4042, Активни 154
  Неготино 3470, Активни 158
  Свети Николе 2570, Активни 77
  Ресен 2493, Активни 66
  Радовиш 2422, Активни 89
  Крива Паланка 2301, Активни 59
  Делчево 1862, Активни 48
  Берово 1683, Активни 27
  Дебар 1548, Активни 27
  Валандово 1487, Активни 65
  Виница 1339, Активни 26
  Пробиштип 1273, Активни 13
  Богданци 963, Активни 50
  Кратово 911, Активни 22
  Крушево 858, Активни 14
  Демир Хисар 799, Активни 18
  Македонски Брод 677, Активни 34
  Демир Капија 522, Активни 14
  Македонска Каменица 519, Активни 7
  Пехчево 446, Активни 8
  Дојран 248, Активни 5

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира