Таг: Венеција

1 2 3 6 10 / 51 НАПИСИ
АКТЕРКАТА СИГУРНИ ВИВЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

АКТЕРКАТА СИГУРНИ ВИВЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Американската актерка Сигурни Вивер ќе биде наградена со Златен лав за животно дело на Венецискиот филмски фестивал. Наградата ќе ја добие на 81. изда ...
ВЕНЕЦИЈА ЗАБРАНИ МЕГАФОНИ, ВО ТУРИСТИЧКА ГРУПА МОЖЕ ДА ИМА НАЈМНОГУ 25 ЛИЦА

ВЕНЕЦИЈА ЗАБРАНИ МЕГАФОНИ, ВО ТУРИСТИЧКА ГРУПА МОЖЕ ДА ИМА НАЈМНОГУ 25 ЛИЦА

Во Венеција стапи на сила забраната за користење мегафони, а во туристичките групи  смее да има најмногу 25 лица. Според властите, мерките се воведени ...
ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Прочуената француска актерка Изабел Ипер ќе биде претседателка на меѓународното жири на 81. Меѓународен филмски фестивал во Венеција (28 август-7 септ ...
ВЕНЕЦИЈА ЌЕ ЗАБРАНИ ПОГОЛЕМИ ГРУПИ ТУРИСТИ И УПОТРЕБА НА МЕГАФОНИ

ВЕНЕЦИЈА ЌЕ ЗАБРАНИ ПОГОЛЕМИ ГРУПИ ТУРИСТИ И УПОТРЕБА НА МЕГАФОНИ

Венеција ќе забрани мегафони и туристички групи со повеќе од 25 луѓе, во обид да го олесни масовниот туризам во градот. Новите правила ќе стапат на си ...
АВТОБУСОТ ШТО ВЧЕРА ИЗЛЕТА И СЕ ЗАПАЛИ КАЈ ВЕНЕЦИЈА БИЛ ПОЛН СО МЛАДИ ТУРИСТИ, НА ПАТОТ НЕМА ТРАГИ НА КОЧЕЊЕ

АВТОБУСОТ ШТО ВЧЕРА ИЗЛЕТА И СЕ ЗАПАЛИ КАЈ ВЕНЕЦИЈА БИЛ ПОЛН СО МЛАДИ ТУРИСТИ, НА ПАТОТ НЕМА ТРАГИ НА КОЧЕЊЕ

Петмина Украинци и еден германски државјанин се меѓу жртвите на вчерашната сообраќајна несреќа близу Венеција, кога автобус излета од патот и падна на ...
АВТОБУС ИЗЛЕТА ОД НАДВОЗНИК БЛИЗУ ВЕНЕЦИЈА И СЕ ЗАПАЛИ, НАЈМАЛКУ 21 ЗАГИНАТ

АВТОБУС ИЗЛЕТА ОД НАДВОЗНИК БЛИЗУ ВЕНЕЦИЈА И СЕ ЗАПАЛИ, НАЈМАЛКУ 21 ЗАГИНАТ

Повеќе од 20 луѓе загинаа во превртување на автобус близу Венеција. Италијанските медиуми објавија дека автобусот од засега непознати причини излетал ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „КУТРИТЕ“ НА ЈОРГОС ЛАНТИМОС

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „КУТРИТЕ“ НА ЈОРГОС ЛАНТИМОС

„Кутрите“ (Poor Things) на грчкиот оскаровец Јоргос Лантимос синоќа го освои Златниот лав на јубилејното 80-то издание на Филмскиот фестивал во Венеци ...
„ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“ НА ГОРАН СТОЛЕВСКИ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА КВИР ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

„ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“ НА ГОРАН СТОЛЕВСКИ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА КВИР ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Филмот „Домаќинство за почетници“ на македонско-австралискиот режисер Горан Столевски, кој завчера имаше светска премиера во Венеција, ја доби награда ...
ГОРАН СТОЛЕВСКИ ВО ВЕНЕЦИЈА ДОЈДЕ СО ТРИУМФ И ФЕНОМЕНАЛЕН ФИЛМ, ВЕЛИ „СКРИНДЕЈЛИ“ ЗА „ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“

ГОРАН СТОЛЕВСКИ ВО ВЕНЕЦИЈА ДОЈДЕ СО ТРИУМФ И ФЕНОМЕНАЛЕН ФИЛМ, ВЕЛИ „СКРИНДЕЈЛИ“ ЗА „ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“

Триумф и феноменален филм е првата оценка од британското филмско списание „Скриндејли“ за новиот филм на македонско-австралискиот режисер Горан Столев ...
„ПАТЕШЕСТВИЕТО“ ЈА СЛАВИ СИЛАТА НА БЕГАЛЦИТЕ, РЕЧЕ ТАМАРА КОТЕВСКА ЗА НОВИОТ ФИЛМ НА ГАЛА НАСТАНОТ ВО ВЕНЕЦИЈА

„ПАТЕШЕСТВИЕТО“ ЈА СЛАВИ СИЛАТА НА БЕГАЛЦИТЕ, РЕЧЕ ТАМАРА КОТЕВСКА ЗА НОВИОТ ФИЛМ НА ГАЛА НАСТАНОТ ВО ВЕНЕЦИЈА

Македонската режисерка Тамара Котевска, која има 2 номинации за Оскар за документарецот „Медена земја“, говореше на гала настанот „Светла! Камера! Вли ...
1 2 3 6 10 / 51 НАПИСИ