Таг: Вевчани

1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ
ДОМАШНИ И СТРАНСКИ СЛИКАРИ ЌЕ ТВОРАТ НА 12. КОЛОНИЈА „ВЕВЧАНСКИ ВИДУВАЊА“ , ДЕЛАТА НА НАЈМЛАДИТЕ ЌЕ СЕ ПРОДАВААТ ЗА ХУМАНИТАРНИ ЦЕЛИ

ДОМАШНИ И СТРАНСКИ СЛИКАРИ ЌЕ ТВОРАТ НА 12. КОЛОНИЈА „ВЕВЧАНСКИ ВИДУВАЊА“ , ДЕЛАТА НА НАЈМЛАДИТЕ ЌЕ СЕ ПРОДАВААТ ЗА ХУМАНИТАРНИ ЦЕЛИ

Вевчанската природа ќе биде инспирација за 25 сликари од земјава и странство, кои наредните две недели ќе творат на 12. меѓународна ликовна колонија „ ...
ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ ПРЕКУ МАСКИ ПОТСЕТИ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ МИНАТАТА ГОДИНА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ ПРЕКУ МАСКИ ПОТСЕТИ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ МИНАТАТА ГОДИНА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вевчанци и овој јануари се осврнаа на настаните кои ја обележаа изминатата година преку дефилето на маски и костуми на традиционалниот фестивал, што г ...
СТРУШКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ОТВОРИ ПРЕДМЕТ ЗА ДОКТОРОТ ОД ВЕВЧАНИ КОЈ 6 ГОДИНИ РАБОТЕЛ БЕЗ ДИПЛОМА

СТРУШКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ОТВОРИ ПРЕДМЕТ ЗА ДОКТОРОТ ОД ВЕВЧАНИ КОЈ 6 ГОДИНИ РАБОТЕЛ БЕЗ ДИПЛОМА

Основното јавно обвинителство Струга постапувајќи по поднесена кривична пријава, оформи предмет против докторот од Вевчани кој 6 години работел без ди ...
ВО КОВИДОТ ГО ВИКАВМЕ НАШИОТ ХЕРОЈ, А СЕГА СМЕ ВО ШОК ДЕКА 6 ГОДИНИ РАБОТЕЛ КАКО ЛЕКАР БЕЗ ДИПЛОМА, ВЕЛАТ ВЕВЧАНЦИ ЗА ВРАБОТЕНИОТ ВО ЗДРАВСТВЕНИОТ ДОМ

ВО КОВИДОТ ГО ВИКАВМЕ НАШИОТ ХЕРОЈ, А СЕГА СМЕ ВО ШОК ДЕКА 6 ГОДИНИ РАБОТЕЛ КАКО ЛЕКАР БЕЗ ДИПЛОМА, ВЕЛАТ ВЕВЧАНЦИ ЗА ВРАБОТЕНИОТ ВО ЗДРАВСТВЕНИОТ ДОМ

Лекарот од Вевчани, кој 6 години без диплома и завршен медицински факултет работел во Итната медицинска помош при Здравствениот дом, бил омилен и кај ...
СМЕТКАТА ЗА СТРУЈА ЗА АВГУСТ НА ЗДРАВСТВЕНИОТ ДОМ ВО ВЕВЧАНИ Е ДЕСЕТ ПАТИ ПОВИСОКА ОД ЛАНСКАТА, НЕМА ПАРИ ДА ЈА ПЛАТИ

СМЕТКАТА ЗА СТРУЈА ЗА АВГУСТ НА ЗДРАВСТВЕНИОТ ДОМ ВО ВЕВЧАНИ Е ДЕСЕТ ПАТИ ПОВИСОКА ОД ЛАНСКАТА, НЕМА ПАРИ ДА ЈА ПЛАТИ

Здравствениот дом во Вевчани за август доби сметка за потрошена електрична енергија од 228.000 денари, што е за десет пати повисока во однос на истиот ...
ОХРИЃАНИ И СТРУЖАНИ ОДАТ НА ЛЕКАР ВО ВЕВЧАНИ ОТИ БОЛНИЦИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА СЕ ВО ДОЛГОВИ И РАБОТАТ ОТЕЖНАТО

ОХРИЃАНИ И СТРУЖАНИ ОДАТ НА ЛЕКАР ВО ВЕВЧАНИ ОТИ БОЛНИЦИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА СЕ ВО ДОЛГОВИ И РАБОТАТ ОТЕЖНАТО

Зголемен е бројот на пациенти од Охрид и Струга во Здравствениот дом во Вевчани, откако двете здравствени установи во овие градови поради големите дол ...
СЕ ПОЛНАТ СО БОЛНИ ОД КОВИД АМБУЛАНТИТЕ И БОЛНИЦИТЕ ВО ОХРИД, РАСТЕ И БРОЈОТ НОВОЗАБОЛЕНИ ВО ВЕВЧАНИ

СЕ ПОЛНАТ СО БОЛНИ ОД КОВИД АМБУЛАНТИТЕ И БОЛНИЦИТЕ ВО ОХРИД, РАСТЕ И БРОЈОТ НОВОЗАБОЛЕНИ ВО ВЕВЧАНИ

Омикрон сојот ги полни болничните кревети на Инфективното и Интерно одделение во Општата болница во Охрид. Моментално се хоспитализирани 40 пациенти, ...
ВЕВЧАНСКИТЕ МАСКИРАНИ ВАСИЛИЧАРИ ДЕЛЕА „КОВИД СЕРТИФИКАТИ“ НА КАРНЕВАЛОТ

ВЕВЧАНСКИТЕ МАСКИРАНИ ВАСИЛИЧАРИ ДЕЛЕА „КОВИД СЕРТИФИКАТИ“ НА КАРНЕВАЛОТ

„Вевчански ковид сертификат“, „Летаме за ЕУ“, но и традиционалните „Зетот и невестата“, „Глупавиот август“ и „Музичарите“ се само дел од маските кои д ...
ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ ПОЧНУВА НА 12 ЈАНУАРИ СО ДЕФИЛЕ НА МАСКИТЕ И КОНЦЕРТИ

ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ ПОЧНУВА НА 12 ЈАНУАРИ СО ДЕФИЛЕ НА МАСКИТЕ И КОНЦЕРТИ

Со отворање на Мултикултурниот центар „Коста Србаноски“, на 12 јануари во Вевчани започнува традиционалниот Вевчански карневал. Тридневната карневалск ...
ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ВО ОХРИД, СТРУГА, ДЕБРЦА И ВЕВЧАНИ ЌЕ ИМА ПО ВТОРИОТ КРУГ ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ВО ОХРИД, СТРУГА, ДЕБРЦА И ВЕВЧАНИ ЌЕ ИМА ПО ВТОРИОТ КРУГ ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Општините Охрид, Струга, Дебарца и Вевчани ќе добијат градоначалници по вториот круг од локалните избори. Според резултатите на Државната изборна коми ...
1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ