Таг: војници

1 217 / 17 НАПИСИ
ТРОЈЦА ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА, 14 ЦИВИЛИ ПОВРЕДЕНИ ПО НАПАД НА БОМБАШ САМОУБИЕЦ ВО СОМАЛИЈА

ТРОЈЦА ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА, 14 ЦИВИЛИ ПОВРЕДЕНИ ПО НАПАД НА БОМБАШ САМОУБИЕЦ ВО СОМАЛИЈА

Бомбаш самоубиец со кола нападна владина канцеларија во главниот град на Сомалија, Могадишу, поради што се урна училиштето во близина, соопшти полициј ...
ОТВОРЕН МУЗЕЈ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА НА ФРАНЦУСКИТЕ ГРОБИШТА ВО СКОПЈЕ

ОТВОРЕН МУЗЕЈ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА НА ФРАНЦУСКИТЕ ГРОБИШТА ВО СКОПЈЕ

На Француските гробишта во Скопје денеска беше отворен музеј и спомен-куќа за Првата светска војна. Во музејот преку фотографии и документи е претстав ...
УТРЕ КОНКУРС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА 125 ВОЈНИЦИ ВО АРМ

УТРЕ КОНКУРС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА 125 ВОЈНИЦИ ВО АРМ

Министерството за одбрана утре ќе го објави првиот конкурс за вработување нови професионални војници во Армијата на Република Македонија (АРМ), најави ...
ДВАЈЦА ВОЈНИЦИ РАНЕТИ ВО ТЕТОВСКАТА КАСАРНА

ДВАЈЦА ВОЈНИЦИ РАНЕТИ ВО ТЕТОВСКАТА КАСАРНА

Изутринава во тетовската клиничка болница донесени се двајца војници со прострелни рани. Според директорот на тетовската болница Флорим Бесими, двајца ...
ПОКРАЈ ПОВИСОКА ПЛАТА, ВОЈНИЦИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ НОВИ УНИФОРМИ И ЧИЗМИ СО НОВИОТ БУЏЕТ

ПОКРАЈ ПОВИСОКА ПЛАТА, ВОЈНИЦИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ НОВИ УНИФОРМИ И ЧИЗМИ СО НОВИОТ БУЏЕТ

Армијата со Буџетот за 2018 година од јануари ќе има 10 отсто повисоки плати и ќе се модернизираат воената опремата, возилата, а војниците ќе добијат ...
ВОЈСКАТА НОСИ ПАРТАЛИ, МИНИСТЕРОТ ЈОЛЕВСКИ И ГЕНЕРАЛШТАБОТ СЕ ВО ВОЈНА

ВОЈСКАТА НОСИ ПАРТАЛИ, МИНИСТЕРОТ ЈОЛЕВСКИ И ГЕНЕРАЛШТАБОТ СЕ ВО ВОЈНА

Униформата на Армијата на Република Македонија се распаѓа. Таа е целосно испокината и нема место каде да се крпи веќе од што е излитена. Независно од ...
ЕРДОГАН УАПСИ 6.000 ВОЈНИЦИ И СУДИИ И УШТЕ ЌЕ АПСИ

ЕРДОГАН УАПСИ 6.000 ВОЈНИЦИ И СУДИИ И УШТЕ ЌЕ АПСИ

Турција уапси 6.000 луѓе по неуспешниот обид за воен удар во петокот, а се очекува бројот на уапсени да расте, изјави министерот за правда Бекир Бозда ...
1 217 / 17 НАПИСИ