Таг: вулкан

1 2 10 / 14 НАПИСИ
НОВОЗЕЛАНДСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ ТРГНАА ВО РИЗИЧНА МИСИЈА НА ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ОСУМТЕ ТЕЛА ОД ВАЈТ АЈЛЕНД ИАКО ПОСТОИ МОЖНОСТ ЗА НОВА ЕРУПЦИЈА

НОВОЗЕЛАНДСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ ТРГНАА ВО РИЗИЧНА МИСИЈА НА ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ОСУМТЕ ТЕЛА ОД ВАЈТ АЈЛЕНД ИАКО ПОСТОИ МОЖНОСТ ЗА НОВА ЕРУПЦИЈА

Новозеландската војска ја почна високо ризичната мисија на извлекување на телата на туристите кои загинаа во ерупцијата на вулканот на Вајт Ајленд во ...
ТУРИСТИЧКАТА АТРАКЦИЈА НАЛИКУВА НА ЧЕРНОБИЛ ПО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ, ДОСЕГА ШЕСТ МРТВИ И ОСУМ ИСЧЕЗНАТИ

ТУРИСТИЧКАТА АТРАКЦИЈА НАЛИКУВА НА ЧЕРНОБИЛ ПО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ, ДОСЕГА ШЕСТ МРТВИ И ОСУМ ИСЧЕЗНАТИ

Лекари кои дошле да спасуваат туристи по вчерашната ерупција на вулканот на Вајт Ајленд во Нов Зеланд начекале сцена која наликувала на нешто што изле ...
НАД 20 ТУРИСТИ СЕ ВОДАТ КАКО ИСЧЕЗНАТИ ПО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАН ВО НОВ ЗЕЛАНД, НЕМА ЗНАЦИ ДЕКА СЕ ЖИВИ

НАД 20 ТУРИСТИ СЕ ВОДАТ КАКО ИСЧЕЗНАТИ ПО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАН ВО НОВ ЗЕЛАНД, НЕМА ЗНАЦИ ДЕКА СЕ ЖИВИ

Набљудувачките летови над Вајт Ајленд во Нов Зеланд, каде што денеска еруптираше вулкан, не пронајдоа преживеани, објави полицијата. Се верува дека ...
НАЈМАЛКУ ПЕТ ЗАГИНАТИ ОТКАКО ЕРУПТИРАШЕ ВУЛКАН ВО НОВ ЗЕЛАНД, БРОЈКАТА ЌЕ РАСТЕ

НАЈМАЛКУ ПЕТ ЗАГИНАТИ ОТКАКО ЕРУПТИРАШЕ ВУЛКАН ВО НОВ ЗЕЛАНД, БРОЈКАТА ЌЕ РАСТЕ

Петмина загинаа, а неколкумина се исчезнати откако еруптираше вулкан во Нов Зеланд, потврдија властите. Група туристи беше видена како шета околу в ...
ТУРИСТ ЗАГИНА ВО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАН НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ОСТРОВ СТРОМБОЛИ

ТУРИСТ ЗАГИНА ВО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАН НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ОСТРОВ СТРОМБОЛИ

Едно лице загина во ерупцијата на вулкан на малиот италијански остров Стромболи, принудувајќи ги туристите да избегаат од хотелите. Иако во прв мом ...
ЕТНА ЕРУПТИРАШЕ И ПРЕДИЗВИКА НАД 130 ЗЕМЈОТРЕСИ

ЕТНА ЕРУПТИРАШЕ И ПРЕДИЗВИКА НАД 130 ЗЕМЈОТРЕСИ

Најактивниот европски вулкан Етна еруптираше денеска, предизвикувајќи повеќе од 130 земјотреси со јачина до четири степени според Рихтеровата скала. ...
ЦЕЛИ СЕЛА СЕ КРЕМИРАНИ – ГВАТЕМАЛА ГИ БРОИ МРТВИТЕ ПО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ ФУЕХО

ЦЕЛИ СЕЛА СЕ КРЕМИРАНИ – ГВАТЕМАЛА ГИ БРОИ МРТВИТЕ ПО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ ФУЕХО

Десетици луѓе сѐ уште се водат како исчезнати, а со голем број села нема никаква комуникација по најголемата вулканска ерупција во Гватемала во послед ...
ДЕСЕТИЦИ ЗАГИНАТИ ПО ЕРУПЦИЈА НА ВУЛКАН ВО ГВАТЕМАЛА, ЛАВАТА ЗАТРУПА ЦЕЛИ СЕЛА

ДЕСЕТИЦИ ЗАГИНАТИ ПО ЕРУПЦИЈА НА ВУЛКАН ВО ГВАТЕМАЛА, ЛАВАТА ЗАТРУПА ЦЕЛИ СЕЛА

Дваесет и пет луѓе загинаа, а стотици се повредени во најнасилната вулканска ерупција во Гватемала во последните неколку децении. Вулканот Фуехо, ш ...
ЖИТЕЛИТЕ НА ХАВАИ ЕВАКУИРАНИ ПО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ

ЖИТЕЛИТЕ НА ХАВАИ ЕВАКУИРАНИ ПО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ

Властите во американската држава Хаваи наредија евакуација на населението од големиот остров, откако лавата која потече од вулканот Килауеа загрози не ...
ИЗИИС ЈА ИСПИТУВА БЕЗБЕДНОСТА НА ГРАДИНКИТЕ ВО ОХРИД, КОСЕЛ НЕМА ДА СЕ ИСТРАЖУВА

ИЗИИС ЈА ИСПИТУВА БЕЗБЕДНОСТА НА ГРАДИНКИТЕ ВО ОХРИД, КОСЕЛ НЕМА ДА СЕ ИСТРАЖУВА

Четири екипи од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) од вчера се во Охрид, ги испитуваат оштетувањата од земјотреси ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ