Таг: загаден воздух

1 2 10 / 17 НАПИСИ
СЕДУМ СОВЕТНИЦИ

СЕДУМ СОВЕТНИЦИ

1 Владата го стави во мирување на три години прогресивниот данок на доход. Шуќур им текна. Оти така како што беше смислен, прогресивно ги оданочуваше ...
СЕКОЈ ДЕН ПО ЕДЕН НОВОЗАБОЛЕН ОД РАК ВО БИТОЛА, ПОКАЖА ИЗВЕШТАЈ ЗА ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

СЕКОЈ ДЕН ПО ЕДЕН НОВОЗАБОЛЕН ОД РАК ВО БИТОЛА, ПОКАЖА ИЗВЕШТАЈ ЗА ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

Секој ден во Битола се регистрира по едно ново лице заболено од рак, секоја недела по една жена со рак на дојка, а неделно по два случаи со белодробен ...
ТЕТОВСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ НА ПРОТЕСТ ПРОТИВ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

ТЕТОВСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ НА ПРОТЕСТ ПРОТИВ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

Околу двесте тетовски средношколци денеска излегоа на протест поради сè позагадениот воздух и поради тоа што општинските власти не преземаат никакви м ...
ВО СКОПЈЕ ПАК БЕСПЛАТЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ОТИ ВОЗДУХОТ Е ЗАГАДЕН

ВО СКОПЈЕ ПАК БЕСПЛАТЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ОТИ ВОЗДУХОТ Е ЗАГАДЕН

Од денес превозот во автобусите на ЈСП „Скопје“ и приватните превозници е бесплатен, оти стапија на сила итни мерки за намалување на аерозагадувањето, ...
ОДЛОЖЕНА ЗАБРАНАТА ЗА ВОЗИЛА НА ВОДНО ПОРАДИ ЛОШОТО ВРЕМЕ

ОДЛОЖЕНА ЗАБРАНАТА ЗА ВОЗИЛА НА ВОДНО ПОРАДИ ЛОШОТО ВРЕМЕ

Викендов нема да стартува забраната за движење возила до Средно Водно. Град Скопје ја одложи примената на оваа мерка која ја најави градоначалникот Пе ...
СТРУШКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК БАРА ПОМОШ ОД ВЛАДАТА ЗА ДЕПОНИЈАТА КОЈА ШТО ГОРИ СЕКОЕ ЛЕТО

СТРУШКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК БАРА ПОМОШ ОД ВЛАДАТА ЗА ДЕПОНИЈАТА КОЈА ШТО ГОРИ СЕКОЕ ЛЕТО

Стружани денес протестираа против дивата депонија, која што гори од вчера попладне. Тие бараат од локалната и централната власт веднаш да преземат мер ...
ЈУГОХРОМ НАЈАВИ ДЕКА ФИЛТЕР СТАНИЦАТА ЌЕ БИДЕ ГОТОВА ЗА 8 МЕСЕЦИ

ЈУГОХРОМ НАЈАВИ ДЕКА ФИЛТЕР СТАНИЦАТА ЌЕ БИДЕ ГОТОВА ЗА 8 МЕСЕЦИ

Иако не работи, во Југохром забрзано течат градежните работи на поставување на системот за отпрашување на воздухот. Поради тоа што фабриката не успеа ...
НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА ПЕПЕЛТА ОД РЕК БИТОЛА КОГА ДУВА ВЕТЕР

НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА ПЕПЕЛТА ОД РЕК БИТОЛА КОГА ДУВА ВЕТЕР

Има нов проект за одлагањето на пепелта во РЕК „Битола“, но по стариот принцип на работа. Тоа значи дека пепелта која е нус производ од согорувањето н ...
ТЕТОВО СО ЕКОЛОШКИ БИЛБОРД ЌЕ ГО ПРОЧИСТУВА ВОЗДУХОТ

ТЕТОВО СО ЕКОЛОШКИ БИЛБОРД ЌЕ ГО ПРОЧИСТУВА ВОЗДУХОТ

Во центарот на Тетово е поставен првиот Еко билборд кој има цел да го прочистува воздухот во градот. Овој билборд, кој е наречен и „Градско дрво“ (Cit ...
ПОЛИТИЧКИТЕ ЕЛИТИ ВО СКОПЈЕ ЈА ПОДЗАБОРАВИЈА БИТОЛА

ПОЛИТИЧКИТЕ ЕЛИТИ ВО СКОПЈЕ ЈА ПОДЗАБОРАВИЈА БИТОЛА

Екстремно загадениот воздух во Битола и што можат да направат пратениците во врска со заштитата на животната средина е главната тема во третата епизод ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ