Таг: закони

1 2 10 / 16 НАПИСИ
ЗАЕДНО ДОНЕСОВМЕ КЛУЧНИ ЗАКОНИ, КАЖАА ПРАТЕНИЦИТЕ И НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ НА ФОРУМ ВО СОБРАНИЕТО

ЗАЕДНО ДОНЕСОВМЕ КЛУЧНИ ЗАКОНИ, КАЖАА ПРАТЕНИЦИТЕ И НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ НА ФОРУМ ВО СОБРАНИЕТО

Не можеме да зборуваме за демократија без вклучување на невладините организации во подготовка на законските решенија, кажаа денес пратеници и граѓанск ...
ДЕТСКИ ДОДАТОК НАМЕСТО 3.200 ЌЕ КОРИСТАТ 73.500 ДЕЦА, ИЗГЛАСАН ПАКЕТОТ ЗАКОНИ ЗА СОЦИЈАЛНА РЕФОРМА

ДЕТСКИ ДОДАТОК НАМЕСТО 3.200 ЌЕ КОРИСТАТ 73.500 ДЕЦА, ИЗГЛАСАН ПАКЕТОТ ЗАКОНИ ЗА СОЦИЈАЛНА РЕФОРМА

За 20 пати се зголемува бројот на деца што ќе го користат детскиот и образовниот додаток, со трите пакет закони за социјална реформа кои денеска беа и ...
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ ИСКЛУЧИ ОД ТИМОТ ЧЕТВОРИЦА КОИ СЕ ПОД ИСТРАГА НА ОБВИНИТЕЛСТВОТО

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ ИСКЛУЧИ ОД ТИМОТ ЧЕТВОРИЦА КОИ СЕ ПОД ИСТРАГА НА ОБВИНИТЕЛСТВОТО

Новиот претседател на Република Северна Македонија Стево Пендаровски ќе се зафати со реформа на разузнавачките служби, особено во делот на Агенцијата ...
СОБРАНИЕТО ПАК ГИ ИЗГЛАСА ЗАКОНИТЕ ШТО НЕ ГИ ПОТПИША ИВАНОВ

СОБРАНИЕТО ПАК ГИ ИЗГЛАСА ЗАКОНИТЕ ШТО НЕ ГИ ПОТПИША ИВАНОВ

Собранието денеска изгласа во трето читање седум од законите што претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише. Меѓу нив е и Законот за оперативно-тех ...
ДОБРО Е ШТО МАНДАТОТ НА ИВАНОВ МУ Е ПРИ КРАЈ, КАЖА ПРАТЕНИЧКАТА ШАХПАСКА ОТКАКО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПАК ВРАТИ РЕФОРМСКИ ЗАКОНИ

ДОБРО Е ШТО МАНДАТОТ НА ИВАНОВ МУ Е ПРИ КРАЈ, КАЖА ПРАТЕНИЧКАТА ШАХПАСКА ОТКАКО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПАК ВРАТИ РЕФОРМСКИ ЗАКОНИ

Пратеничката на СДСМ Јагода Шахпаска вели дека е добро што мандатот на претседателот Ѓорге Иванов трае уште малку, откако тој ги врати во Собранието б ...
ЗА ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО ТРЕБА КВАЛИТЕТНИ ПРАВНИЦИ, А НЕ ДУРИ 24 ПРАВНИ ФАКУЛТЕТИ, ВЕЛАТ ОД ИНСТИТУТОТ „ЈУРИДИКА ПРИМА“

ЗА ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО ТРЕБА КВАЛИТЕТНИ ПРАВНИЦИ, А НЕ ДУРИ 24 ПРАВНИ ФАКУЛТЕТИ, ВЕЛАТ ОД ИНСТИТУТОТ „ЈУРИДИКА ПРИМА“

Претседателот на Институтот за економски и правни истражувања „Јуридика Прима“ Ангел Ристов вели дека во државата повеќе треба да се поведе сметка за ...
ТРИ МИНИСТЕРСТВА РАЗГЛЕДУВААТ МОЖНОСТИ КАКО ВАКЦИНАЦИЈАТА НА ДЕЦАТА ДА БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗА УПИС ВО ГРАДИНКА И УЧИЛИШТЕ, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

ТРИ МИНИСТЕРСТВА РАЗГЛЕДУВААТ МОЖНОСТИ КАКО ВАКЦИНАЦИЈАТА НА ДЕЦАТА ДА БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗА УПИС ВО ГРАДИНКА И УЧИЛИШТЕ, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ

Мултисекторска група составена од министерствата за образование, здравство и труд и социјална политика ги разгледуваат можностите како вакцинацијата д ...
ЗАТВОРЕНИ 13 УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТИ ЗА КРШЕЊЕ НА ЗАКОНИТЕ, НАЈАВЕНИ ПОЧЕСТИ КОНТРОЛИ ВО СКОПЈЕ

ЗАТВОРЕНИ 13 УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТИ ЗА КРШЕЊЕ НА ЗАКОНИТЕ, НАЈАВЕНИ ПОЧЕСТИ КОНТРОЛИ ВО СКОПЈЕ

Тринаесет угостителски објекти во Скопје се затворени синоќа по заедничката акција на МВР, УЈП, пазаришната и трудовата инспекција, поради кршење на з ...
ВЛАДАТА ГО КОНТРОЛИРА СОБРАНИЕТО, ПОКАЖА АНАЛИЗАТА НА „МОСТ“

ВЛАДАТА ГО КОНТРОЛИРА СОБРАНИЕТО, ПОКАЖА АНАЛИЗАТА НА „МОСТ“

Само седум  отсто од вкупниот број донесени закони (365) во Собранието се предложени од пратеници, и тоа исклучиво од владејачкото мнозинство (освен з ...
СЛЕДУВА ПРАВЕН ХАОС И КОМПЛЕТНА БЛОКАДА БЕЗ СОБРАНИЕ И БЕЗ ЛОКАЛНА САМОУПРАВА

СЛЕДУВА ПРАВЕН ХАОС И КОМПЛЕТНА БЛОКАДА БЕЗ СОБРАНИЕ И БЕЗ ЛОКАЛНА САМОУПРАВА

Македонија е без претседател на Собрание, без легитимна влада, а од 20 март, кога е последен рок за распишување на локалните избори, ќе биде и без фун ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ