Таг: законски измени

1 2 3 10 / 28 НАПИСИ
СОБРАНИЕТО ГИ УСВОИ ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 18 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ, „ЗА“ ГЛАСАА 90 ПРАТЕНИЦИ

СОБРАНИЕТО ГИ УСВОИ ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД 18 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ, „ЗА“ ГЛАСАА 90 ПРАТЕНИЦИ

По тридневна расправа, Собранието денеска ги усвои измените на Законот за минимална плата во Република Северна Македонија, со кои се предвидува минима ...
ПРЕДЛОГОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА УКИНУВАЊЕ НА ПРЖИНСКАТА ВЛАДА НЕ ПОМИНА ВО СОБРАНИЕТО

ПРЕДЛОГОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА УКИНУВАЊЕ НА ПРЖИНСКАТА ВЛАДА НЕ ПОМИНА ВО СОБРАНИЕТО

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на техничка влада на 100 дена пред избори, позната како Пржинска влада, не беше усвоен денеска во Собранието. „За ...
ВО СОБРАНИЕ ПОМИНАА ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 64 ГОДИНИ И ЗА ТРИПАТИ ПОВИСОК ДАНОК ЗА НЕДВИЖЕН ИМОТ КОЈ НЕ СЕ КОРИСТИ

ВО СОБРАНИЕ ПОМИНАА ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ НА 64 ГОДИНИ И ЗА ТРИПАТИ ПОВИСОК ДАНОК ЗА НЕДВИЖЕН ИМОТ КОЈ НЕ СЕ КОРИСТИ

Собранието денеска ги усвои измените на Законот за работни односи со кои во пензија ќе се оди на 64 години. Досега, граѓаните имаа можност да продолжа ...
СЕ СПРЕМААТ ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ЗА ДА ИМА ПРИМАРНА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА И ВО МЕСТАТА БЕЗ МАТИЧНИ ЛЕКАРИ

СЕ СПРЕМААТ ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ЗА ДА ИМА ПРИМАРНА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА И ВО МЕСТАТА БЕЗ МАТИЧНИ ЛЕКАРИ

Министерството за здравство, заедно со Здружението на матични лекари, работат на измени на Законот за здравствена заштита, со кои ќе се овозможи да се ...
СО ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА УРБАНИСТИЧКО ПЛАНИРАЊЕ НАМЕРНО СЕ ОТВОРААТ ДУПКИ ЗА КОИ УНЕСКО ПРЕДУПРЕДИ ДЕКА Е ИСТО КАКО ДА НЕМА ЗАКОН

СО ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА УРБАНИСТИЧКО ПЛАНИРАЊЕ НАМЕРНО СЕ ОТВОРААТ ДУПКИ ЗА КОИ УНЕСКО ПРЕДУПРЕДИ ДЕКА Е ИСТО КАКО ДА НЕМА ЗАКОН

Со предложените измени на Законот за урбанистичко планирање, кои се на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и ...
ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА ТРИПАТИ ПОВИСОК ДАНОК ЗА НЕДВИЖЕН ИМОТ КОЈ НЕ СЕ КОРИСТИ ПОМИНАА ПРВО ЧИТАЊЕ ВО СОБРАНИЕТО

ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА ТРИПАТИ ПОВИСОК ДАНОК ЗА НЕДВИЖЕН ИМОТ КОЈ НЕ СЕ КОРИСТИ ПОМИНАА ПРВО ЧИТАЊЕ ВО СОБРАНИЕТО

На денешната седница, пратениците го поминаа во прво читање предложените измени на Законот за даноците на имот, со кои се предвидува трипати повисока ...
КАЗНИТЕ ЗА ЗАГАДУВАЊЕ СЕ ЗГОЛЕМУВААТ И ДО 20 ПАТИ, СПОРЕД ПРЕДЛОЖЕНИTE ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ОД ВЛАДАТА

КАЗНИТЕ ЗА ЗАГАДУВАЊЕ СЕ ЗГОЛЕМУВААТ И ДО 20 ПАТИ, СПОРЕД ПРЕДЛОЖЕНИTE ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ОД ВЛАДАТА

Владата на синоќешната седница ги усвои предложените измени на Законот за прекршоци со кои се зголемуваат казните од областа на животната средина. Од ...
СИТУАЦИЈАТА Е АЛАРАМАНТНА, ОЧЕКУВАМ СОБРАНИЕТО ИТНО ДА ГИ ДОНЕСЕ ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ, АПЕЛИРА ФИЛИПЧЕ

СИТУАЦИЈАТА Е АЛАРАМАНТНА, ОЧЕКУВАМ СОБРАНИЕТО ИТНО ДА ГИ ДОНЕСЕ ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ, АПЕЛИРА ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство Венко Филипче по трет пат апелира дека ситуацијата со коронавирусот во земјава е многу сериозна и очекува од пратениците утре ...
ВМРО-ДПМНЕ БАРА ВРЕМЕ ДА СЕ ИЗЈАСНИ ЗА МАСКИ НА ОТВОРЕНО И ГОСТИ НА СЛАВА

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ВРЕМЕ ДА СЕ ИЗЈАСНИ ЗА МАСКИ НА ОТВОРЕНО И ГОСТИ НА СЛАВА

Мерките за заштита од пандемијата на коронавирус, предложени од Владата на препорака на Комисијата за заразни болести, не се најдоа на дневен ред на д ...
ОПЕРАТОРИТЕ ЌЕ ПРЕКИНАТ СО РЕЕМИТУВАЊЕ НА ДОМАШНИТЕ И СТРАНСКИТЕ ТВ КАНАЛИ, ОСВЕН МРТВ

ОПЕРАТОРИТЕ ЌЕ ПРЕКИНАТ СО РЕЕМИТУВАЊЕ НА ДОМАШНИТЕ И СТРАНСКИТЕ ТВ КАНАЛИ, ОСВЕН МРТВ

Здружението на информатичко-комуникациски технологии, во кое членуваат сите опeратори, одлучи да прекине со реемитување на сите домашни и странски ТВ ...
1 2 3 10 / 28 НАПИСИ