Таг: Западен Балкан

1 2 3 4 5 9 30 / 84 НАПИСИ
ЕУ Е ОДГОВОРНА ЗА МИРЕН РАЗВОЈ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ МЕРКЕЛ

ЕУ Е ОДГОВОРНА ЗА МИРЕН РАЗВОЈ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ МЕРКЕЛ

Убедена сум дека иднината на Западен Балкан лежи во вистински обединетата Европа, рече германската канцеларка Ангела Меркел во видеопорака пред виртуе ...
МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ГО ИСКОРИСТИ СИЛНОТО ПАРТНЕРСТВО СО ГРЦИЈА ДА СИ ОБЕЗБЕДИ ЕНЕРГЕТСКА БЕЗБЕДНОСТ, РЕЧЕ ПАЛМЕР НА БИЗНИС ФОРУМОТ ВО ОХРИД

МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ГО ИСКОРИСТИ СИЛНОТО ПАРТНЕРСТВО СО ГРЦИЈА ДА СИ ОБЕЗБЕДИ ЕНЕРГЕТСКА БЕЗБЕДНОСТ, РЕЧЕ ПАЛМЕР НА БИЗНИС ФОРУМОТ ВО ОХРИД

Заменик-помошникот државен секретар на САД за европски прашања Метју Палмер кажа дека македонската влада го искористи своето силно партнерство со Грци ...
АКО ЕУ ПРОДОЛЖИ ДА НÈ БЛОКИРА, НИЕ ЌЕ СИ НАПРАВИМЕ ЕВРОПСКИ ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛАТ ЗАЕВ, ВУЧИЌ И РАМА

АКО ЕУ ПРОДОЛЖИ ДА НÈ БЛОКИРА, НИЕ ЌЕ СИ НАПРАВИМЕ ЕВРОПСКИ ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛАТ ЗАЕВ, ВУЧИЌ И РАМА

Во заедничката изјава „Европски Западен Балкан“, македонскиот премиер Зоран Заев, албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ ...
ТРЕБЕЊЕ ВОШКИ

ТРЕБЕЊЕ ВОШКИ

Ако вие не си ги ставите корумпираните на вашата црна листа, тогаш ние ќе ги ставиме на нашата ...
КОРУПЦИЈА КАДЕ БИЛО Е ЗАКАНА ЗА НАЦИОНАЛНАТА БЕЗБЕДНОСТ НА САД И СОЈУЗНИЦИТЕ, ВЕЛИ ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР БЛИНКЕН ЗА НАРЕДБАТА НА БАЈДЕН ЗА САНКЦИИ ЗА ЛИЦА ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН

КОРУПЦИЈА КАДЕ БИЛО Е ЗАКАНА ЗА НАЦИОНАЛНАТА БЕЗБЕДНОСТ НА САД И СОЈУЗНИЦИТЕ, ВЕЛИ ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР БЛИНКЕН ЗА НАРЕДБАТА НА БАЈДЕН ЗА САНКЦИИ ЗА ЛИЦА ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен кажа дека корупцијата каде било директно ги загрозува надворешната политика, националната безбедност и економ ...
БАЈДЕН НАРЕДИ ДА СЕ СТАВАТ НА ЦРНА ЛИСТА ОНИЕ КОИ РАБОТАТ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

БАЈДЕН НАРЕДИ ДА СЕ СТАВАТ НА ЦРНА ЛИСТА ОНИЕ КОИ РАБОТАТ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша Извршна наредба за замрзнување на имотот и забрана за влез во САД на лица кои ја загрозуваат стабилноста н ...
МАКЕДОНИЈА ВЕДНАШ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРИСТАПНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ, КАЖА ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ХАЈКО МАС

МАКЕДОНИЈА ВЕДНАШ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРИСТАПНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ, КАЖА ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ХАЈКО МАС

Македонија и Албанија веднаш треба да ги почнат пристапните преговори за членство во Европската Унија, изјави министерот за надворешни работи на Герма ...
МНОГУ МАКЕДОНЦИ СЕ МЕЃУ ОНИЕ 40 ПРОЦЕНТИ РАБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ЕУ КОИ ПАНДЕМИЈАТА ГИ ВРАТИ ДОМА

МНОГУ МАКЕДОНЦИ СЕ МЕЃУ ОНИЕ 40 ПРОЦЕНТИ РАБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ЕУ КОИ ПАНДЕМИЈАТА ГИ ВРАТИ ДОМА

Близу 40 проценти од луѓето кои немале странско државјанство или биле со привремен престој во земјите на ЕУ, со појавата на пандемијата се вратиле и о ...
ПРИКЛУЧУВАЊЕТО НА ЗАПАДЕН БАЛКАН КОН ЕУ БИ РЕШИЛО МНОГУ ПРОБЛЕМИ, ВЕЛИ ЈАНЕЗ ЈАНША ВО ПРЕСРЕТ НА СЛОВЕНЕЧКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ ОД 1 ЈУЛИ

ПРИКЛУЧУВАЊЕТО НА ЗАПАДЕН БАЛКАН КОН ЕУ БИ РЕШИЛО МНОГУ ПРОБЛЕМИ, ВЕЛИ ЈАНЕЗ ЈАНША ВО ПРЕСРЕТ НА СЛОВЕНЕЧКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ ОД 1 ЈУЛИ

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, чија земја на 1 јули го презема претседателството на Европската Унија, изјави дека ќе се залага за агресивно проширу ...
ЦИНИЧЕН ОПТИМИЗАМ

ЦИНИЧЕН ОПТИМИЗАМ

Цинично е да повторуваш по сто пати дека интеграцијата на земјите од Западен Балкан е од суштинско значење на ЕУ, а на терен да ја блокираш таа интегр ...
1 2 3 4 5 9 30 / 84 НАПИСИ