КОВАЧЕВСКИ НЕ ГО ВИДЕЛ ТВИТОТ НА ВАРХЕЈИ ДЕКА ВО ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ВЛЕГЛЕ СИТЕ БУГАРСКИ БАРАЊА, НЕ ОТВОРАЛ ТВИТЕР НА СЛУЖБЕН ПАТ

  КОВАЧЕВСКИ НЕ ГО ВИДЕЛ ТВИТОТ НА ВАРХЕЈИ ДЕКА ВО ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ВЛЕГЛЕ СИТЕ БУГАРСКИ БАРАЊА, НЕ ОТВОРАЛ ТВИТЕР НА СЛУЖБЕН ПАТ„Да се праша можеби тој што го пишал твитот што значи тоа“, додаде премиерот. - Еврокомесарот Оливер Вархеји (Фото: К. Попов)

  Премиерот Димитар Ковачевски на барање на дописничката на МИА од Брисел да го искоментира денешниот твит на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји со кој објави дека во преговарачката рамка влегуваат сите барања на Бугарија, одговори дека не го видел тој твит.

  „Не отворам твитер кога сум службено ангажиран. Можеби можам подоцна да ви одговорам на ова прашање“, одговори Ковачевски на заедничката прес-конференција со Еди Рама и Александар Вучиќ.

  Потоа додаде:

  „Да се праша можеби тој што го пишал твитот што значи тоа“.

  Утринава, непосредно пред Самитот ЕУ-Западен Балкан, додека државниот врв тврдеше дека уште го нема видено францускиот предлог за отворање на преговорите со ЕУ, еврокомесарот ја соопшти мистеријата.

  „ЕУ ги сфаќа сите бугарски грижи многу сериозно и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Моментот за одговорни одлуки е сега. Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска унија. Заедно ќе бидеме посилни“, твитна Вархеји.

  Рама иако е разочаран и јавно го искажуваше цел дена своето разочарување затоа што како што рече, ЕУ не може да ослободи две земји киднапирани од нејзината членка Бугарија, сепак во свој стил изрази надеж дека Албанија и Македонија ќе дојдат до членство во ЕУ до крајот на овој век.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира