Таг: Западен Балкан

1 2 3 10 10 / 99 НАПИСИ
НОВИОТ ЕВРОКОМЕСАР ЗА ПРОШИРУВАЊЕ МОРА ДА БИДЕ ОД ЗЕМЈА КОЈА СИЛНО СЕ ЗАЛАГА ЗА ВЛЕЗ НА НОВИ ЧЛЕНКИ ВО ЕУ, ВЕЛИ АНАЛИЗАТА НА ГРУПАТА БИЕПАГ

НОВИОТ ЕВРОКОМЕСАР ЗА ПРОШИРУВАЊЕ МОРА ДА БИДЕ ОД ЗЕМЈА КОЈА СИЛНО СЕ ЗАЛАГА ЗА ВЛЕЗ НА НОВИ ЧЛЕНКИ ВО ЕУ, ВЕЛИ АНАЛИЗАТА НА ГРУПАТА БИЕПАГ

Две европски комисии ги завршија своите мандати без проширувањето на повидок и ниту една земја-кандидат во моментов не е ни блиску до членство во Евро ...
РАБОТНИЦИТЕ ВОН ЕУ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕСЕЛАТ ВО ГЕРМАНИЈА И ЕДНА ГОДИНА ДА БАРААТ РАБОТА СО НОВАТА ВИЗНА ШЕМА

РАБОТНИЦИТЕ ВОН ЕУ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕСЕЛАТ ВО ГЕРМАНИЈА И ЕДНА ГОДИНА ДА БАРААТ РАБОТА СО НОВАТА ВИЗНА ШЕМА

Германија денеска донесе нова визна шема за квалификувани работници од земји вон Европската унија, која им овозможува на апликантите да се преселат во ...
ИМА ПРИЧИНИ ЗА ЗАГРИЖЕНОСТ ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ СТОЛТЕНБЕРГ

ИМА ПРИЧИНИ ЗА ЗАГРИЖЕНОСТ ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ СТОЛТЕНБЕРГ

Безбедноста на Западен Балкан е важна за НАТО и тука има причини за загриженост, кажа генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Скопје. ...
ЗОШТО ДА ЧЕКАМЕ ДО 2030 ГОДИНА, ЗОШТО УШТЕ УТРЕ НЕ ГИ ВКЛУЧИМЕ ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ЕУ, ПРАШУВА УНГАРСКИОТ МИНИСТЕР СИЈАРТО

ЗОШТО ДА ЧЕКАМЕ ДО 2030 ГОДИНА, ЗОШТО УШТЕ УТРЕ НЕ ГИ ВКЛУЧИМЕ ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ЕУ, ПРАШУВА УНГАРСКИОТ МИНИСТЕР СИЈАРТО

Унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто вели дека Европската унија не треба да чека до 2030 година за да ги вклучи земјите од Западен Б ...
ГАРАНТЕН ЛИСТ

ГАРАНТЕН ЛИСТ

Значи, ние ќе го смениме Уставот, а вие да гарантирате дека ќе нема ново вето од Бугарија. Само тоа го бараме од ЕУ. И да завршиме веќе со таа приказн ...
ЗОРТ, А?

ЗОРТ, А?

Ем одеднаш на ЕУ ѝ станавме интересни. Ем ни викаат дека сме им потребни. Ем пак не ни кажуваат кога ќе нè примат. Ниту пак дали воопшто ќе нè примат. ...
ДЕБАТАТА ВО ЕУ ЗА РЕФОРМИ ПРЕД ПРОШИРУВАЊЕ Е ЃУБРЕ, СПРЕМНИ СМЕ ЗА ЗАЧЛЕНУВАЊЕ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ АВСТРИСКИОТ МИНИСТЕР ШАЛЕНБЕРГ

ДЕБАТАТА ВО ЕУ ЗА РЕФОРМИ ПРЕД ПРОШИРУВАЊЕ Е ЃУБРЕ, СПРЕМНИ СМЕ ЗА ЗАЧЛЕНУВАЊЕ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ АВСТРИСКИОТ МИНИСТЕР ШАЛЕНБЕРГ

Австрискиот министер за надворешни работи Александер Шаленберг е разочаран од однесувањето на Европската унија во врска со проширувањето на унијата со ...
ОДБИЈТЕ АКО ВИ НУДАТ ТЕРМИН ЗА ВИЗА ЗА ПАРИ ИЛИ ЛАЖНИ ЈАЗИЧНИ СЕРТИФИКАТИ, АПЕЛИРААТ ОД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ПО АПСЕЊЕТО НА ВАКВИ ИЗМАМНИЦИ

ОДБИЈТЕ АКО ВИ НУДАТ ТЕРМИН ЗА ВИЗА ЗА ПАРИ ИЛИ ЛАЖНИ ЈАЗИЧНИ СЕРТИФИКАТИ, АПЕЛИРААТ ОД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ПО АПСЕЊЕТО НА ВАКВИ ИЗМАМНИЦИ

Германската амбасада во Скопје апелира до граѓаните да не им веруваат на луѓе кои за пари ветуваат термин за поднесување на барање за виза, како и воо ...
ЗАПАДЕН БАЛКАН МОРА ДА БИДЕ ПРИОРИТЕТ НА ЕУ, РЕГИОНОТ Е ОД ИСТОРИСКА И СТРАТЕШКА ВАЖНОСТ НЕ САМО ЗА ИТАЛИЈА, ТУКУ ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, КАЖА ИТАЛИЈАНСКАТА ПРЕМИЕРКА МЕЛОНИ

ЗАПАДЕН БАЛКАН МОРА ДА БИДЕ ПРИОРИТЕТ НА ЕУ, РЕГИОНОТ Е ОД ИСТОРИСКА И СТРАТЕШКА ВАЖНОСТ НЕ САМО ЗА ИТАЛИЈА, ТУКУ ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, КАЖА ИТАЛИЈАНСКАТА ПРЕМИЕРКА МЕЛОНИ

Итно е потребно Европската унија да развие нова визија насочена кон Западен Балкан и да го направи проширувањето кон овој регион еден од своите приори ...
ОД ОКТОМВРИ 2023 ПОЕВТИН РОАМИНГ СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ

ОД ОКТОМВРИ 2023 ПОЕВТИН РОАМИНГ СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ

Од октомври 2023, земјите од Западен Балкан ќе плаќаат поевтин роаминг со земјите членки на Европската унија. Премиерот Димитар Ковачевски денеска во ...
1 2 3 10 10 / 99 НАПИСИ