Таг: Западен Балкан

1 7 8 9 10 90 / 96 НАПИСИ
ОСМАНИ ПОСТАПИ СОЛИДАРНО, НО ИЗЈАВАТА НЕ МУ БЕШЕ СООДВЕТНА, КАЖА ЗАЕВ ЗА ОДЛУКАТА НА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ДА НЕ ОДИ ВО БАЊА ЛУКА

ОСМАНИ ПОСТАПИ СОЛИДАРНО, НО ИЗЈАВАТА НЕ МУ БЕШЕ СООДВЕТНА, КАЖА ЗАЕВ ЗА ОДЛУКАТА НА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ДА НЕ ОДИ ВО БАЊА ЛУКА

Премиерот Зоран Заев ја поддржа одлуката на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи да не учествува на конференцијата на министрите за надворешни ...
АКО НЕ СМЕНИМЕ НИШТО, ЌЕ НИ ТРЕБААТ 60 ГОДИНИ ЗА ДА ИМАМЕ ПРИХОДИ КАКО ЕУ, ПРЕДВИДУВА СВЕТСКА БАНКА

АКО НЕ СМЕНИМЕ НИШТО, ЌЕ НИ ТРЕБААТ 60 ГОДИНИ ЗА ДА ИМАМЕ ПРИХОДИ КАКО ЕУ, ПРЕДВИДУВА СВЕТСКА БАНКА

Ќе бидат потребни шест децении за нивоата на приходите во земјите од Западен Балкан да ги достигнат оние на Европската Унија, соопшти денес Светска ба ...
ПОТПИШАН МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ САМИТ100 И КОМОРСКИОТ ИНВЕСТИЦИСКИ ФОРУМ

ПОТПИШАН МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ САМИТ100 И КОМОРСКИОТ ИНВЕСТИЦИСКИ ФОРУМ

Меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа САМИТ100 и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6-CIF) – тело за рег ...
ДЕНЕС ПОЧНУВА РЕГИОНАЛНИОТ БИЗНИС САМИТ 100, ЌЕ УЧЕСТВУВААТ И ПРЕМИЕРИТЕ НА ПЕТ БАЛКАНСКИ ЗЕМЈИ

ДЕНЕС ПОЧНУВА РЕГИОНАЛНИОТ БИЗНИС САМИТ 100, ЌЕ УЧЕСТВУВААТ И ПРЕМИЕРИТЕ НА ПЕТ БАЛКАНСКИ ЗЕМЈИ

Денес во Скопје почнува шестиот по ред регионален бизнис САМИТ 100 на лидери од Југоисточна Европа. На дводневниот самит ќе учествуваат над 150 бизнис ...
ЗАЕВ ЌЕ ОДИ ЗА БЕЛГРАД ВО НОЕМВРИ, СООПШТИ СРПСКАТА ПРЕМИЕРКА БРНАБИЌ

ЗАЕВ ЌЕ ОДИ ЗА БЕЛГРАД ВО НОЕМВРИ, СООПШТИ СРПСКАТА ПРЕМИЕРКА БРНАБИЌ

Македонскиот премиер Зоран Заев во ноември ќе го посети Белград, соопшти  во Драч српската премиерка Ана Брнабиќ. „Денеска разговарав со Заев за на ...
ФРАНЦИЈА ЌЕ МУ ПОМАГА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ПАТОТ ЗА ЕУ, НЕФОРМАЛНА СРЕДБА НА МАКРОН И ЗАЕВ

ФРАНЦИЈА ЌЕ МУ ПОМАГА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ПАТОТ ЗА ЕУ, НЕФОРМАЛНА СРЕДБА НА МАКРОН И ЗАЕВ

  Претседателот на Франција Емануел Макрон вчера се сретна со македонскиот премиер Зоран Заев на маргините на Самитот во Трст, Италија меѓу се ...
ЗАЕВ ПОСАКУВА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ ВО 2018

ЗАЕВ ПОСАКУВА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ ВО 2018

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и мандатар за новата Влада посакува во 2018 година да се отвори датум за почеток на преговори за пристапување кон ЕУ. То ...
ЗАЕВ СЕ СРЕТНА СО МОГЕРИНИ ПРЕД ВЕЧЕРАТА СО ПРЕМИЕРИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО БРИСЕЛ

ЗАЕВ СЕ СРЕТНА СО МОГЕРИНИ ПРЕД ВЕЧЕРАТА СО ПРЕМИЕРИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО БРИСЕЛ

Мандатарот Зоран Заев попладнево во Брисел се сретна со Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могери ...
ЗАЕВ УТРЕ НА ПРЕМИЕРСКА ВЕЧЕРА КАЈ МОГЕРИНИ

ЗАЕВ УТРЕ НА ПРЕМИЕРСКА ВЕЧЕРА КАЈ МОГЕРИНИ

Мандатарот Зоран Заев ќе присуствува на неформална вечерa на премиерите на шесте држави од Западен Балкан што утре вечер ќе се одржи во Брисел, а ја о ...
АКО ЕУ СЕ РАСПАДНЕ ЌЕ ИМА ВОЈНА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МУ ПОРАЧА ЈУНКЕР НА ТРАМП

АКО ЕУ СЕ РАСПАДНЕ ЌЕ ИМА ВОЈНА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МУ ПОРАЧА ЈУНКЕР НА ТРАМП

Жан-Клод Јункер, претседателот на Европската комисија, го предупреди Доналд Трамп против поттикнување земји да го копираат брексит, тврдејќи дека расп ...
1 7 8 9 10 90 / 96 НАПИСИ