Таг: зграда

1 2 3 4 5 10 30 / 96 НАПИСИ
ПОЧИНА АРХИТЕКТОТ ПЕТАР МУЛИЧКОВСКИ, АВТОР НА ОРИГИНАЛНАТА МОДЕРНА ЗГРАДА НА ВЛАДАТА

ПОЧИНА АРХИТЕКТОТ ПЕТАР МУЛИЧКОВСКИ, АВТОР НА ОРИГИНАЛНАТА МОДЕРНА ЗГРАДА НА ВЛАДАТА

Петар Муличкоски, еден од великаните на македонската архитектура, почина денеска на 93 години. Тој беше автор на оригиналната зграда на Владата, изгра ...
ОДБИЕНО БАРАЊЕТО НА ЖИТЕЛИТЕ ДА НЕ СЕ ГРАДИ ЗГРАДА ВО ПАРКОТ КАЈ ХОТЕЛ „ЈАДРАН“ КОЈ Е ПОСЛЕДНА ЗЕЛЕНА ПОВРШИНА ВО СКОПСКИОТ МАЛ РИНГ

ОДБИЕНО БАРАЊЕТО НА ЖИТЕЛИТЕ ДА НЕ СЕ ГРАДИ ЗГРАДА ВО ПАРКОТ КАЈ ХОТЕЛ „ЈАДРАН“ КОЈ Е ПОСЛЕДНА ЗЕЛЕНА ПОВРШИНА ВО СКОПСКИОТ МАЛ РИНГ

Почнува бетонизацијата и на последната зелена слободна парцела во Малиот ринг, во најстрогиот центар на Скопје. Деновиве, со багери се раскопува парко ...
ЈАС ИМАВ СРЕЌА, НО НЕКОЈ МОЖЕ ДА ЗАГИНЕ, ВЕЛИ 35-ГОДИШНИОТ КУМАНОВЕЦ ВРЗ КОГО НА ПЛОШТАДОТ ПАДНА РЕШЕТКА ОД ОЛУК

ЈАС ИМАВ СРЕЌА, НО НЕКОЈ МОЖЕ ДА ЗАГИНЕ, ВЕЛИ 35-ГОДИШНИОТ КУМАНОВЕЦ ВРЗ КОГО НА ПЛОШТАДОТ ПАДНА РЕШЕТКА ОД ОЛУК

Фуркан Ф. (35) од Куманово пред неколку дена беше повреден на Градскиот плоштадот во Куманово, откако решетка од олук на зграда падна врз него. Од уда ...
ВЕЛЕШКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ОТВОРИ ПРЕДМЕТ ЗА УРНАТАТА ЗГРАДА НА РАБОТНИЧКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ

ВЕЛЕШКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ОТВОРИ ПРЕДМЕТ ЗА УРНАТАТА ЗГРАДА НА РАБОТНИЧКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ

Соседите од срушената зграда на Работничкиот универзитет од Велес стравуваатза нивниот имот. Велат дека не се сигурни дали нивите домови може да ги сн ...
ПАДНА ДЕЛ ОД ЗГРАДАТА И КРОВОТ НА РАБОТНИЧКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ВО ВЕЛЕС

ПАДНА ДЕЛ ОД ЗГРАДАТА И КРОВОТ НА РАБОТНИЧКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ВО ВЕЛЕС

Падна дел до зградата на Работничкиот универзитет во Велес. Настанот според сведоците се случи попладнево околу 16 часот, кога се слушнал голем тресок ...
ПЛОЧНИКОТ ПРЕД ЕСМ ЗАГРАДЕН СО СТОЛПЧИЊА ЗА ПАРКИНГ, ОД КОМПАНИЈАТА ВЕЛАТ ИМОТОТ Е НИВНИ И СЕГА Е ОСЛОБОДЕН ОД ВОЗИЛА

ПЛОЧНИКОТ ПРЕД ЕСМ ЗАГРАДЕН СО СТОЛПЧИЊА ЗА ПАРКИНГ, ОД КОМПАНИЈАТА ВЕЛАТ ИМОТОТ Е НИВНИ И СЕГА Е ОСЛОБОДЕН ОД ВОЗИЛА

Плочникот пред зградата на државната компанија ЕСМ, кај влезот на Градскиот трговски центар, е заграден со столпчиња и претворен во паркинг. На просто ...
ПРИФАТЕНО Е БАРАЊЕТО НА ИНВЕСТИТОРОТ ДА ИМА ДЕЛОВЕН ОБЈЕКТ КАЈ НОВА МАКЕДОНИЈА, ТАКА ЌЕ ИМА ПОВЕЌЕ ЗЕЛЕНИЛО, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР ГЕРАСИМОВСКИ

ПРИФАТЕНО Е БАРАЊЕТО НА ИНВЕСТИТОРОТ ДА ИМА ДЕЛОВЕН ОБЈЕКТ КАЈ НОВА МАКЕДОНИЈА, ТАКА ЌЕ ИМА ПОВЕЌЕ ЗЕЛЕНИЛО, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР ГЕРАСИМОВСКИ

На просторот спроти зградата на поранешна Нова Македонија ќе се гради деловен објект наместо хотел и станбена зграда. Општина Центар го прифатила бара ...
ЕУ И ОН СЕ ПОВЛЕКОА ОД ОБНОВА НА ЗГРАДА ВО КОСОВО ЗАШТО Е ПОВРЗАНА СО СОРАБОТНИК НА ФАШИСТИТЕ

ЕУ И ОН СЕ ПОВЛЕКОА ОД ОБНОВА НА ЗГРАДА ВО КОСОВО ЗАШТО Е ПОВРЗАНА СО СОРАБОТНИК НА ФАШИСТИТЕ

Европската Унија и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) ја повлекоа поддршката за проектот на обнова на зграда во косовскиот град Митровиц ...
ЗГРАДАТА НА ЕСМ ДЕВЕТ ГОДИНИ Е ГРДОТИЈА – ВЛАСТА НА СДСМ НЕ ТРГНА НИТУ ЕДНА БАРОКНА ФАСАДА НИТУ ПАК ГИ НАПРАВИ ОНИЕ КОИ СЕ СПАСИЈА

ЗГРАДАТА НА ЕСМ ДЕВЕТ ГОДИНИ Е ГРДОТИЈА – ВЛАСТА НА СДСМ НЕ ТРГНА НИТУ ЕДНА БАРОКНА ФАСАДА НИТУ ПАК ГИ НАПРАВИ ОНИЕ КОИ СЕ СПАСИЈА

Девет години, зградата на државната компанија Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) која до пред две години ја делеше со ЕВН, во строгиот центар на Ск ...
ПОЖАРНИКАРИТЕ СЕ БОРАТ ДА ГО ЛОКАЛИЗИРААТ ПОЖАРОТ ВО „ЖИТО БИТОЛА“ ЗА ДА НЕ СЕ ПРОШИРИ НА СИЛОСИТЕ

ПОЖАРНИКАРИТЕ СЕ БОРАТ ДА ГО ЛОКАЛИЗИРААТ ПОЖАРОТ ВО „ЖИТО БИТОЛА“ ЗА ДА НЕ СЕ ПРОШИРИ НА СИЛОСИТЕ

Две лица биле присутни во објектите кога избувнал пожарот во мелничко- пекарскиот капацитет „Жито Битола“ во Битола, но навреме успеале да избегаат и ...
1 2 3 4 5 10 30 / 96 НАПИСИ