Таг: Златна мечка

1 2 10 / 16 НАПИСИ
ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БЕРЛИНАЛЕ

ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БЕРЛИНАЛЕ

Француската актерка Изабел Ипер ќе биде почестена со Златна мечка за животно дело на годинашниот Берлинале, на кој истовремено премиерно ќе се прикаже ...
ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА РОМАНСКИОТ „СО СРЕЌА ДУПЕЊЕ ИЛИ УЛАВО ПОРНО“ НА РАДУ ЖУД

ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА РОМАНСКИОТ „СО СРЕЌА ДУПЕЊЕ ИЛИ УЛАВО ПОРНО“ НА РАДУ ЖУД

„Со среќа дупење или улаво порно“ (Bad Luck Banging or Loony Porn) на романскиот автор Раду Жуд ја освои Златната мечка на годинашното Берлинале чиј п ...
ПОЧНУВА 71. БЕРЛИНАЛЕ, НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ОБЈАВАТ В ПЕТОК ОНЛАЈН, А ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ НАЛЕТО ВО ЖИВО

ПОЧНУВА 71. БЕРЛИНАЛЕ, НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ОБЈАВАТ В ПЕТОК ОНЛАЈН, А ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ НАЛЕТО ВО ЖИВО

Седумдесет и првото издание на Берлинскиот филмски фестивал почнува денес, со онлајн издание поради пандемијата на ковид-19. Петнаесет филмови се во т ...
ДВА ДОКУМЕНТАРЦИ И ДВЕ ДЕБИЈА МЕЃУ 15-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

ДВА ДОКУМЕНТАРЦИ И ДВЕ ДЕБИЈА МЕЃУ 15-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

Два документраци и две дебија се меѓу 15-те кандидати за престижната Златна мечка на Берлинале, во селекцијата што денеска ја објави фестивалот. Во се ...
6 РЕЖИСЕРИ ЛАУРЕАТИ НА ЗЛАТНА МЕЧКА ЌЕ БИДАТ ЖИРИ НА ГОДИНАШНОТО БЕРЛИНАЛЕ

6 РЕЖИСЕРИ ЛАУРЕАТИ НА ЗЛАТНА МЕЧКА ЌЕ БИДАТ ЖИРИ НА ГОДИНАШНОТО БЕРЛИНАЛЕ

Шестмина режисери на филмови наградени со Златна мечка ќе бидат членови на годинашното жири за Берлиналето, соопшти филмскиот фестивал. Поради пандеми ...
СЕ ПРЕПРАВАМ ДЕКА СУМ СЛОБОДЕН ДА ПРАВАМ ШТО САКАМ, ВЕЛИ ПОБЕДНИКОТ НА БЕРЛИНАЛЕ РАСУЛОФ КОЈ Е КАЗНЕТ СО ЗАТВОР ВО ИРАН

СЕ ПРЕПРАВАМ ДЕКА СУМ СЛОБОДЕН ДА ПРАВАМ ШТО САКАМ, ВЕЛИ ПОБЕДНИКОТ НА БЕРЛИНАЛЕ РАСУЛОФ КОЈ Е КАЗНЕТ СО ЗАТВОР ВО ИРАН

Иранскиот режисер Мохамед Расулоф, чиј филм „Не постои зло“ во саботата доби Златна мечка на Берлинале, не присуствуваше на церемонијата во Германија, ...
ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ИРАНСКИОТ „НЕ ПОСТОИ ЗЛО“ НА РАСУЛОФ, НА РЕЖИСЕРОТ МУ Е ЗАБРАНЕТО ДА ЈА НАПУШТА ЗЕМЈАТА

ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ИРАНСКИОТ „НЕ ПОСТОИ ЗЛО“ НА РАСУЛОФ, НА РЕЖИСЕРОТ МУ Е ЗАБРАНЕТО ДА ЈА НАПУШТА ЗЕМЈАТА

Филмот кој ја критикува смртната казна во Иран, „Не постои зло“ на режисерот Мохамед Расулоф вечерва ја доби Златната мечка на 70. Берлинале. Режисеро ...
ХЕЛЕН МИРЕН ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БЕРЛИНАЛЕ

ХЕЛЕН МИРЕН ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БЕРЛИНАЛЕ

Оскаровката Хелен Мирен ќе добие почесна Златна мечка за животно дело, на 70. издание на Берлинскиот филмски фестивал (20 февруари - 1 март). Во нејзи ...
ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ИЗРАЕЛСКИОТ „СИНОНИМИ“ НА НАДАВ ЛАПИД

ЗЛАТНА МЕЧКА ЗА ИЗРАЕЛСКИОТ „СИНОНИМИ“ НА НАДАВ ЛАПИД

„Синоними“ на изрелскиот автор Надав Лапид ја освои Златната мечка на 69. Берлинале што заврши вечерва. Филмот на 44-годишниот автор е приказна за мом ...
ЗОРИЦА НУШЕВА КАКО ПЕТРУНИЈА ГО РАЗВЕСЕЛИ БЕРЛИНАЛЕ

ЗОРИЦА НУШЕВА КАКО ПЕТРУНИЈА ГО РАЗВЕСЕЛИ БЕРЛИНАЛЕ

(Специјално за САКАМДАКАМ.МК од Берлин: Силвера Падори-Кленке) „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска вчера ги освои не сам ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ