Таг: ЗНМ

1 2 3 6 10 / 52 НАПИСИ
МВР ЌЕ ИСПИТУВА ЗОШТО НОВИНАРКАТА ДЕЛЕВСКА Е ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ

МВР ЌЕ ИСПИТУВА ЗОШТО НОВИНАРКАТА ДЕЛЕВСКА Е ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ

Одделот за внатрешна контрола на Министерството за внатрешни работи (МВР) ќе испитува зошто новинарката Соња Колевска-Делевска од САКАМДАКАЖАМ.МК дене ...
СЕКИРАТА ДОЈДЕ НА 5 САНТИМЕТРИ ОД МОЕТО ЧЕЛО, ВЕЛИ ТЕТОВСКИОТ НОВИНАР НЕВРИЈ АДЕМИ КОЈ БЕШЕ НАПАДНАТ СНИМАЈЌИ РЕПОРТАЖА ЗА ШКОЛО

СЕКИРАТА ДОЈДЕ НА 5 САНТИМЕТРИ ОД МОЕТО ЧЕЛО, ВЕЛИ ТЕТОВСКИОТ НОВИНАР НЕВРИЈ АДЕМИ КОЈ БЕШЕ НАПАДНАТ СНИМАЈЌИ РЕПОРТАЖА ЗА ШКОЛО

Новинар и снимател на локалната телевизија ТВ Полог од Тетово вчера биле нападнати додека снимале прилог за основното училиште во село Ѓурѓевиште, во ...
ЗНМ БАРА ДА СЕ ОТСТРАНИ „НЕГАТИВНО МИСЛЕЊЕ“ ОД ЗАКОНСКАТА ДЕФИНИЦИЈА ЗА НАВРЕДА, ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА ВЕЛАТ ДЕКА Е НАПРАВЕНА ГРЕШКА

ЗНМ БАРА ДА СЕ ОТСТРАНИ „НЕГАТИВНО МИСЛЕЊЕ“ ОД ЗАКОНСКАТА ДЕФИНИЦИЈА ЗА НАВРЕДА, ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА ВЕЛАТ ДЕКА Е НАПРАВЕНА ГРЕШКА

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) бара од дефиницијата за навреда во предложениот Закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета да бид ...
ОСНОВНИОТ КРИВИЧЕН СУД ГИ ОСЛОБОДИ ОД ОБВИНЕНИЕ ДВАЈЦАТА НОВИНАРИ ОД „А1ОН“ ТУЖЕНИ ОД АПАСИЕВ ЗАШТО ГО БАРАЛЕ НА ПРИВАТЕН МОБИЛЕН

ОСНОВНИОТ КРИВИЧЕН СУД ГИ ОСЛОБОДИ ОД ОБВИНЕНИЕ ДВАЈЦАТА НОВИНАРИ ОД „А1ОН“ ТУЖЕНИ ОД АПАСИЕВ ЗАШТО ГО БАРАЛЕ НА ПРИВАТЕН МОБИЛЕН

Судијката Дијана Груевска од Основниот Кривичен суд Скопје денеска донесе одлука со која се ослободуваат од обвинение новинарите Мери Јордановска и Пр ...
ИРЛ, РАДИО МОФ И ВИДИ ВАКА НАГРАДЕНИ ВО ИЗБОРОТ НА ЗНМ ЗА НАЈДОБРИ СТОРИИ ПОВРЗАНИ СО ЗАГАДУВАЊЕТО НА ВОЗДУХОТ

ИРЛ, РАДИО МОФ И ВИДИ ВАКА НАГРАДЕНИ ВО ИЗБОРОТ НА ЗНМ ЗА НАЈДОБРИ СТОРИИ ПОВРЗАНИ СО ЗАГАДУВАЊЕТО НА ВОЗДУХОТ

Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) ја доби првата награда на тема „Справување со загадувањето на воздухот - зајакнување на јавната свест за ...
ЛЕКАРОТ СПЕЦИЈАЛИЗАНТ КОЈ СЕ ЗАКАНУВАШЕ НА ФЕЈСБУК ДЕКА ЌЕ СЕЧЕ ПРСТИ НА НОВИНАРИ, ЗАВРШИ СО ПРИЈАВА ПРЕД ОБВИНИТЕЛСТВО

ЛЕКАРОТ СПЕЦИЈАЛИЗАНТ КОЈ СЕ ЗАКАНУВАШЕ НА ФЕЈСБУК ДЕКА ЌЕ СЕЧЕ ПРСТИ НА НОВИНАРИ, ЗАВРШИ СО ПРИЈАВА ПРЕД ОБВИНИТЕЛСТВО

МВР поднело кривична пријава против тетовскиот лекар-специјализант Арбен Есати (36) од Теарце, зашто во март на Фејсбук им се закануваше дека физички ...
ЗНМ МУ ДОДЕЛИ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА АЛЕКСАНДАР ЧОМОВСКИ

ЗНМ МУ ДОДЕЛИ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА АЛЕКСАНДАР ЧОМОВСКИ

Наградата „Крсте Петков Мисирков“ за животно дело е доделена на новинарот Александар Чомовски долгогодишен, реномиран новинар кој моментално е дел од ...
ЗНМ НАЈАВИ ПРОТЕСТИ АКО НЕМА КАЗНИ ЗА НАПАДИТЕ ВРЗ НОВИНАРИ

ЗНМ НАЈАВИ ПРОТЕСТИ АКО НЕМА КАЗНИ ЗА НАПАДИТЕ ВРЗ НОВИНАРИ

Здружението на новинарите (ЗНМ) на редовното годишно собрание денеска усвои декларација со која се бара престанок на неказнивоста на нападите и закани ...
ЗНМ СО ОСУДА ЗА ПОВТОРНИТЕ ЗАКАНИ КОН НОВИНАРИ ОД ТОЗИЈА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

ЗНМ СО ОСУДА ЗА ПОВТОРНИТЕ ЗАКАНИ КОН НОВИНАРИ ОД ТОЗИЈА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

Здружението на новинари на Македонија денеска повторно алармираше за непримерниот однос на директорот на Агенција за филм Горјан Тозија кон новинари, ...
ЈАВНАТА ЗАКАНА СО ТУЖБИ ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ Е СЕРИОЗЕН ПРИТИСОК КОН НОВИНАРИ И МЕДИУМИ, ВЕЛИ ЗНМ ВО ОСУДАТА ЗА ЗАКАНИТЕ КОН САКАМДАКАЖАМ.МК, РАДИОМОФ.МК И МКД.МК

ЈАВНАТА ЗАКАНА СО ТУЖБИ ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ Е СЕРИОЗЕН ПРИТИСОК КОН НОВИНАРИ И МЕДИУМИ, ВЕЛИ ЗНМ ВО ОСУДАТА ЗА ЗАКАНИТЕ КОН САКАМДАКАЖАМ.МК, РАДИОМОФ.МК И МКД.МК

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), повторно ја осудува непримерната јавна комуникација на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија ...
1 2 3 6 10 / 52 НАПИСИ