ОД ЗАГАДЕН ВОЗДУХ СЕ 30 ОТСТО ОД СМРТНИТЕ СЛУЧАИ

Аерозагадувањето е главен ризик фактор за смрт кај 25 отсто од смртните случаи од срцеви и мозочни удари и кај 4,6 отсто од починатите пациенти со рак на бели дробови,  покажале анализите на Институтот за јавно здравје, правени врз база на меѓународни студии и согласно препораките на Светската здравствена организација (СЗО). Според овие анализи, ако загадувањето на воздухот се намали...

ВО КАВАДАРЦИ НЕ СЕ ДИШЕ ОТИ РАКИЈА СЕ ПЕЧЕ СО ГОРЕЊЕ ГУМА

Во Кавадарци синоќа не се дишеше. Воздухот лути на очите и гуши на грлото, а жителите велат дека почувствувале мирис од чад на гума. Дека ситуацијата со загадувањето во градот е алармантна, покажуваат и  мерењата на воздухот. Вчера во 16 часот, “Мој воздух” измери 88 микрограми на кубен метар ПМ 10 честички, а веќе во 18 часот присуството на...

ЛУДА МАРА ПИЈАНА ОД КОМИЊЕ

Реката Луда Мара се испијани од комиње. Отпадот од грозјето при варењето на ракија во Тиквешко, често место во специјалните контејнери се исфрла во реката која минува низ градот Кавадарци или во градската канализација, а не ретко може да се забележи и како тече по улиците. „Уште кога почна сезоната за печење на ракија во Тиквешијата како најголем лозаровинарски регион...

ПОЛИТИЧАРИТЕ ДА НЕ ГО ИГНОРИРААТ ПРОБЛЕМОТ СО ОТПАДОТ, ПРЕЗЕНТИРАН ПРОЕКТ ЗА ПОДДРШКА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Политичарите треба да решат дека справување на проблемот со отпадот во Македонија е приоритет и да го поддржат Министерството за животна средина и останатите институции и организации во нивните напори да се обезбеди соодветен третман и селекција на отпадот. Ова денес го порача заменик амбасадорот на Кралството Велика Британија Пол Едвардс, на презентација на твининг проектот за зајакнување на...

БИТОЛЧАНИ ВО ТЕГЛИ ДЕЛЕА СВЕЖ ВОЗДУХ ОД ПЕЛИСТЕР

Нова пародија за алермантната состојба со загадениот воздух се случи денес на Широк сокак во Битола. Група млади битолчани на улицата поставија транспарент со натпис „Подаруваме свеж воздух од Пелистер.“ По ова на минувачите им даваа тегли и кеси со воздух, велејќи дека се полни со свеж воздух од Пелистер. Пародијата следуваше откако мерните станици во Битола вчера покажаа двојно...

БУКАТА ОД ПЕЛИСТЕР ЌЕ ДОБИЕ ЕВРОПСКА ЗАШТИТА

Мешовит научен тим истражува кои животински и растителни видови од Националниот парк Пелистер ќе добијат европска заштита. Се истражуваат балканскиот  рис, видрата, кафеавата мечка, лилјаците, шумското коњче, бумбарот еленок, соколот, па сѐ до скакулците. Некои од нив и досега беа под заштита, а некои не. За првпат се подготвува листа со флора и фауна од Македонија која ќе биде...

ЦРНИ БАЛОНИ ЗА КОЦЕ НА ПРОТЕСТОТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ

Протестот против загадувањето на воздухот во Скопје заврши со фрлање црни балони пред бараките на администрацијата на Град Скопје на градоначалникот Коце Трајановски. Неколку стотици граѓани на протестот, организиран од неколку еколошки организации, попладнево пред Градскиот парк го изразија својот револт од енормното загадување на воздухот со транспаренти „У… ПМ 10“, „Белите дробови ни се црни“, „Сакам Дедо Мраз да...

НЕ СЕ МЕРИ КОЛИЧЕСТВОТО НА ПМ-10 ЧЕСТИЧКИТЕ ВО КАВАДАРЦИ ПОРАДИ ДЕФЕКТ

Не се мери количеството на ПМ-10 честичките во Кавадарци, алармираат од еколошкото друштво „Еко-живот“ од овој град. Велат дека се загрижени што ова се случува во град кој важи за еден од најзагадените во Македонија и каде што во текот на минатата година беше зголемено присуството на овие честички во воздухот, особено во зима. „Бараме од надлежните да објаснат зошто...

„МОЈ ТЕРМИН“ – ДЕНЕСКА ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО НА ВОЗДУХОТ

Денеска во 17 часот, пред бараките на администрацијата на Град Скопје, неколку еколошки организации повикаа на протест на кој ќе го истакнат револтот од енормното загадување на воздухот. „Сакаме да го искажеме нашето незадоволство од релаксираноста и од незаинтересираноста на надлежните институции, а од Град Скопје и општините да побараме итни мерки, како и долгорочен план за решавање на оваа...

ДЕТЕ ИСПРАТИ ИГРАЧКА НА ПРОТЕСТОТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ КАЈ РЕК ВО ПОМЕН НА ТЕТКА ПОЧИНАТА ОД РАК

Покрај белите дробови  денес на протестите за чист водух во Битола беше поставена и играчка автомобил од детенце кое ја изгубило тетка му која била болна од  рак. Организаторите на протестот изјавија дека заедно со загадувањето расте и бројот на битолчани заболени и починати од рак. „Детенцето својата тетка ја изгубило токму од оваа опака болест која надвиснала над Битола....