Тагови Постови тагирани со "седница"

таг: седница

СОБРАНИЕТО НЕМА ПРЕТСЕДАТЕЛ, ИВАНОВ НЕ СМЕЕ НИ ДА ПАТУВА НИ ДА СЕ РАЗБОЛИ

Македонија 13-ти ден нема функционално Собрание, бидејќи нема претседател кој според Уставот е единствениот кој може да свика седница. Поради тоа, ако претседателот на Македонија Ѓорге Иванов отпатува некаде или му се случи да биде спречен да ја врши функцијата, него нема кој да го замени, бидејќи новите пратеници не се состанаа по вторпат и не избраа претседател на...

СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ЈА ПРИМИ НЕДЕЛКОВА НА СЕДНИЦА, ОЦЕНУВАЊЕТО НА СУДИИТЕ ЗАТВОРЕНО ЗА НОВИНАРИТЕ

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната седница не го ни стави на дневен ред барањето на експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова расправата по приговорот за нејзиното бодување да биде јавна. Оттаму, таа не беше ни повикана на денешната седница, а за време на оваа точка по приговорите на незадоволните кандидати за претседатели на Врховниот и на...

ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА БАРА СООЧУВАЊЕ СО СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД НОВИНАРИ 

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утрово, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ќе побара да присуствува лично, но ќе бара и јавност на седницата. Неделкова за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека дека писменото барање до Судскиот совет ќе го поднесе час-два пред...

БИТОЛСКИТЕ ВМРОВЦИ СЕ СОБРАА ПРЕД ПАРТИЈА ЧЕКАЈЌИ ГО ДИК

Битолските ВМРО-вци попладнево се собраа пред Комитетот на ВМРО ДПМНЕ во Битола во исчекување Државната изборна комисија (ДИК) да ги соопшти конечните резултати по приговорите од СДСм и од БЕСА за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Од Комитетот рекоа дека граѓаните се собрале да протестираат за да не дојде до кражба на гласови и на победата на ВМРО...

ДИК УТРЕ ЌЕ РАСПРАВА ЗА ПРИГОВОРИТЕ НА СДСМ И НА БЕСА

Државната изборна комисија (ДИК) за утре ја закажа седницата на која треба да расправа и да одлучува по приговорите од партиите што се однесуваат на текот на гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Во ДИК сè уште го немаат утврдено времето кога ќе се одржи седницата и велат дека за тоа дополнително ќе информираат. „Државната изборна комисија известува дека...

СОБРАНИЕ НАЈДОЦНА ДО 31 ДЕКЕМВРИ, ВЛАДА ВО ФЕВРУАРИ

Ако новоизбраните пратеници ги чекаат крајните рокови предвидени со Уставот на државата, тогаш новиот собраниски состав ќе биде конституиран најдоцна до 31 декември, а новата влада најдоцна до средината на февруари следната година. Вака изгледа календарот за конституирање на Собранието и за формирање на новата влада: 31 декември – избраните пратеници се состануваат на конститутивна седница, која во случајов треба да...

ОТКАКО ИЗБРА И УНАПРЕДИ 18 СУДИИ СО ОЦЕНКИ ОД 2013 И 2014, СУДСКИОТ СОВЕТ СЕГА ВОНРЕДНО ЌЕ ОЦЕНУВА ПОРАДИ ТРОЈКАТА НА ПАНЧЕВСКИ

  Судскиот совет за првпат ќе врши вонредно оценување на кандидатите за претседатели на Основниот суд Скопје 1 и на Врховниот суд, одлучи Советот на денешната затворена седница, оти, како што изјави претседателот Зоран Караџовски, оценките на кандидатите биле стари, од 2014 година. Но, само во септември оваа година Советот унапреди и избра 18 судии, без да му пречат старите оценки....

ЌЕ МУ СЕ НАЦРТАМ НА КАРАЏОВСКИ НА СЕДНИЦА ИАКО НЕ МЕ ПОКАНИ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД НЕДЕЛКОВА

Судскиот совет уште не ѝ пратил покана на претседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова за седницата в среда, на која, како што соопшти, зад затворени врати ќе врши вонредно оценување на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски, Владимир Туфегџиќ и Иван Џолев, но и на Неделкова, која е кандидат за втор претседателски мандат на највисокиот...

СЕДНИЦАТА ЗА ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА БЛОКИРАНА СО ОДГОВАРАЊЕ ПРАШАЊА ОД ПРЕД ШЕСТ МЕСЕЦИ

Одговорите на 20-тина неодговорени прашања со месеци наназад дојдоа изненадувачки сите одеднаш на денешната собраниска седница за поставување пратенички прашања и го блокираа поставувањето на новите. Во моментов пратениците се на редовна едночасовна пауза, по што седницата ќе продолжи со одговарањето на старите прашања, за кои има процедура за секој одговор пратеникот да се изјасни дали е задоволен или не,...

ИЗВЕШТАЈОТ НА ЈАНЕВА СОБРАНИЕТО ЌЕ ГО РАЗГЛЕДУВА В ПОНЕДЕЛНИК

Извештајот на Специјалното јавно обвинителство Собранието ќе го разгледува на 120-та седница, која собранискиот спикер Трајко Вељаноски ја закажа за понеделник, 26 септември. На седницата првин ќе се разгледува шестмесечниот извештај на Специјалната обвинителка Катица Јанева, а веднаш по него, Годишниот извештај за работата на јавните обвинителства во Република Македонија за 2015 година. На седницата ќе присуствуваат Специјалната обвинителка Катица Јанева...