Тагови Постови тагирани со "загадување"

таг: загадување

ПЕСТИЦИДИТЕ СОЗДАДОА РИБА МУТАНТ ВО ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРО

Во Преспанското Езеро плива риба мутант, a за тоа многу малку се знае надвор од научната јавност, вели угледен професор од Охрид кој прв ја документирал рибата. Таа е комбинација меѓу преспанската белвица и преспанскиот грунец, а првпат е откриена пред десетина години. Професор д-р Трајче Талевски од Хидробиолошкиот завод во Охрид, кој прв ја документира појавата на оваа риба...

СУДОТ ВО ТЕТОВО ОТФРЛИЛ 30 ПРИЈАВИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЧИ

Тетово минатата година го доби приматот град со најзагаден воздух во светот, a Тетовскиот суд отфрлил 30 пријави против загадувачи кои ги кршеле општинските мерки. Со над 340 денови загадување на воздухот над дозволената граница и со денови кога загаденоста беша за петнаесетина па и дваесет пати над дозволеното,  Тетово убедливо ги надминува и големите светските метрополи како Пекинг,...

МРСНА ДАМКА ПЛИВА ПРЕД ХОТЕЛОТ „ПАЛАС“ ВО ОХРИД

На делот од крајбрежјето, веднаш до помошното пристаниште пред хотелот „Палас“во Охрид денес во водата на Охридското езеро се појави мрсна дамка. Не се знае дали е од испуштена нафта или од моторно масло кое доаѓа преку канализацијата, оти такви случаи досега имаше повеќе. Надлежните инспекциски служби денес сѐ уште молчат за ова загадување. Жителите што живеат во овој крајбрежен појас...

КАВАДАРЦИ СЕ ЗАДУШИ, ЕКОЛОЗИТЕ БАРААТ НОВА СТРАТЕГИЈА ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Повеќе од десет пати над максималната граница за присуство на ПМ 10 честички во воздухот пропишана од Европската унија се измерени вечерва во Кавадарци, еден од најзагадените градови во државата. Реагираат граѓани, реагираат и од Еколошкото друштво „Еко-живот”. „Да се иницира нова стратегија за животна средина за Кавадарци за долгорочно решавање на аерозагадувањето во градот. Моменталните и парцијални интервенции се...

ГРАДОНАЧАЛНИЦИ, ШТО ЌЕ НАПРАВИТЕ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ? – ГРАЃАНИТЕ ИМ ОДАТ НА ОПШТИНСКИТЕ ВЛАСТИ ВО КАНЦЕЛАРИЈА

Група граѓани веќе трет ден одат на средби со скопските градоначалници за лично да ги прашаат што може општината да стори и што ќе стори против загадувањето на воздухот во Скопје. Средбите, најавени само на Фејсбук,  почнаа завчера со градоначалникот Коце Трајановски, продолжија вчера со градоначалникот на Центар Андреј Жерновски и денес со неговиот колега од Аеродром Ивица Конески,...

БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ ГИ ПРЕПОЛНИ АВТОБУСИТЕ, ЈСП НЕ БРОИ КОЛКУ ПАТНИЦИ СЕ ПРЕВЕЗЕНИ

Скопјани утрово изнервирани стигнуваат на работа од метежот во автобусите. Бесплатниот превоз, велат, ги преполнил автобусите, па возачите морале да прескокнуваат автобуски постојки, да не застануваат, оти немало места ниту за седење ниту за стоење. Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ нема бројка на превезени патници ова утро оти патниците немаат обврска да ги валидираат картичките. Валидаторите во автобусите беа исклучени. На метеж во...

СЕКОЕ ВТОРО ДЕТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ЛЕКУВА ОД РЕСПИРАТОРНИ БОЛЕСТИ ПОРАДИ ЗАГАДУВАЊЕТО

На децата во Македонија им е загрозено најелементарнот право - правото на живот, реагираше невладината организација СОС-Прва детска амбасада по повод огромното загадување на воздухот. Според податоците на Светска банка, аерозагадувањето во Македонија убива 1.350 луѓе годишно. Децата се најосетливата група, затоа што имаат организам во развој и побрзо дишење, а со тоа и побрзо внесување на загадените материи во...

СЕ ВРАЌА ЖИВОТОТ ВО ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРО

Запира трендот на деградација Преспанското Езеро, постепено се обновуваат природните функции на езерото, а забележано е подобрување на квалитетот на водата, вели за САКАМ ДА КАЖАМ.МК Димитар Сековски, раководител на Програмата за заштита на Преспанското Езеро. Подобрувањето на состојбите се должи на повеќе проекти кои се преземаат 13 години, со цел да се намали оптоварувањето со загадувачки материи врз...

ЈУГОХРОМ ЗАТВОРЕН УШТЕ ТРИ МЕСЕЦИ, ВРАБОТЕНИТЕ ДЕНЕСКА ЌЕ ГО БЛОКИРААТ АВТОПАТОТ СКОПЈЕ-ТЕТОВО

Вработените во „Југохром“ денеска од 11 до 13 часот ќе го блокираат автопатот Тетово-Скопје кај наплатната рампа во Желино во двата правца, поради, како што велат, неоправдано исклучување на печките на фабриката од погон. Протестот го организира синдикалната организација „Југохром Алзар“. Вчера, по најавата за протест, Државниот инспекторат за животна средина донесе Решение за продолжување на забраната за работа...

ПАР-НЕПАР ЌЕ ЧЕКА НОВА ВЛАДА, ЗАГАДУВАЊЕТО ПАК УРИВА РЕКОРДИ

Пар-непар сообраќаен режим, како мерка што ја предложи Министерството за животна средина за да се намали загадувањето на воздухот нема да се воведе сега затоа што законски не се предвидени казнени одредби. Министерството за животна средина предлогот за воведување на овој сообраќаен режим во четвртокот го достави до Владата, со кој се бара и измена на Законот за безбедност на...