Категорија: Сакам зелено

1 2 3 27 10 / 264 НАПИСИ
ЗА ТРИ ГОДИНИ ЌЕ СЕ ОТСТРАНАТ ТЕШКИТЕ МЕТАЛИ ОД ВЕЛЕШКАТА ПОЧВА АКО ПОМОГНЕ ДРЖАВАТА

ЗА ТРИ ГОДИНИ ЌЕ СЕ ОТСТРАНАТ ТЕШКИТЕ МЕТАЛИ ОД ВЕЛЕШКАТА ПОЧВА АКО ПОМОГНЕ ДРЖАВАТА

Тешките метали можат да се чистат од велешката почва, утврдија велешките  екологисти кои изведоа едногодишна примена на процесот на деконтаминација. П ...
СТРУМИЦА ДОБИ ЗЕЛЕНА ВЕРТИКАЛНА ГРАДИНА

СТРУМИЦА ДОБИ ЗЕЛЕНА ВЕРТИКАЛНА ГРАДИНА

Членовите на еколошпкото друштво „Планетум“ од Струмица поставија вертикална зелена градина на плоштадот Гоце Делчев, која ја засадија со разновидни ц ...
ПОМОР НА РИБИ ВО РЕКАТА ТОПОЛКА КАЈ ВЕЛЕС, ВОДАТА ПОБЕЛЕ

ПОМОР НА РИБИ ВО РЕКАТА ТОПОЛКА КАЈ ВЕЛЕС, ВОДАТА ПОБЕЛЕ

Денес на пладне, при вливот на реката Тополка во Вардар е регистриран помор на риби, а водата е заматена. Место бистра река, водата во неа е бела, а п ...
ИЗГРАДБАТА НА РУДНИЦИ ЌЕ ЗАСТАНЕ ОТИ НОСАТ ЛОШО ЗДРАВЈЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ ВО ЈОСИФОВО

ИЗГРАДБАТА НА РУДНИЦИ ЌЕ ЗАСТАНЕ ОТИ НОСАТ ЛОШО ЗДРАВЈЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ ВО ЈОСИФОВО

Премиерот и лидер на владејачката СДСМ Зоран Заев денеска од валандовско Јосифово истакна дека изградбата на рудниците во југоистокот ќе застане. Тој ...
„СПАС ЗА ВАЛАНДОВО“ БАРА ПОТПИС ОД КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК ДЕКА ЌЕ СЕ СПРОТИСТАВАТ НА ОТВОРАЊЕТО НА РУДНИКОТ КАЗАНДОЛ

„СПАС ЗА ВАЛАНДОВО“ БАРА ПОТПИС ОД КАНДИДАТИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК ДЕКА ЌЕ СЕ СПРОТИСТАВАТ НА ОТВОРАЊЕТО НА РУДНИКОТ КАЗАНДОЛ

Активистите на граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ од кандидатите за градоначалник и советници во оваа општина бараат да ја потпишат Платформа ...
ХОЛАНДСКАТА И БРИТАНСКАТА АМБАСАДА ЗАЕДНО СО ПИВАРА ЧИСТЕА ЃУБРЕ НА МАТКА

ХОЛАНДСКАТА И БРИТАНСКАТА АМБАСАДА ЗАЕДНО СО ПИВАРА ЧИСТЕА ЃУБРЕ НА МАТКА

Под мотото „Рециклирате ли?“, Пивара Скопје организираше нова волонтерска екоакција, чија цел беше чистењето на брегот и на водите на езерото Матка. П ...
ГРАЃАНИТЕ СОСЕ ВЛАСТА ПРОТЕСТИРАА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ПРЕД ВЛАДАТА

ГРАЃАНИТЕ СОСЕ ВЛАСТА ПРОТЕСТИРАА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ПРЕД ВЛАДАТА

Со пароли и скандирање „нема воздух,нема мир” и „сакаме воздух, не се дише”, граѓаните денеска одржаа мировен марш за чист воздух, организиран од Коал ...
МАРШ И ПРОТЕСТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ НА 20 НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ ПОПЛАДНЕ ВО СКОПЈЕ

МАРШ И ПРОТЕСТ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ НА 20 НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ ПОПЛАДНЕ ВО СКОПЈЕ

Од Владата па низ булеварите низ Скопје денес граѓаните ќе маршираат за чист воздух. Маршот го организира Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детск ...
ЌЕ СЕ ЧИСТИ МАЛАТА ДЕПОНИЈА СО ОТРОВНИОТ ЛИНДАН ВО ОХИС, А ВРЗ ГОЛЕМАТА ЌЕ СЕ СТАВИ ГУМЕНА ПРЕКРИВКА

ЌЕ СЕ ЧИСТИ МАЛАТА ДЕПОНИЈА СО ОТРОВНИОТ ЛИНДАН ВО ОХИС, А ВРЗ ГОЛЕМАТА ЌЕ СЕ СТАВИ ГУМЕНА ПРЕКРИВКА

Детални истражувања на депониите од линдан во некогашниот хемиски гигант „Охис“ во Скопје треба да почнат следниот месец, а потоа ќе се прави и ремеди ...
ПЛАНИНАРКАТА ИЛИНКА РИСТЕВСКА ЕДИНСТВЕНАТА ЖЕНА КОЈА СО ДОБРОВОЛЦИТЕ ГО ГАСНЕШЕ ПОЖАРОТ НА ПЕЛИСТЕР

ПЛАНИНАРКАТА ИЛИНКА РИСТЕВСКА ЕДИНСТВЕНАТА ЖЕНА КОЈА СО ДОБРОВОЛЦИТЕ ГО ГАСНЕШЕ ПОЖАРОТ НА ПЕЛИСТЕР

Планинарката Илинка Ристевска од Битола беше единствената жена која вчеравечер учествуваше во гаснењето на големиот пожар во Националниот парк Пелисте ...
1 2 3 27 10 / 264 НАПИСИ