Категорија: Свет

1 173 174 175 176 177 206 1750 / 2053 НАПИСИ
МЕРКЕЛ ЌE БРКА ЧЕТВРТ МАНДАТ НА ИЗБОРИТЕ ВГОДИНА

МЕРКЕЛ ЌE БРКА ЧЕТВРТ МАНДАТ НА ИЗБОРИТЕ ВГОДИНА

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе се обиде да добие четврт мандат на изборите следната година, пишуваат германските медиуми. Се очекува, Меркел ...
СТО МРТВИ ВО ИНДИЈА ОТКАКО ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ

СТО МРТВИ ВО ИНДИЈА ОТКАКО ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ

Најмалку 96 луѓе загинаа откако 14 вагони на експресниот воз излетаа од шините во индиската северна држава Утар Прадеш, вели полицијата. Несреќата се ...
ФЕЈСБУК РАЗГЛЕДУВА НАЧИНИ ДА СЕ БОРИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ВЕЛИ ЗАКЕРБЕРГ

ФЕЈСБУК РАЗГЛЕДУВА НАЧИНИ ДА СЕ БОРИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ВЕЛИ ЗАКЕРБЕРГ

Една недела откако се обиде да ја увери јавноста дека е екстремно малку веројатно лажните вести да влијаеле на исходот на американските претседателски ...
ТРАМП ИЗБРА ТВРДОКОРНИ КОНЗЕРВАТИВЦИ НА КЛУЧНИТЕ ПОЗИЦИИ

ТРАМП ИЗБРА ТВРДОКОРНИ КОНЗЕРВАТИВЦИ НА КЛУЧНИТЕ ПОЗИЦИИ

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп именуваше уште тврдокорни конзервативци на клучни позиции со номинирањето на сенаторот од Алабама Џеф Се ...
„ПОСТ-ВИСТИНА“ Е ЗБОР НА ГОДИНАТА

„ПОСТ-ВИСТИНА“ Е ЗБОР НА ГОДИНАТА

Оксфордскиот речник на англиски јазик го прогласи „пост-вистина“ за збор на годината, со оглед на она што го нарече 12 „многу набиени“ политички месец ...
ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ДАДЕ ОСТАВКА

ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ДАДЕ ОСТАВКА

  Бугарскиот Парламент ја прифати оставката на централно-десничарскиот премиер Бојко Борисов, која ја даде откако кандидатот на опозициската С ...
СОЛЗАВЕЦ И ШОК БОМБИ, ДЕМОНСТРАЦИИ ПРОТИВ ОБАМА ВО АТИНА И СОЛУН

СОЛЗАВЕЦ И ШОК БОМБИ, ДЕМОНСТРАЦИИ ПРОТИВ ОБАМА ВО АТИНА И СОЛУН

Грчката полиција употреби солзавец и шок бомби да разбие околу 3.000 левоориентирани демонстранти што протестираа против посетата на американскиот пре ...
ФЕЈСБУК ИСТРАЖУВА КАКО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ СЕ ШИРАТ ПРЕКУ МРЕЖАТА

ФЕЈСБУК ИСТРАЖУВА КАКО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ СЕ ШИРАТ ПРЕКУ МРЕЖАТА

И покрај обидите на Марк Закерберг да ја намали улогата на Фејсбук во изборот на Доналд Трамп за претседател на САД, се интензивира истражувањето за т ...
СЛЕДНАТА СУПЕР МЕСЕЧИНА ЌЕ БИДЕ НА 25 НОЕМВРИ 2034

СЛЕДНАТА СУПЕР МЕСЕЧИНА ЌЕ БИДЕ НА 25 НОЕМВРИ 2034

Супермесечина вечерва го осветлува небото. Фотографиите се направени од фоторепортерите на САКАМДАКАЖАМ.МК во околината на Штип. Полната Месечин ...
ОСНОВАЧОТ НА ВИКИЛИКС ЏУЛИЈАН АСАНЖ ИСПРАШАН ОД ОБВИНИТЕЛИ ВО ЕКВАДОРСКАТА АМБАСАДА ВО ЛОНДОН

ОСНОВАЧОТ НА ВИКИЛИКС ЏУЛИЈАН АСАНЖ ИСПРАШАН ОД ОБВИНИТЕЛИ ВО ЕКВАДОРСКАТА АМБАСАДА ВО ЛОНДОН

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска беше испрашуван од обвинителите поради сомнежи за сексуална злоупотреба што наводно ја извршил пред шест ...
1 173 174 175 176 177 206 1750 / 2053 НАПИСИ